Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Zarządzać, a nie rządzić

Szymon Szczęsny

Rozmowa z Szymonem Szczęsnym, kandydatem na Burmistrza Miasta i Gminy Kępno.

Panie Szymonie, znalazł się Pan w II turze wyborów na fotel Burmistrza Kępna. Jak Pan skomentuje tą sytuację?
Przede wszystkim dziękuję bardzo wszystkim tym, którzy udali się do urn wyborczych, tym, którzy mi zaufali i oddali na mnie swój głos. Cieszy fakt, że wielu mieszkańców naszej gminy postawiło na osobę młodą. Odbieram to jako sygnał, że Kępno oczekuje zmian. Świadomy moich zamierzeń i potrzeb ze strony wyborców, podejmuję ponowne starania o wybór na stanowisko Burmistrza Kępna.

Może warto przybliżyć wyborcom swoją osobę.
Pochodzę z Olszowy. Do szkoły średniej uczęszczałem we Wrocławiu. Tam też ukończyłem studia na Uniwersytecie Ekonomicznym. Studiowałem też International Business na London South Bank University. W ramach studiów dwa semestry realizowałem w Fachhochschule Mainz z Niemczech i Beijing Institute of Technology w Chinach. Znam dobrze język angielski i rosyjski, komunikuję się po niemiecku i hiszpańsku. Wiele lat pracowałem w firmie rodzinnej. Prowadziłem także swoją działalność gospodarczą w branży odnawialnych źródeł energii, do momentu, kiedy nie otrzymałem propozycji związania się z Kępnem. Następnie przez 3 lata (2010-2013) pełniłem funkcję zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Kępno.

Jak odnajdywał się Pan w roli samorządowca? Co udało się zrobić? Czego się Pan nauczył?
Praca w samorządzie nauczyła mnie tego, że miastem i gminą się zarządza, rozumiem to jako partnerstwo z radnymi i mieszkańcami a nie rządzi, poprzez suche decyzje często niezrozumiałe dla wyborców. Ponadto uważam, że podstawą w skutecznej pracy z ludźmi jest dobra komunikacja i to, by umieć ich słuchać. Urząd musi być skierowany na potrzeby mieszkańców, dlatego np. należy się zastanowić czy pracujemy w godzinach, w których mieszkańcy mogą do nas dotrzeć. Jeśli chodzi o to, co udało się zrobić w czasie, gdy byłem wiceburmistrzem. Wybudowaliśmy dziesiątki dróg. Kontynuowaliśmy budowę kanalizacji. Powstał nowoczesny, oparty na najnowszych i najbardziej efektywnych rozwiązaniach ZZO. Odremontowaliśmy szereg domów ludowych oraz zmodernizowaliśmy szkoły, dom nauczyciela, mały Ratusz. Poza tym wybudowaliśmy pierwsze w gminie boisko „Orlik”. Wszystkie te inwestycje finansowane były przy dużym udziale środków zewnętrznych. Uzyskaliśmy niebagatelny zwrot podatku VAT w kwocie 2,5 mln zł, dzięki czemu mogliśmy wybudować nowoczesne przedszkole na osiedlu Odrodzenia. Oczywiście była to praca zespołowa. Do momentu mojego odejścia zrobiliśmy naprawdę dużo. Krótki okres, ale efektów i korzyści dla mieszkańców sporo.

Wygrywa Pan wybory na Burmistrza. Na co mogą liczyć mieszkańcy Miasta i Gminy Kępno?
Na rzetelność i uczciwą pracę. Moją i urzędu.
Na pewno wybuduję kino na miarę XXI wieku. Obiekt z nowoczesnym wyposażeniem, ciekawym repertuarem. Jesteśmy usytuowani na styku węzłów drogi S8 – S11, jednym z ważniejszych w tym kraju, dlatego wykorzystam ten atut i postaram się ściągnąć kapitał inwestycyjny, który wybuduje tu centra logistyczne, dające nie tylko podatki, ale przede wszystkim pracę, co jest dla mnie najważniejsze. Stworzę korzystne warunki dla lokalnych młodych przedsiębiorców. Znajdę środki, aby szkoły na naszym terenie mogły konkurować z dużymi ośrodkami, by stworzyć naszym małym kępnianom oraz młodzieży odpowiednie warunki do startu w dorosłe życie. Stołówki szkolne powinny sprzedawać zdrową żywność – obecną sytuacją dla dobra zdrowia naszych dzieci chciałbym zmienić. Ustanowię autonomię finansową szkół. Nie zlikwiduję żadnej szkoły w gminie. Zatrudnię wybitnego specjalistę do pozyskiwania środków z UE. Uczynię z Kępna miasto festiwalowe dla młodych talentów, chciałbym uruchomić kino letnie KOSIR. Planuję zainstalować oszczędne oświetlenie uliczne. Mieszkańcy muszą się czuć bezpiecznie dlatego uczynię wszystko, by miasto było monitorowane – poprawi to poczucie bezpieczeństwa. Uruchomię drugi dom seniora. Place zabaw dla naszych dzieci powinny być bezpieczne i atrakcyjne, doprowadzę do tego żeby tak było. Widzę duży problem na wsi polegający na braku propozycji tak dla młodych jak starszych mieszkańców. Doprowadzę do tego, by przy pomocy miejskich instytucji kultury poszerzyć ofertę przez zaktywizowanie funkcjonowania domów ludowych, zgodnie z potrzebami mieszkańców. Wybuduję krytą pływalnię. Wspólnie z ADM sp. z o.o. wybuduję kolejne mieszkania komunalne.
W Pana programie wyborczym pojawia się kwestia budowy krytego basenu w Kępnie i stworzenia Centrum Kultury z kinem 3D. Przyzna Pan, że tematy te przewijają się od lat przy okazji wyborów. Czy jest to tylko kolejna obietnica czy rzeczywiście jest Pan w stanie zrealizować te zadania?
Uważam, że kryta pływalnia jest w mieście potrzebna. Mój pomysł jest taki, aby nie wychodzić poza ramy krytej pływalni, gdyż jest to 1/3 kosztu budowy aqua-parku. Znam doskonale budżet Kępna i wiem, że taka inwestycja może powstać. Wiem również, że marszałek województwa będzie skłonny tą inwestycję dofinansować ze środków krajowych lub UE. Wynika to z faktu, że Kępno jest jednym z niewielu miast powiatowych, które pływalni nie posiadają, a plan wojewódzki zakłada, by takie obiekty były dostępne. Dopilnuję, aby przyszłe koszty eksploatacji były jak najniższe stosując nowoczesne technologie m. in. odnawialne źródła energii.

Powstanie kina jest projektem jak najbardziej realnym i podobnie jak w przypadku basenu mam konkretny plan jego realizacji. Chciałbym ułatwić mieszkańcom dostęp do tego typu rozrywki i sprawić, by nie musieli dojeżdżać do oddalonych nowoczesnych kin. My takie będziemy mięli.

Zdaje Pan sobie sprawę, że sytuacja na rynku pracy na naszym terenie jest trudna. Mówi Pan w swoim programie o pracy dla kobiet i młodzieży. Jakie konkretne działania planuje Pan podjąć w tym kierunku?
Poprzez udział w powiatowej radzie zatrudnienia będę naciskał na aktywizację tych grup docelowych. Widzę potrzebę działań w tym zakresie i na pewno je podejmę. Poza tym, tak jak powiedziałem wcześniej – wprowadzę ulgi podatkowe dla młodych przedsiębiorców, co po pierwsze ułatwi im start w biznesie oraz stworzy nowe miejsca pracy.

Plany ma Pan ambitne, zamierzenia konkretne. Czy starczy środków na ich realizację ?
Znam budżet Kępna i wiem, że jest on wystarczający, by zrealizować inwestycje, o których wspomniałem wcześniej. Poza tym będę się starał o dodatkowe środki zewnętrzne, które z pewnością pozyskam. Wszystkie zamierzenia zrealizuję mniejszym kosztem niż to przewiduje program konkurenta, nie mówiąc już o wyższej jakości. Jeśli wyborcy dadzą mi szansę, to spokojnie, ale konsekwentnie będę realizował nakreślony tu ogólnie mój plan.

Nic nie wspomina Pan o konkurencie. Czyżby były jakieś obawy?
Obaw żadnych, raczej styl i sposób pojmowania konkurencji. To fakt – konkurujemy, co nie oznacza, że każdą okazję mam wykorzystywać do negowania czy też oczerniania. Inaczej pojmuję konkurencję w wyborach: argumenty, program rzeczywiście odpowiadający możliwościom no i uczciwość przed wyborcami. Przecież to nie ja wybieram lecz mieszkańcy. Oni najlepiej potrafią ocenić kogo warto wybrać. Mam nadzieję na to, że mnie. Ja nie obiecuję, lecz realizuję.

Zostawmy na chwilę kampanię wyborczą i program. Szymon Szczęsny prywatnie. Co lubi? Co go pasjonuje? Czym zajmuje się poza pracą?
W czasie wolnym najchętniej spotykam się z przyjaciółmi, bliskimi. Czasem wychodzimy gdzieś razem do kina czy na łyżwy. Bardzo ważne miejsce w moim życiu zajmuje sport. Biegam, aktywnie gram w squasha. Jestem zawodnikiem pierwszej setki rankingu Polskiej Federacji Squasha. W domu, gdy mam wolną chwilę, słucham muzyki, sporo czytam. Staram się doskonalić w językach obcych – niemieckim i hiszpańskim. Koresponduję w tych językach ze znajomymi ze studiów, którzy są rozsiani po całej Europie i stąd m. in. mam rozeznanie, co do możliwości inwestycyjnej naszego miasta, a jednocześnie zawsze mogę liczyć na wsparcie i pomoc w wielu działaniach. Razem z żoną lubimy wieczorem obejrzeć ciekawy film, nasze ostatnie odkrycie to film Medicus. Poza tym od czasu do czasu eksperymentuję w kuchni – moim hitem jest omlet po hiszpańsku z polskimi pomidorami :) .

Moją dewizą życiową są słowa Najlepszy czas na działanie jest teraz. Dlatego zdecydowałem się na start w wyborach. Jestem gotów wykorzystać swój zapał, umiejętności, energię dla dobra mieszkańców naszej gminy.

Jeśli chcą Państwo pozytywnych zmian zachęcam Państwa do udziału w II turze wyborów samorządowych 30 listopada. Proszę o Państwa zaufanie i oddanie na mnie głosu.

Finansowane przez KWW „Forum Społeczno – Gospodarcze” w Kępnie

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
System PKW - wybory
System PKW

Nowoczesny system liczenia głosów Państwowej Komisji Wyborczej w krzywym zwierciadle.    

Zamknij