Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Zatrute łabędzie

W minionych dniach na zbiorniku wodnym KOSiR znaleziono nieżywe łabędzie. Prawdopodobnie zostały otrute.

Poniżej prezentujemy list nadesłany przez dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie Wiesława Walasa. Jest on również działaczem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Stowarzyszenia Kulturalnego EURO-ART. Opowiada o kępińskich łabędziach oraz przestrzega przed niewłaściwym ich dokarmianiem.

Głupota, bezmyślność czy złośliwość?

Łabędzie nieme pojawiają się w Kępnie od wielu lat. W 2009 roku podczas Europejskich Dni Ptaków, zaobrączkowano pierwsze w Powiecie Kępińskim łabędzie (samice i dwa młode). Od tego też czasu członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Stowarzyszenia Kulturalnego EURO-ART działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie mogli rzetelnie śledzić losy „kępińskich łabędzi”. Dowiedzieliśmy się gdzie zakładają gniazdo, gdzie zimują po odlocie z Kępna. Zawsze wiosną czekaliśmy z niepokojem zastanawiając się czy wrócą do miasta, w którego herbie jest królewski biały ptak. Co roku obrączkowaliśmy kolejne młode łabędzie, które rodziły się na ziemi kępińskiej. Ważyliśmy, określaliśmy płeć, pobieraliśmy wymaz pozwalający określić czy ptaki są nosicielami ptasiej grypy. Zimą dokarmialiśmy ziarnem, płatkami owsianymi, startą na grubej tarce marchwią lub dynią. Zdarzyło się, że wyplątywaliśmy młode osobniki z pozostawionej przez wędkarzy żyłki, czy też jak tego roku wyjmowaliśmy haczyk wędkarski z przełyku młodego łabędzia na zbiorniku wodnym obok Zajazdu „Na Wilku”. Liczyliśmy na to, że kępińska para łabędzi będzie odwiedzała nasze miasto jeszcze przez co najmniej 20 lat, ciesząc mieszkańców Kępna i tych dorosłych i tych najmłodszych.

Mimo tego, że łabędzie cieszą się sympatią większości ludzi, w Kępnie stała się rzecz bardzo smutna. W zeszłym tygodniu na zbiorniku KOSiR kolejno w piątek i sobotę znaleziono dwa nieżywe młode łabędzie. Samiec, ojciec rodziny wykazywał objawy zatrucia. Zawieźliśmy go niezwłocznie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt „KĄTNA” pod Wrocławiem. Lekarz weterynarii Tomasz Grabiński (pracujący od 20 lat we wrocławskim zoo) stwierdził zatrucie bardzo silną toksyną. Pomimo intensywnego leczenia kępiński łabędź nie przeżył. Dlaczego piszę ten tekst? Bo oprócz smutku wzbiera we mnie złość! Ktoś umyślnie (nieumyślność jest chyba nieprawdopodobna) spowodował zatrucie i śmierć ptaków, które były atrakcją Kępna, które są w herbie miasta, które podlegają ścisłej ochronie gatunkowej . Ktoś zniweczył pracę społeczną miłośników przyrody, ornitologów, zmarnował pomoc ludzi, którzy w mądry i zdrowy sposób dokarmiali ptaki na KOSRze. Co dalej? Codziennie z niepokojem patrzymy czy biała łabędzica i jej młody, które ocalały i pływają na zbiorniku KOSiRu, jeszcze żyją. Tym bardziej, że pomimo wywieszenia przez nas kolorowych plakatów zakazujących karmienia zepsutym i spleśniałym chlebem, w wodzie pojawia się często pokryty tłuszczem i fioletową lub szarą pleśnią stary chleb. OTOP zaleca karmienie: ziarnem zbóż, płatkami owsianymi, kaszą, starta na grubej tarce marchwią lub dynią (surową lub gotowaną bez soli). Jeżeli karmimy chlebem to powinny to być małe kawałki dobrej jakości (bez masła). Myślimy, że monitoring na terenie KOSiRu poprawił by bezpieczeństwo zarówno ludzi i ptaków. Być może nowa rada miejska zwróci uwagę na ten problem. Dziękujemy za pomoc w ratowaniu łabędzi: Wydziałowi Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kępnie, Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, Panu Łukaszowi Kozicy. Mamy prośbę do mieszkańców Kępna, podczas spacerów na KOSiRze zwróćmy uwagę czym ludzie karmią ptaki. Przypominamy, że zgodnie z Art. 181 Ustawy z 6 czerwca 1997 roku Kodeksu Karnego §3 niszczenie umyślne lub nieumyślne roślin lub zwierząt podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kępińskie łabędzie - Wiesław Walas

Wiesław Walas z młodym łabędziem, który połknął haczyk wędkarski z żyłką. Na szczęście udało się go uratować.

Wiesław Walas

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja Kepno
Dziecko pod opieką nietrzeźwych rodziców

26 października br w godzinach popołudniowych oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kępnie otrzymał zgłoszenie o alkoholowej libacji i kłótni...

Zamknij