Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Wyróżnienie dla Gminy Trzcinica

Gmina Trzcinica złożyła wniosek pn. „Biblioteczka Gminy Trzcinica” w konkursie pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”, ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Celem konkursu było pobudzenie, wyszukiwanie i promowanie inicjatyw lokalnych w zakresie proekologicznej i prokulturowej strategii rozwoju obszarów wiejskich, które mogą powodować wzmocnienie konkurencyjności i atrakcyjności tych obszarów na terenie Wielkopolski oraz promowanie działań przyczyniających się do popularyzowania i realizacji idei „Małej ojczyzny” bliskiej swoim obywatelom.
Urząd Gminy w Trzcinicy od 2008 roku wydaje publikacje z cyklu „Biblioteczka Gminy Trzcinica” dystrybuowane wśród lokalnej społeczności i bibliotek. Pierwszą z nich były „Wędrówki kulinarne po Gminie Trzcinica” (2008). Zaprezentowano w niej tradycyjną i współczesną kuchnię charakterystyczną dla regionu styku Śląska i Wielkopolski. Kolejna publikacja to „Rękodzieło jako twórczość kulturalna i artystyczna” (2010). Zaprezentowano w niej twórców z terenu Gminy Trzcinica oraz ich prace.

publikacje_2017

Prezentacja publikacji połączona była z wystawą twórczości i prezentacją rękodzieła. Po kulinariach i rękodziele wydano dwa opracowania historyczno – regionalne, a były to „Szkoły ludowe Gminy Trzcinica w okresie zaboru pruskiego na podstawie kronik szkolnych” (2012), prezentująca życie szkolne w trudnych czasach zaborów. Uniwersalizm kronik mówi dużo także o codziennych problemach mieszkańców. Natomiast „Symbolika Gminy Trzcinica” (2014) to opracowanie zawierające zbiór symboli, elementów ceremoniału i tradycji Gminy Trzcinica. Omówiono genezę powstania herbu, flagi i innych elementów symbolicznych. Zaprezentowano sztandary, pieczęcie i relikwie.

DSCN0011

Z okazji 25 lecia samorządności wydano piątą publikację „XXV – lecie Samorządu Terytorialnego Gminy Trzcinica” (2015). Zebrano i przybliżono czytelnikom zmiany związane z wdrożeniem reformy samorządowej. Zaprezentowano tutaj także prace fotograficzne laureatów Konkursu Fotograficznego „Gmina Trzcinica w obiektywie”. Uzupełnieniem cyklu są kolejne dwie publikacje – tomik wierszy „To powinno się wszystkim nie podobać (Wierszydła i takie tam…)” pochodzącego z Gminy Trzcinica Zbigniewa Gawińskiego, tworzącego pod pseudonimem Bartymeusz Trzciński. 9 marca 2017 roku odbyła się prezentacja siódmej publikacji „Chóry Gminy Trzcinica w okresie minionego 20-lecia”, przybliżająca działalność chóralną na terenie Gminy Trzcinica.

Zgłoszone wnioski oceniła Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzeny Wodzińskiej. 23 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Wśród wyróżnionych znalazła się Gmina Trzcinica, której projekt „Biblioteczka Gminy Trzcinica” został uhonorowany nagrodą w wysokości 7 000 złotych. Nagrodę na ręce Wójta Gminy Trzcinica Grzegorza Hadzika i Przewodniczącego Rady Zdzisława Mikołajczyka wręczyła Przewodnicząca Kapituły Marzena Wodzińska.
    Gmina Trzcinica była nagradzana w konkursie na działania proekologiczne i prokulturowe już dwukrotnie – pierwszy raz w roku 2012 za projekt „Trzcinica i okolice – moja mała ojczyzna”, natomiast w roku 2015 za projekt „I Gminny Bieg Uliczny im. Janusza Smiatacza o Puchar Wójta Gminy Trzcinica”

DSCN0007 DSCN0015 DSCN0016 SKMBT_22317112410020 SKMBT_22317112410030

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Herb Gminy Kępno
Kępno: Wniosek na dofinansowanie odcinka drogowego

Przebudowa ulicy Ruchu Oporu w Kępnie coraz bliżej. 13 listopada 2017r. została ogłoszona wstępna lista rankingowa wniosków o dofinansowanie na...

Zamknij