Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Szczęsny: Psikus sabotował powstanie ZZO Olszowa

27 października 2014 r. odbyła się konferencja prasowa KWW „Forum Społeczno-Gospodarcze” w Kępnie. Tematem było głównie odniesienie się do wypowiedzi byłego burmistrza Piotra Psikusa dotyczącej drogi dojazdowej do ZZO Olszowa.

Wypowiedź, do której odnoszono się na konferencji znajduje się na filmie we wcześniejszym naszym artykule: Roszczenia Kępna wobec Inwestora.

Szymon Szczęsny – były zastępca burmistrza Kępna i jednocześnie obecny kandydat na burmistrza z listy „Forum” dość ostro skomentował słowa Psikusa.

Szczęsny tłumaczył, że już za kadencji Psikusa założenia koncepcyjne projektu były błędne. Jak mówił, to w czerwcu 2010 roku podpisano aneks, który uniemożliwiał skorzystanie z części środków projektu wartego 80 mln zł. Wskazywał również jakie działania powinna podjąć gmina w celu odzyskania 1,5 mln straconych dotacji.

Najpoważniejszy zarzut Szymona Szczęsnego wobec Piotra Psikusa dotyczył sabotowania realizacji budowy ZZO Olszowa. Pan Psikus jeździł do wójtów i burmistrzów, wspólników spółki i namawiał ich, żeby odpady z ich gmin oddawać do innego zakładu, aby w konsekwencji nasza inwestycja nie doszła do skutku. Prawdopodobnie Pan Psikus chciał ośmieszyć sprawujących władzę, nie bacząc na interes gminy – tłumaczył w swoim oświadczeniu Szczęsny.

Na dowód tego na konferencji przedstawiono kopię protokołu ze zgromadzenia wspólników spółki, który zawierał m. in. fragment:

W tym miejscu Burmistrz Gminy Kępno, Pani Aniela Kempa, zaapelowała do przedstawicieli wszystkich Wspólników o zachowanie lojalności, solidarności działań i współpracy w ramach Spółki. Wskazał przy tym, iż docierają do niej informacje dotyczące wizyt Pana Piotra Psikusa, byłego Burmistrza Gminy Kępno u przedstawicieli Wspólników Spółki, który przekonuje do współpracy z konkurencyjną Spółką z Ostrowa Wielkopolskiego. Burmistrz Miasta Oleśnica, Pan Jan Bronś, potwierdził fakt wizyty i treść rozmowy z Panem Psikusem. Wójt Gminy Bralin, Pan Roman Wojtysiak w swoim wystąpieniu podkreślił konieczność współpracy i lojalności w ramach Spółki wskazując, aby nie traktować poważnie tego typu działań.

Forum Społeczno Gospodarcze - Kępno

Pełny tekst pisemnego oświadczenia Szymona Szczęsnego:

Oświadczenie

Jako były wiceburmistrz Kępna, a obecnie kandydat na  burmistrza postanowiłem zabrać głos w sprawie ZZO w Olszowie, ponieważ Pan Piotr Psikus w swoich wystąpieniach przedstawia wybiórczo wybrane dane by wprowadzić mieszkańców Gminy Kępna w błąd. Chcę podkreślić że posiedzenie komisji Rady Miejskiej jak i całe zamieszanie wokół tej sprawy jest przedstawieniem wyreżyserowanym przez Pana Psikusa na potrzeby jego kampanii wyborczej.
Na wstępie chciałem się odnieść bezpośrednio do tematu drogi. Nie można wskazać jednej osoby odpowiedzialnej za niepowstanie drogi dojazdowej do ZZO. Już za kadencji Pana Psikusa założenia koncepcyjne projektu były błędne. Aneks który został podpisany w czerwcu 2010 roku nadawał tryb realizacji inwestycji który w konsekwencji uniemożliwiał w przyszłości skorzystanie z części środków projektu wartego 80 mln zł. Ponadto Pan Psikus świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd wskazując 4 mln niewykorzystanych środków zamiast 1,5 mln które uważam że można było uzyskać. W jaki sposób ?
Otóż od sierpnia 2013 roku czyli po podpisaniu głównej umowy na budowę zakładu należało zabiegać u marszałka województwa aby zastąpić niemożliwą do wykorzystania dotację innymi środkami. Tym bardziej, że pieniądze na ten cel nie zostały wykorzystane, a sama inwestycja jest bardzo ważna z punktu widzenia województwa. Mogę się tylko domyślać że w tej sprawie nikt w gminie nie wiedział jak należy postępować ani do lutego 2014 kiedy problem odkryto ani do dziś nie zrobiono nic w tym kierunku.
Reasumując faktem jest, że założenia koncepcyjne Pana Psikusa były błędne i procedury uniemożliwiały rozliczenie dotacji przez spółkę. Z drugiej jednak strony gmina mogła podjąć działania, aby ta droga dojazdowa powstała w inny sposób. Jestem pewien że środki niezbędne do realizacji inwestycji można uzyskać w niemniejszej kwocie. Nie mogę odpowiadać za to, co się działo od sierpnia 2013 roku po odwołaniu mnie ze stanowiska zastępcy burmistrza natomiast wiem, że wiele działań mogło być podjętych, a nie było.

Kolejną sprawą do której chciałbym się odnieść są zarzucane mi przez Pana Psikusa zmiany w projekcie zakładu. Zmiany te były decyzjami wspólnymi jednogłośnymi udziałowców spółki Inwestor- Kępno. Projekt który został przygotowany za rządów Pana Psikusa został wyrzucony do kosza ponieważ po pierwsze nie spełniał założeń prawa z zakresu gospodarki odpadami po drugie po obliczeniach okazał się zbyt drogi w eksploatacji a kosztorys inwestycji był niedoszacowany. Z projektu pozostały wyłącznie ściany budynków.

Następny temat to niejasności dotyczące udziałów. Gmina Kępno obecnie posiada więcej udziałów niż na początku. Natomiast jedynym co się zmieniło jest udział procentowy gminy Kępno ponieważ wkłady finansowe pozostałych wspólników od początku inwestycji znacznie przewyższyły wkład gminy Kępno. Wynika to z tego że każda gmina inwestowała proporcjonalnie do ilości mieszkańców o czym było wiadomo od początku inwestycji. Fakt, że Pan Stachowiak dyrektor banku oraz Pan Psikus kierownik samorządu nie rozumie tematu udziałów jest ignorancją i manipulacją.

Na koniec najważniejsza kwestia. Pan Psikus, który z jednej strony publicznie nazywa się ojcem tej inwestycji i traktuje jak swoje dziecko, po tym jak stracił władzę w Kępnie, sabotował nasze działania w kierunku zrealizowania tego przedsięwzięcia. Na czym polegał sabotaż ? Otóż Pan Psikus jeździł do wójtów i burmistrzów wspólników spółki i namawiał ich, żeby odpady z ich gmin oddawać do innego zakładu, aby w konsekwencji nasza inwestycja nie doszła do skutku. Prawdopodobnie Pan Psikus chciał ośmieszyć sprawujących władzę, nie bacząc na interes gminy. Sprawa ujrzała światło dzienne ponieważ wspólnicy sami powiadomili nas o tej sytuacji. Na dowód tego jest protokół z WZW spółki Inwestor Kępno na którym uczestniczyli m.in.: burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki, burmistrz Kępna Aniela Kempa, wójt Bralina Roman Wojtysiak, wójt Perzowa Bożena Henczyca, wójt Gminy Oleśnica Marcin Kasina, wójt Dziadowej Kłody Tadeusz Ziółkowski, wójt Rychtala Czesław Balcerzak, wójt Trzcinicy Grzegorz Hadzik, wójt Baranowa Bogumiła Lewandowska-Siwek, wójt Łęki Opatowskiej Witold Jankowski, wójt Doruchowa Józef Wilkosz. Chciałbym żeby państwo wiedzieli że Pan Psikus ma dwie twarze. W mediach padają piękne słowa zatroskanego mieszkańca i pretendenta do stanowiska burmistrza, a w rzeczywistości próbował uniemożliwić budowę zakładu.
Zostawiam państwu do przemyślenia czy to jest właściwy człowiek na którego warto oddać swój głos w nadchodzących wyborach. Według mnie szczerość działań tego Pana była i jest wątpliwa. Niewiele przekracza granice własnego interesu…

Szymon Szczęsny

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencja w sprawie przywrócenia linii kolejowej 181
Pociągiem z Kępna do Wrocławia?

Linia kolejowa nr 181 Wrocław – Wieluń jest nieczynna od 2002 r. Nie ma wątpliwości, że przywrócenie jej jest marzeniem...

Zamknij