Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

ZZO Olszowa już otwarty

27 sierpnia otwarto nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa. Budowa była zadaniem specjalnie utworzonej jednostki:  „Inwestor-Kępno Sp. z o.o.

ZZO Olszowa

Pięć lat temu; trzynastka – i nie była to parszywa; trzynastka gmin ze skraju Wielkopolski i Dolnego Śląska, postanowiła coś zrobić wspólnie – tak o powstaniu inicjatywy utworzeniu zakładu mówił Jan Bronś – Burmistrz Miasta Oleśnica i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Inwestor-Kępno Sp. z o. o.. Owe samorządy postanowiły wspólnie zadbać o rozwiązanie problemu gospodarki odpadami komunalnymi. W tym celu powołały spółkę Inwestor-Kępno, której jednym z głównych celi było wybudowanie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa. Spółkę utworzyły następujące gminy:  Baranów, Bralin, Doruchów, Dziadowa Kłoda, Kępno, Łęka Opatowska, Międzybórz, Oleśnica, Perzów, Rychtal, Syców, Trzcinica oraz miasto Oleśnica.

Budowa zakładu odbywała się w ramach Projektu pn. „Modernizacja systemu gospodarki odpadami na terenie południowej Wielkopolski oraz części powiatu oleśnickiego”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. 

Całkowita wartość Projektu wynosi 83.179.434,93 zł (w tym 73,10% kwoty wydatków kwalifikowanych stanowi dofinansowanie). Koszty bezpośrednio związane z utworzeniem zakładu  zagospodarowującego odpady to ok. 54 mln. zł. Poza budową ZZO Olszowa projekt ma na celu:

 • budowę punktu przeładunkowego o mocy przerobowej wraz z punktem dobrowolnego gromadzenia odpadów w miejscowości Smolna (koło Oleśnicy),
 • zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów,
 • rekultywację 7 istniejących składowisk odpadów w Donaborowie, Doruchowie, Mianowicach, Nowej Wsi Książęcej, Smolnej, Stradomi Dolnej i Sycowie o łącznej powierzchni 13,41 ha.
 • edukację ekologiczną oraz działania promocyjne.

Na otwarcie zaproszono wielu gości. Prowadzący uroczystość: Iwona Gruszka (zastępca kierownika zakładu) i Marcin Zeszutek (dyrektor kontraktu z Korporacji Budowlanej Doraco) wprowadzili zebranych w charakter inwestycji. Poszczególni goście zabierający głos nie kryli, że losy zakładu nie były klarowne. Był okres, kiedy mało kto wierzył w powodzenie realizacji projektu. W spółce dość często zmieniały się władze. Jednak się udało… Przemawiający zasługę w powstanie tej inwestycji, widzieli głównie w osobowości Prezesa Zarządu Inwestor-Kępno Sp. z o. o. Tomasza Spychalskiego, jak również gratulacje spływały do innych osób zaangażowanych w inwestycję.

Tomasz Spychalski - prezes sp. Inwestor

Tomasz Spychalski – prezes sp. Inwestor-Kępno

Podczas uroczystości głos zabierali:

 • Prezes Zarządu Inwestor-Kępno Sp. z o. o. Tomasz Spychalski,
 • Burmistrz Miasta Oleśnica i jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Inwestor-Kępno Sp. z o. o. Jan Bronś,
 • Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski,
 • Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Mariola Górniak,
 • Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Hanna Grunt,
 • Wiceprezes Korporacji Budowlanej Doraco Sp. z o. o.  z Gdańska Andrzej Kędzior,
 • Dyrektor Sutco-Polska Sp. z o. o. Adam Jurkiewicz,
 • Inżynier Kontraktu Marcin Sługocki,
 • Burmistrz MiG Kępno Aniela Kempa,
 • Burmistrz MiG Kępno (do 2010 r.) Piotr Psikus.

Każdy z przemawiających dzielił się swoimi przeżyciami związanymi z powstawaniem zakładu. Często powtarzającym się słowem była „determinacja” – bowiem dzięki niej,  inwestycję udało się zrealizować w wyjątkowo krótkim czasie. Sama budowa zajęła kilka miesięcy, a okres od „wbicia łopaty” do oddania do użytku wyniósł prawie rok. Jest to bardzo krótko jak na największą inwestycję w okolicy, w którą są zaangażowane lokalne samorządy.

Zakład poświęcił ks. prof. Stanisław Mieszała, po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

otwarcie-zzo-olszowa

Otwarcie ZZO Olszowa

Uroczystość została wzbogacona o część artystyczną w postaci pokazu  grupy mażoretek ‚MAESTRIA’  z gminy Łubnica.

Mażoretki MAESTRIA

Kto był inicjatorem powstania ZZO Olszowa?

Nie obyło się bez drobnych uwag. Burmistrz Aniela Kempa, która przemawiała jako jedna z ostatnich zwróciła uwagę przedmówcom, że zapomnieli wspomnieć o roli kępińskiego samorządu jako inicjatora projektu.

Na taką uwagę od razu zareagował były burmistrz Piotr Psikus, który podziękował przedmówczyni za docenienie „poprzedniej kadencji”. Wspomnieć należy, że burmistrz w swojej wypowiedzi nie odniosła się wprost do „poprzedniej kadencji”, ale do „władz samorządowych gminy Kępno”. Oto nagranie wypowiedzi Anieli Kempa i Piotra Psikusa:

W skład Zakładu Zagospodarowania Odpadów wchodzą m.in. następujące obiekty:

a) budynek socjalno-administracyjny,
b) budynek wagowy,
c) waga samochodowa,
d) myjka kół i podwozi samochodowych,
e) boksy (wiaty) na surowce wtórne i odpady wielkogabarytowe,
f) hala technologiczna wraz z instalacją zagospodarowania odpadów,
g) zbiornik ppoż.,
h) boks na odpady zielone,
i) reaktory stabilizacji tlenowej (tuneli),
j) plac przeróbki gruzu budowlanego,
k) zbiornik ścieków deszczowych z przepompownią,
l) kwatera odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne,
m) wiata stacji załadunku kontenerów,
n) wiata na kompaktor,
o) punkt dobrowolnego gromadzenia odpadów (PDGO),
p) parking,
q) magazyn odpadów niebezpiecznych,
r) zbiornik retencyjno-ewaporacyjny,
s) pochodnia i dmuchawa gazu,
t) stacja meteorologiczna.

ZZO Olszowa będzie dość znacząco zasilał budżet Kępna, w postaci podatków. Powierzchnia, na jakiej znajduje się zakład, wraz z infrastrukturą, wynosi 7 hektarów. Dodatkowo 9 hektarów spółka już nabyła w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu, jako zabezpieczenie dla ewentualnych przyszłych inwestycji.

Komentarze

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Piłkarska Sobota w Trzcinicy
Piłkarska Sobota w Trzcinicy

Wójt Gminy Trzcinica i Animatorzy Sportu zapraszają wszystkich pasjonatów piłki nożnej na Piłkarską Sobotę, która już 6 września na Orliku...

Zamknij