Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Zadłużenie samorzadów z powiatu kępińskiego – prawda i mity

Wybory samorządowe, to czas podsumowań.


Najchętniej oceniane są inwestycje, bo te są najwidoczniejsze dla zwykłego mieszkańca – co zrobiono każdy w mniejszym, bądź większym stopniu widzi. Inwestycje są jedną ze składowych większej grupy podlegającej ocenie przedwyborczej, czyli wydatków – gdyż nie tylko inwestycje, ale i bieżąca działalność się liczy.
Druga istotna grupa finansów podlegającą ocenie to dochody. Z jednej strony widzimy jak mocno samorząd sięga do naszych kieszeni – czyli jakie dana gmina ustala podatki, ale z drugiej strony sprawa rozchodzi się o dotacje. Im sprawniej działający samorząd tym więcej pozyskuje funduszy zewnętrznych.
Trzecim istotnym i bardzo związanym z dwoma poprzednimi czynnikami jest zadłużenie. Nie sztuką jest wykonać wiele inwestycji przy dużych dochodach z podatków i do tego posiłkując się kredytami, które trzeba w przyszłości spłacić. Zadłużenie samorządu jest sprawą, o której przeciętny mieszkaniec samorządu wie najmniej. To tutaj danymi się mało kto chwali, a jak chwali to czasami dane bywają zmanipulowane lub wyjęte z kontekstu. Np. KWW Razem dla Gminy Baranów (którego kandydatem jest obecnie urzędująca wójt i część obecnych radnych) w swoim materiale drukowanym podał zadłużenie za październik tego roku jako „0%” (zadłużenie podaje się w ujęciu kwotowym bądź procentowym względem dochodu). Gmina Baranów miała na początku roku kredyt w wysokości 400.000 zł i zapewne do października kwota ta została spłacona („0%” za październik jest więc prawdziwe), jednak według Wieloletniej Prognozy Finansowej (uchwała z dnia 2.10.2018 roku) Gmina Baranów planuje jeszcze w tym roku wziąć 9.500.000 zł nowego zadłużenia i spłacać je aż do 2025 roku. Warto więc przyjrzeć się liczbom ujętym w tabeli, które dotyczą zadłużenia samorządów z naszego terenu

Zadłużenie samorządów.Poza Perzowem i Rychtalem wszędzie planuje się w tym roku wyborczym zwiększenie zadłużenia. Względem poprzedniego roku w ujęciu kwotowym najbardziej zadłuży się MiG Kępno, a procentowo (również porównując do roku 2017) najwięcej wzrośnie dług Gminy Baranów.
Analizując cały okres podany w tabeli (od końca roku 2009 do końca roku 2018) największy procentowy wzrost zadłużenia notuje Gmina Baranów a kwotowy MiG Kępno. Jedynym samorządem, który przez te lata planuje zmniejszyć kwotę długu jest Gmina Łęka Opatowska.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
ARiMR - logo
Rolniku, sprawdź czy ARiMR zna twój aktualny numer rachunku bankowego

Z dniem 16 października 2018 r. została uruchomiona realizacja zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW....

Zamknij