Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Szkoła młodych redaktorów

19 lutego w mini – studio radiowym znajdującym się Świetlicy Środowisko – Profilaktycznej „Tęcza” w Bralinie miały miejsce warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, które poprowadzili starsi redaktorzy – wolontariusze radia BRALIN FM.

W zajęciach uczestniczyło ponad 100 uczestników podzielnych na grupy robocze. Inicjatywa miała charakter wolontariacki.
Po etapie przeszło trzyletniego okresu realizowanych warsztatów dziennikarsko – medialnych w których uczestniczyli członkowie stowarzyszenia ARTwarium przyszedł czas na dzielenie się swoim doświadczeniem i umiejętnościami z młodszymi mieszkańcami naszego regionu.

Szkoła młodych redaktorów Bralin FM

Różnorodne projekty warsztatów, wyjazdy edukacyjno – szkoleniowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy też szkolenia w Polskim Radiu Londyn i BBC w Londynie pozwoliły ukształtować stałą grupę aktywnie działającej młodzieżowej redakcji. Należy zaznaczyć, iż przez ten okres radio BRALIN FM może pochwalić się dużą ilością pozyskanych partnerów dotychczas realizowanych warsztatów m.in.: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Polskie Radio Wrocław, TVP Wrocław, Radio ESKA, Czwórka Polskie Radio, Trójka Polskie Radio, Dwójka Polskie Radio, Jedynka Polskie Radio, Grupa Radiowa Agory: Radio Roxy, TOK fm, Złote Przeboje, Polskie Radio Londyn, BBC, TVN, Gazeta Wyborcza, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego: Studio Telewizyjne „u Frycza”, Krakowska Telewizja Internetowa, Studenckie Radio Frycz, Uniwersytet Warszawki – Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych – studio telewizyjne i radiowe, Uniwersytet Wrocławski – Wydział Nauk Społecznych.

Szkoła młodych redaktorów Bralin FM

Kompetencje i umiejętności jakie mogli zdobyć młodzi uczestnicy tego oddolnie zrealizowanego warsztatu przedstawiły się następująco:
- montaż radiowy i telewizyjny,
- rzetelne przygotowanie newsów, opracowanie złożonych tematów, wydawanie serwisów informacyjnych,
- podstawy sztuki prezenterskiej w radiu i telewizji,
- praca z kamerą/mikrofonem i przed kamerą/mikrofonem,
- obsługa sprzętu radiowo-telewizyjnego,
- posługiwania się językiem radia, telewizji i filmu,
- tworzenie reportaży radiowych i telewizyjnych,
- praca w studiu emisyjnym i nagraniowym,
- analityczne myślenie, syntetyczne wypowiedzi oraz operowanie obrazem i dźwiękiem,
nawiązywanie kontaktów z ludźmi, prowadzenie rozmów, zadawanie pytań.
Uczestnicy dowiedzieli się ponadto o nowej produkcji słuchowiska radiowego (bajki) która powstanie już na wiosnę br., gdzie głównym realizatorami i lektorami będą członkowie ARTwarium oraz pozyskali wiedzę o procesie produkcji reklam radiowych, jingli i innych materiałów opartych na pracy lektora.

Spotkanie było tylko wstępem do planowanych w tym roku projektowym warsztatów dziennikarsko – medialnych i związaną z nią akcją nowego otwarcia radia i jego ramówki. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z młodym studentem dziennikarstwa z Warszawy, redaktorem i komentatorem krajowych mediów polityczno – społecznych z którym będzie jednocześnie tworzona nowa strategia promocyjna i zarządzania kadrą. Uczestnicy poprzez kolejne warsztaty uzyskają niezbędne podstawy wiedzy o samych mediach, sposobie ich funkcjonowania i kierunkach rozwoju. Szczególny nacisk zostanie położony na kompetencje związane z wystąpieniami przed mikrofonem oraz autoprezentacją, a także na umiejętności dotyczące obsługi nowoczesnego sprzętu w studiu radiowym (operatorka, montaż, realizacja radiowa animacja itp.).
Staraliśmy się z ofertą warsztatów dotrzeć do osób, które mają hobby i chętnie angażują się w nowe przedsięwzięcia. Szybko się okazało że w naszym regionie takich osób nie brakuje. Oczywiście program został tak przygotowany, aby z warsztatów skorzystali również najmłodsi, którzy jeszcze nie mieli styczności z żadną z tych dziedzin. Mamy nadzieję, że warsztaty pozwolą im rozwijać swoje zainteresowania a być może kontynuować je jako życiowe pasje – komentuje koordynator projektów Dawid Kosakiewicz.

Przypominamy, iż audycje i panele tematyczne nadawane będą przez 7 dni w tygodniu (audycje na żywo w środy i czwartki od godz. 17:00 do 21:00). Przez cały tydzień mają miejsce: cotygodniowe wiadomości, wywiady, reportaże, debaty, tematyczne playlisty muzyczne redaktorów wraz z najważniejszymi wiadomościami i materiałami z danego tygodnia.

Szkoła młodych redaktorów Bralin FM

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowo wybrani sołtysi w gminie Kępno
Kępno: nowi sołtysi

19 lutego odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Kępnie. W związku z wyborem sołtysów na kolejną kadencję, konieczne było...

Zamknij