Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Trzcinica: „Zakazany Bóg” w GBP

13 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbyła się projekcja filmu fabularnego „Zakazany Bóg” połączona z otwarciem wystawy papieskich medali i numizmatów.

W niedzielne popołudnie do siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy zawitali mieszkańcy, a wśród nich Grzegorz Hadzik – wójt Gminy Trzcinica, ks. kanonik Wiesław Cieplik, Krzysztof Ostrowski – radny oraz sołtys Sołectwa Trzcinica, Stanisław Polowy – radny Rady Gminy Trzcinica. Widzowie, którzy przybyli na seans filmowy mogli poznać historię z lipca i sierpnia 1936 roku, związaną z początkiem hiszpańskiej wojny domowej. Wówczas to, 51 członków Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów w Barbastro zostało zamordowanych w imię wierności powołaniu kapłańskiemu i Kościołowi. Film opowiada o ostatnich tygodniach ich życia, od chwili zatrzymania do momentu rozstrzelania. W tym czasie zatrzymani piszą, opowiadając o swojej sytuacji, o sytuacji swoich współtowarzyszy, o ludziach, którzy ich widzieli. Pisma te stały się podstawowym świadectwem służącym opowiedzeniu tej historii przez filmowców. Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób konsekrowanych. Męczennicy z Barbastro zostali beatyfikowani przez papieża Jana Pawła II 25 października 1992 roku. Licencję na publiczne odtwarzanie filmu wykupiła Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy.
Po filmie mieszkańcy mogli zwiedzić wystawę medali papieskich:. „Wielcy Papieże w Historii Kościoła” oraz „Papieże XIX wieku”, przekazanych przez mieszkańca Trzcinicy Pana Kazimierza Mosia. Na czas ekspozycji swoje kolekcje medali i numizmatów Papieża Jana Pawła II udostępnił również ks. kan. Wiesław Cieplik, proboszcz Parafii w Trzcinicy. Wystawa okolicznościowa w Gminnej bibliotece Publicznej w Trzcinicy została przygotowana z okazji 1050 –tej rocznicy Chrztu Polski. Po zwiedzeniu wystawy wszyscy mieszkańcy zostali zaproszeni na uroczystą agapę przez Renatę Gość – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

gbp

"Zakazany Bóg" i wystawa medali papieskich w GBP w Trzcinicy. "Zakazany Bóg" i wystawa medali papieskich w GBP w Trzcinicy."Zakazany Bóg" i wystawa medali papieskich w GBP w Trzcinicy.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczniowie ZSP Nr2 podczas Olimpiady Techniki Samochodowej
Uczniowie ZSP Nr 2 na Olimpiadzie Techniki Samochodowej

19 marca 2016 r. w Warszawie przy ul. Narbutta 84, w gmachu Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej odbyła...

Zamknij