Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Trzcinica: Gminne publikacje

Gmina Trzcinica od 2008 roku wydaje publikacje z cyklu „Biblioteczka Gminy Trzcinica”.

Pierwszą z nich były „Wędrówki kulinarne po Gminie Trzcinica” (2008). Zaprezentowano w niej tradycyjną i współczesną kuchnię charakterystyczną dla regionu styku Śląska i Wielkopolski. Kolejna publikacja to „Rękodzieło jako twórczość kulturalna i artystyczna” (2010). Zaprezentowano w niej twórców z terenu Gminy Trzcinica oraz ich prace. Prezentacja publikacji połączona była z wystawą twórczości i prezentacją rękodzieła. Po kulinariach i rękodziele wydano dwa opracowania historyczno – regionalne, a były to „Szkoły ludowe Gminy Trzcinica w okresie zaboru pruskiego na podstawie kronik szkolnych” (2012), prezentująca życie szkolne w trudnych czasach zaborów. Uniwersalizm kronik mówi dużo także o codziennych problemach mieszkańców. Natomiast „Symbolika Gminy Trzcinica” (2014) to opracowanie zawierające zbiór symboli, elementów ceremoniału i tradycji Gminy Trzcinica. Omówiono genezę powstania herbu, flagi i innych elementów symbolicznych. Zaprezentowano sztandary, pieczęcie i relikwie. Z okazji 25 lecia samorządności wydano piątą publikację „XXV – lecie Samorządu Terytorialnego Gminy Trzcinica” (2015). Zebrano i przybliżono czytelnikom zmiany związane z wdrożeniem reformy samorządowej. Zaprezentowano tutaj także prace fotograficzne laureatów Konkursu Fotograficznego „Gmina Trzcinica w obiektywie”. Uzupełnieniem cyklu są kolejne dwie publikacje – tomik wierszy „To powinno się wszystkim nie podobać (Wierszydła i takie tam…)” pochodzącego z Gminy Trzcinica Zbigniewa Gawińskiego, tworzącego pod pseudonimem Bartymeusz Trzciński. 9. marca 2017 roku odbyła się prezentacja siódmej publikacji „Chóry Gminy Trzcinica w okresie minionego 20-lecia”, przybliżająca działalność chóralną na terenie Gminy Trzcinica.
Jak dodaje Wójt Gminy Grzegorz Hadzik: Oprócz wielu innych działań staramy się rozwijać możliwości dostępu naszych mieszkańców do kultury. Wśród nich są publikacje i opracowania tworzące serię wydawniczą „Biblioteczka Gminy Trzcinica”. Ostatnia z nich zawiera opis działań w zakresie rozwoju chórów na terenie Gminy Trzcinica w okresie minionych dwudziestu lat. Zapraszam do lektury.

trzcinica-3

 

 

 

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
trzcinica-2
Trzcinica: Rozpoczęto budowę bieżni

Rozpoczęła się budowa bieżni lekkoatletycznych wraz ze skoczniami do skoku w dal w Zespole Szkół w Laskach i Zespole Szkół...

Zamknij