Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Święto chórzystów w Trębaczowie

22 listopada kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Trębaczowie rozbrzmiewał śpiewem chórzystów. Wszystko to za sprawą święta patronki chórzystów i muzyki sakralnej – świętej Cecylii.

Historia trębaczowskiego chóru sięga lat powojennych, dokładnie roku 1946. Wówczas przy parafii swoją działalność rozpoczęła grupa chórzystów.
Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci chór prowadzony był przez różne osoby, w tym m.in. przez siostry Boromeuszki, które prowadziły swój dom również w Trębaczowie. Do dziś chórzyści korzystają ze śpiewników i zapisów nutowych opracowanych przez siostry zakonne. Jest to nie tylko pamiątka tamtych czasów, ale przede wszystkim źródło wiedzy o twórczości trębaczowskich chórzystów.

Chór św. Cecylii z Trębaczowa
Był również czas, kiedy aktywność chórzystów niemal całkowicie zanikła, ale jak podkreślają członkowie chóru zawsze znalazł się ktoś kto potrafił zebrać i zmotywować grono śpiewaków do podjęcia pracy. Nieopisaną rolę odegrał tu ksiądz Eugeniusz Walczak, który w 2009 roku doprowadził do reaktywacji działalności chóru. Do dziś z trębaczowskim chórem związane są osoby, które współtworzyły jego skład w poprzednich latach. Najstarsi z nich to pani Irena Wojtun i pan Konrad Bąk. Mimo upływu lat starają się oni aktywnie zachęcać młodszych do prób. Obecnie Chór „Świętej Cecylii” z Trębaczowa liczy 20 członków. Jego działalność współtworzą dwie grupy: 14 osób członków chóru oraz młodzież związana ze scholą muzyczną działającą przy parafii. Do wspólnych koncertów śpiewaków przygotowuje Tomasz Kruszelnicki – organista parafii a jednocześnie wielki pasjonat historii Trębaczowa.

Chór św. Cecylii z Trębaczowa
W sobotnie popołudnie 22 listopada dla uczczenia święta patronki chóru odprawiono uroczystą Mszę Świętą. O jej właściwą oprawę muzyczną zadbali członkowie chóru i scholi parafialnej. Po mszy chórzyści spotkali się w siedzibie Towarzystwa Sympatyków Trębaczowa, gdzie przy poczęstunku wspominano lata działalności chóru, jak również osoby z nim związane. Nie zabrakło wspólnych śpiewów ulubionych i sentymentalnych pieśni, które od lat towarzyszą wspólnemu muzykowaniu.

Chór św. Cecylii z TrębaczowaChór św. Cecylii z Trębaczowa Opracowano na podstawie materiałów UG w Perzowie.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja Kepno
Odnaleźli auto

W nocy z 23 na 24 listopada br. nieznany sprawca dokonał kradzieży na jednej z posesji w gminie Rychtal. Łupem...

Zamknij