Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Wielki budowniczy w skromnej osobie

Ksiądz Prałat Marek Otręba to proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kępnie na ul. Poznańskiej. Jest znany chyba wszystkim ze swojej charyzmy i niezwykłego daru zjednywania sobie ludzi. Dzięki temu został on budowniczym już piątej świątyni w swoim kapłańskim życiu.

Na swój kościół wierni z północnej części parafii pw. św. Marcina w Kępnie czekali od dawna. Dzięki księdzu Markowi ich marzenie wreszcie się ziściło i 20 grudnia 2014 r. mogli uczestniczyć w pierwszej Mszy Świętej w nowo pobudowanym kościele. Parafia obejmuje swym zasięgiem os. Mściwoja i Odrodzenia wraz z przyległymi ulicami oraz miejscowości Olędry i Krążkowy. Ks. prałat Marek Otręba opowiedział nam m. in. o powstaniu nowej parafii.

Kiedy i jak zrodził się pomysł budowy kościoła przy ul. Poznańskiej?

W 2002 r. przyszedłem na osiedle Murator aby zająć się budową kościoła, wówczas księża z parafii św. Marcina w Kępnie wyznaczyli mi rejon do kolędowania. Pamiętam, że byłem wtedy m. in. na ulicy Cichej, Radosnej, Wesołej i Wieluńskiej. Wiele osób zadawało mi wtedy pytania, czy należą już do nowej parafii. Niestety ona jeszcze nie istniała. Podzielili się również ze mną swoim zdaniem, że nie chcą należeć do parafii na Muratorze. Ponieważ niegdyś były starania o
to, aby północna część parafii Św. Marcina miała swój kościół, zaczęli wskazywać miejsca gdzie mógłby on powstać. Po kolędzie zacząłem szukać takiego terenu. Okazało się że działka na której obecnie stoi kościół była nabyta w 2003 r. co potwierdzał akt notarialny. Z części budynku jaki się tam znajdował została zaadoptowana kaplica
i 1 czerwca 2003 odbyło się jej poświęcenie. 

Przez trzy lata pełniłem posługę kapłańską jednocześnie na os. Murator (prowadziłem tam także budowę kościoła) oraz przy ul. Poznańskiej. Posługiwałem wtedy około pięciu tysiącom wiernym. Pomagał mi ksiądz Bogdan Blajerktóry jest moim kolegą z roku święceń, a także historykiem sztuki. To on pomagał nam w wystroju wnętrza kościoła. Przez ten czas trwała również spłata za działkę i budynek na ul. Poznańskiej. W 2006 r. powstały dwie parafie, na Muratorze gdzie proboszczem został ks. Dariusz Woźniak i nasza parafia na ul. Poznańskiej.

Zaczęły się starania o projekt kościoła, który powstał na podstawie koncepcji wykładowcy uczelni gdzie studiował jeden z naszych parafian. Wykonawcą projektu było biuro projektowe „Galeria” Andrzej Rozwadowski. W 2009 r. po otrzymaniu pozwolenia rozpoczęła się budowa świątyni. Wykonano wówczas fundamenty oraz poziom zerowy. W kolejnych latach wykonano ściany nośne wewnętrzne, instalację elektryczną, konstrukcję dachową wraz z jego pokryciem najpierw papą a w późniejszym czasie blachą miedzianą oraz wieżę, a także otynkowano wnętrze kościoła. Elewacja zewnętrzna została wykonana z cegły klinkierowej.

Ks. Prałat Marek Otręba

Wykonanie takiej budowli to ogromne koszty, jednak kościół powstał w dość krótkim czasie. Jak udało się pozyskać środki finansowe, czy starał się również Ksiądz o dotację ze środków unijnych?

Z tego co wiem, z funduszu europejskiego nie ma możliwości uzyskania
środków na budowę nowych kościołów. Kościół powstał głównie z ofiar parafian oraz innych osób, którzy przychodzili i uczestniczyli tutaj we mszach świętych oraz składali ofiary w niedziele i święta.

Na początku zaznaczyłem, że źródłem finansowania budowy kościoła będą wszystkie ofiary niedzielne i wierni jak widać przychylnie nastawili
się do mojej prośby. Również każdego roku wszystkie ofiary złożone z racji nabywania opłatków, wymienianek oktawowych, uroczystości Wszystkich Świętych zostały przeznaczone na budowę kościoła.

Podczas poświęcenia kościoła MB Różańcowej ks. biskup Edward Janiak zauważył, że świątynia została zbudowana z kapłańskiej miłości Księdza Prałata. Kościół na ul. Poznańskiej nie jest pierwszym dziełem Księdza. Czy wznoszenie świątyń jest częścią Księdza powołania ?

Ksiądz biskup wspomniał o czterech kościołach, których budową się zajmowałem już jako proboszcz. Trzeba by było dodać, że był jeszcze piąty. Jako wikariusz od początku do końca wraz z proboszczem byłem przy budowie kościoła pw. Św. Stanisława w Wieruszowie. To było moje pierwsze spotkanie ze sprawami budowlanymi. Wtedy miałem dopiero dwa lata kapłaństwa i można powiedzieć, że od początku się z tym związałem.

Poświęcenie kościoła na ul. Poznańskiej

Ksiądz Prałat Marek Otręba wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem podczas konsekracji kościoła MB Różańcowej przy ul. Poznańskiej w Kępnie.

W kościele przy ul. Poznańskiej zawsze można zobaczyć tłumy ludzi, młodszych i starszych. Jaką ma Ksiądz receptę na przyciągnięcie wiernych do kościoła?

Pismo Święte mówi, że jesteśmy tylko nieużytecznymi narzędziami, którymi Pan Bóg się posługuje, więc to przede wszystkim jest działanie Boże. Wydaje mi się, że również istotną sprawą, która przyciąga ludzi do kościoła jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Praktycznie na co dzień przed każdą Mszą Św. jest taka możliwości. W dzień powszedni jestem sam a w niedziele pomagają mi w tym księża seniorzy. Staram się także otaczać szacunkiem tych którzy gromadzą się na sprawowaniu Eucharystii.

Jak układa się współpraca z parafianami?

To jest trudne pytanie, ale przy tej okazji chciałbym przede wszystkim podziękować parafianom za pomoc i zaangażowanie w dzieło budowy kościoła. Za to, że zawsze na różne prośby lub sugestie odpowiadają pozytywnie oraz za ich ofiarność.

Na koniec, czego oprócz zdrowia możemy życzyć Księdzu na ten Nowy Rok?

Myślę, że warto wrócić do tego co powiedział ksiądz biskup na poświęceniu, że są piękne kościoły, ale najpiękniejszy jest kościół żywy, czyli ludzie, którzy się gromadzą w świątyni. Chciałbym, aby ten kościół, który zbudowaliśmy wspólnie nie był pusty, żeby zawsze był pełny.

Krzyż w nawie bocznej w kościele MB Różańcowej

Krzyż w nawie bocznej kościoła autorstwa rzeźbiarza, górala Stanisława Trybały z miejscowości Skomielna Czarna.

Reklama:

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Odznaka Małego Mistrza
Mały Mistrz w Gminie Kępno

Od 1 września 2014 r. uczniowie klas pierwszych w wybranych szkołach podstawowych rozpoczęli swoją przygodę z Programem Mały Mistrz. Jest...

Zamknij