Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Wrota Wielkopolski w Brukseli

W dniach 20-22 listopada 2017 r. Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski miało przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej w Belgii.

Głównym punktem programu wizyty był udział w 8. edycji obchodów Dnia św. Marcina w Brukseli – największym wydarzeniu promocyjnym województwa wielkopolskiego w stolicy Europy. Wydarzenie w imieniu Marszałka Marka Woźniaka otworzył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który wziął również udział w spotkaniach zorganizowanych w ramach wizyty studyjnej – z posłem do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem oraz z Lokalną Grupą Działania z belgijskiej Flandrii.

Wizyta została zorganizowana przez Biuro Wielkopolski w Brukseli we współpracy z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad czterystu gości, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego,  przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz korpusu dyplomatycznego. Wśród nich znaleźli się m.in. Elżbieta Bieńkowska – unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Artur Orzechowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii, a także Jacek Grabowski i Ireneusz Bochenek -  konsulowie RP w Królestwie Belgii. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele polskich samorządów, reprezentanci biur regionalnych, międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz Wielkopolanie mieszkający w stolicy Belgii.

Wrota Wielkopolski w Brukseli

Lokalną Grupę Działania reprezentowali: Pan Paweł Powroźnik, właściciel restauracji „P jak Pysznie” w Kępnie, Pani Magdalena Wieczorek, dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, Pani Aldona Lorek, przedstawiciel firmy Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Maryniak oraz pracownicy biura LGD – Prezes Grzegorz Grzunka i Katarzyna Chowańska. Lokalną Grupę Działania wspierali również Pani Dyrektor Departamentu PROW Izabela Mroczek oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Pani Beata Pilarska oraz Pan Paweł Kinal.
Wśród zaprezentowanych przysmaków znalazła się m.in. pierś gęsi w sosie żurawinowym, szare kluski z okrasą i modrą kapustą na ciepło, gzika, pierogi z mięsem, kapustą i grzybami, ruskie oraz z jabłkami i cynamonem, a także kiełbasa biała parzona wielkopolska, która w tym roku otrzymała unijny certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego i jest już piątym produktem z Wielkopolski z tym odznaczeniem. Goście mogli skosztować również tradycyjne wędliny, sery, grzyby, nalewki, soki naturalne oraz inne specjały kuchni wielkopolskiej. Dzień św. Marcina na stałe wpisał się już w kalendarzu brukselskim jako wielkopolskie święto, które cieszy się ogromną popularnością.

23949344_1949209938651556_407363726_o
Tego samego dnia członkowie delegacji LGD spotkali się z wielkopolskim Posłem Andrzejem Grzybem, który przedstawił im swoją działalność parlamentarną. Spotkanie to było także okazją do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje Parlament Europejski oraz tematami, nad którymi obecnie pracują posłowie.
Ostatniego dnia wizyty miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania „Haspengouw” ze wschodniej Flandrii. Oprócz wymiany doświadczeń dotyczących działań prowadzonych przez obie LGD, rozmawiano na temat możliwości nawiązania współpracy w celu realizacji projektu międzynarodowego. Wielkopolska delegacja miała również okazję zobaczyć dwa projekty wdrożone przez „Haspengouw”. Pierwszy z nich jest realizowany na terenie farmy ekologicznej „De Alverberg”, która prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą zrównoważonego rolnictwa i hodowli zwierząt. Drugi został zrealizowany w ramach celu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego” i polegał na renowacji samotni Vrijhern, która dzięki temu stała się ważnym puntem turystycznym w regionie.

1_10_2017 bienkowska

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
DSCN0011
Wyróżnienie dla Gminy Trzcinica

Gmina Trzcinica złożyła wniosek pn. „Biblioteczka Gminy Trzcinica” w konkursie pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów...

Zamknij