Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Trzcinica: Podsumowanie wystawy „Chrzcielnice”

„Chrzcielnice” to tytuł wystawy, jaką można było oglądać w sierpniu br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy. Ekspozycja wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu prezentowała najpiękniejsze chrzcielnice znajdujące się w świątyniach położonych na Szlaku Piastowskim. Wystawa upamiętniała jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

trzcinica-wystawa-gbp-4Inauguracja wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie „Promyk” przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbyła się w Bibliotece Miasta Gniezna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Prace nad wystawą trwały już od 2014 r. Z okazji zbliżającej się rocznicy Chrztu Polski, Stowarzyszenie rozpoczęło 3-letni program artterapeutyczny o tematyce: „Chrzcielnice w kościółkach drewnianych i zabytkowych na Szlaku Piastowskim”. Organizatorzy kierowali się przekonaniem, że wielkie wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w 2016 r. potrzebuje oprawy artystycznej wzbogacającej świadomość społeczną o roli chrztu, w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym narodu polskiego i jego wpływie na losy Europy. Członkowie stowarzyszenia postanowili poprzez swe prace rękodzielnicze, malarskie, fotograficzne, witraże, haft i inne dzieła plastyczne ukazać jeden z symboli chrztu – chrzcielnice jako miejsca początku życia chrześcijańskiego. Dla zobrazowania różnorodności form architektonicznych chrzcielnic, zaproszono do współpracy także zaprzyjaźnionych fotografów z Gniezna i Poznania oraz z Niemiec i Węgier.

trzcinica-wystawa-gbp-1Wystawa „Chrzcielnice” była kolejną inicjatywą Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy upamiętniającą jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski. W kwietniu br. odbyła się promocja okolicznościowej pocztówki przedstawiającej chrzcielnicę z kościoła parafialnego w Trzcinicy oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w oryginalnej postaci mieszczący się w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy. Olejny obraz namalowany jest na płótnie w stylu późnego gotyku (replika barokowa), a czas jego powstania datuje się na I poł. XVIII w. Autor obrazu nie jest znany. Od kilkudziesięciu lat postać Maryi i Dzieciątka zakrywała trwale mocowana do obrazu sukienka. Obecnie obraz został poddany pracom renowacyjnym.

trzcinica-wystawa-gbp-5Ekspozycja „Chrzcielnice” wśród mieszkańców cieszyła się dużym zainteresowaniem a wszyscy zwiedzający wystawę otrzymali na pamiątkę jubileuszowe wydawnictwo.

trzcinica-wystawa-gbp-2 trzcinica-wystawa-gbp-3 trzcinica-wystawa-gbp-6

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
dozynki-wojewodzkie
Zaproszenie na XVIII Dożynki Wielkopolskie

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Biskup kaliski Bp Edward Janiak serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w XVIII Wojewódzko -...

Zamknij