Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Powiat: Zadłużenie i plany na przyszłość

Od jakiegoś czasu Zarząd Powiatu Kępińskiego spotyka się z falą krytyki za swoje działania. 

Oliwy do ognia dodała rezygnacja z planowanej przebudowy ul. Wieluńskiej w Kępnie. W związku z tym w starostwie powiatowym w dniu 24 września zwołano konferencję prasową. Podczas spotkania Starosta Kępiński Witold Jankowski, Wicestarosta Grażyna Jany oraz Skarbnik Powiatu Marcin Trojak podzielili się informacjami na temat sytuacji finansowej powiatu oraz zadań inwestycyjnych.

Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym

Jak wynika z przedstawionych materiałów kwota zadłużenia w 2006 r. wynosiła ponad 3 mln zł, a w 2014 r. zadłużenie zwiększyło się aż do ponad 22 mln zł. Aby została zachowana płynność finansowa najważniejsza jest sprawna obsługa zadłużenia. Nie jest najważniejsze to ile możemy wziąć kredytu, bo możemy wziąć go bardzo dużo, ale meritum sprawy jest to jakie mamy możliwości spłaty - powiedział starosta Witold Jankowski, dodając: Musimy ciągle pamiętać o tym, że jest takie zadłużenie, takie obciążenie, że musimy mieć cały czas to w głowie. Proszę przypomnieć sobie nasze działania kilkanaście dni do tyłu, kiedy zrezygnowaliśmy z przebudowy ul. Wieluńskiej. To właśnie z tym się wiązało, że w imię odpowiedzialności za budżet powiatu musieliśmy zrezygnować z przebudowy tejże ulicy tylko i wyłącznie z powodów finansowych.

Obecnie Zarząd Powiatu chce się skupić na zmniejszeniu zadłużenia. Jak podkreślają włodarze powiatu wg wskaźników zawartych w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015 – 2025 nie ma możliwości obsługi dodatkowych zobowiązań. Doprowadziło by to m.in. do znacznego obniżenia możliwości finansowych powiatu na kolejne lata. Z pośród powiatów w województwie wielkopolskim Kępno plasuje się na niechlubnym w tym przypadku 2 miejscu co do wielkości zadłużenia w I półroczu 2015 r. Przed nim jest jeszcze powiat pleszewski, który ma na koncie blisko 46 mln zł.

Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym

Zadłużenie powiatu w pewnym stopniu jest „spadkiem” po poprzedniej kadencji, jednak obecny zarząd ma przed sobą wiele planów i zadań inwestycyjnych. Ważna w tej kwestii będzie również dobra współpraca z gminami powiatu oraz starania o środki zewnętrzne. W Nowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych zostały zupełnie zmienione zasady przyznawania środków. To spowodowało, że musieliśmy na nowo przeanalizować temat, jak na nowo dostosować się do nowych zasad. Bardzo liczymy na wparcie finansowe poszczególnych gmin, bo jednym z kryterium oceny wniosków jest udział poszczególnych jednostek terytorialnych. Im większe zaangażowanie partnerów tym więcej punktów - podkreślił starosta.
Zadania inwestycyjne jakie planuje Powiat Kępiński na lata 2016 – 2020 to budowa drogi powiatowej Świba- Donaborów- Biadaszki – Trzebień – Opatów, której całkowity koszt sięgnie blisko 18 mln zł, remont drogi Krążkowy – Mikorzyn oraz przebudowa ul. Wieluńskiej w Kępnie. W ramach tego zadania planowana jest również budowa ścieżki rowerowej od skrzyżowania z ul. Solidarności aż do drogi serwisowej biegnącej wzdłuż dawnej „ósemki”. Wartość kosztorysowa zadania wyniesie ok 5 mln zł. W planach jest także remont ul. Osińskiej w Kępnie II etap oraz budowa drogi powiatowej  Zbyczyna – Drożki. W zamierzeniach Powiatu jest również budowa sali gimnastycznej oraz boiska przy LO Nr I w Kępnie, przebudowa dachu budynku przy ul. Sienkiewicza wraz z zagospodarowaniem poddasza, dostosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianą instalacji CO, wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Wszystkie te zadania zostaną zrealizowane pod warunkiem otrzymania dofinansowania zewnętrznego.

Reklama:

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
XI-sesja-rady-powiatu-kepinskiego2
XI Sesja Rady Powiatu Kępińskiego

Na ostatniej Zwyczajnej Sesji Rady Powiatu Kępińskiego, która odbyła się 24 września przyjęto jednogłośnie wszystkie zaplanowane projekty uchwał. Radni przegłosowali...

Zamknij