Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Strażacy podsumowali rok 2016

Na uroczystej naradzie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie, Komendant Powiatowy bryg. Wojciech Grabarek podsumował miniony rok działalności komendy oraz przedstawił plany na najbliższy rok.

Jak zaznaczył komendant, w 2016 r. na terenie powiatu kępińskiego zanotowano 691 zdarzeń, w tym 146 pożarów, 502 miejscowych zagrożeń oraz 43 fałszywe alarmy. Jak się okazało w poszczególnych gminach naszego powiatu w 2016 roku było mniej pożarów niż w roku wcześniejszym. Niestety jeden pożar był bardzo duży i przyniósł milionowe zniszczenia. W czerwcu zapaliła się hala magazynowo – produkcyjna w zakładzie tapicerskim w Mroczeniu (gm. Baranów). W trwającej 9 godzin akcji wzięło udział 19 jednostek straży pożarnej, 75 strażaków, 3 radiowozy policyjne oraz Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Ratunkowe.

Podczas spotkania komendant Grabarek  dziękował wszystkim strażakom za poświęcenie i zaangażowanie w wypełnianiu swoich obowiązków. – Co prawda nie ma okazji do poświęcenia nowego samochodu, nowego dużego sprzętu, nie ma okazji, żeby wypić lampkę szampana, ale jeszcze przyjdzie na to czas w przyszłości – zapowiedział.

psp-kepno-11Uroczysta narady była okazją do pochwalenia się szczególnym osiągnięciem jednego ze strażaków. Otóż w czerwcu 2016 r. mł. asp. Szymon Bochm został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Do KSR-G włączone zostały dwie kolejne jednostki z powiatu: OSP Laski i OSP Trębaczów.

psp-kepno-8Podczas uroczystości Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu, mł. bryg. Dariusz Matczak wręczył symboliczne Decyzje Komendanta Głównego PSP o włączeniu do KSR-G jednostek z Trębaczowa i Lasek prezesom tychże jednostek: dh Grzegorzowi Gandeckiemu oraz dh Jerzemu Szycowi.

Na spotkaniu z ust zaproszonych gości padło wiele słów uznania i podziwu dla pracy strażaków. Szczególnie dobitnie wyraził szacunek społeczny dla strażaków zastępca wielkopolskiego komendanta PSP mł. bryg. Dariusz Matczak - Mamy bardzo wysokie uznanie społeczne, nie pozwólmy, żebyśmy zmarnowali te uznanie. Róbmy wszystko razem tak, żeby te uznanie utrzymać na co najmniej takim poziomie, na jakim się na chwilę obecną znajduje – podsumował.

psp-kepno-18Na rocznej odprawie  padły także gorzkie słowa krytyki z ust emerytowanego komendanta PSP w Kępnie Eugeniusza Grzesiaka. Zwrócił on uwagę na gaszenie ducha strażaków w dwóch aspektach. Otóż jednostka OSP Świba mimo wielu starań nie dostanie się do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

psp-kepno-17- Znałem wysiłek tych strażaków. W ostatnich trzech latach ta jednostka naprawdę dużo zrobiła w zakresie wyposażenia. Nawet wiem, że była decyzja władz samorządowych dotycząca rozbudowy strażnicy, żeby ją jeszcze powiększyć. Nagle dowiadujemy się, że administracyjnie nie może być w krajowym systemie bo są już dwie jednostki w tej gminie. - tłumaczył.

Eugeniusz Grzesiak poruszył także kwestię dysponowania innych jednostek straży do pożarów z poza KSR-G. Mimo poprawy sytuacji zaznaczył, że w gminie Baranów na 11 jednostek w ubiegłym roku 5 w ogóle nie brało udziału w gaszeniu pożarów i likwidacji skutków innych zdarzeń, (mimo krótszej odległości od zdarzenia niż miały inne dysponowane jednostki).

psp-kepno-1Stan zatrudnienia w KP PSP w Kępnie na dzień 31 grudnia 2016 roku wynosił 46 etatów funkcjonariuszy i (4 vacat) i 1 etat Korpusu Służby Cywilnej (1 vacat).

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
UG Trzcinica
Projekt „W rodzinie siła” w Trzcinicy

”W rodzinie siła” to projekt realizowany przez Gminę Trzcinica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzcinicy w partnerstwie z Powiatem Kępińskim,...

Zamknij