Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Stowarzyszenie „Socjum Kępno i okolice”

W naszym cyklu „Autoprezentacje organizacji samorządowych” przyszedł czas na Stowarzyszenie „Socjum Kępno i Okolice”.

SPOŁECZNOŚĆ
Socjum Kępno i Okolice to nie tylko stowarzyszenie, podmiot prawny, towarzystwo czy organizacja pozarządowa. Socjum to przede wszystkim ludzie. Ludzie dalece różni, wyznawcy różnych religii, mający bardzo zróżnicowane poglądy polityczne, mieszkający głównie w powiecie kępińskim ale też w Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Kanadzie. Ludzi tych łączy jedno: zainteresowanie czy wręcz miłość do naszej małej ojczyzny.

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"

HISTORIA SOCJUM – STRONA INTERNETOWA
Zaczęło się od strony internetowej stworzonej na portalu pozwalającym kreować społeczności poświęcone konkretnej tematyce. W czerwcu 2008 roku Michał Chmiel zarejestrował tam domenę kepno.socjum.pl poświęconą historii i kulturze Kępna i powiatu kępińskiego. Wkrótce strona zaczęła zrzeszać coraz więcej ludzi i po pół roku strona miała już kilkuset użytkowników i kilka tysięcy zdjęć ukazujących historię i współczesność naszej małej ojczyzny.

PIERWSZE AKCJE
Nie minął rok i wczesną wiosną członkowie strony zaczęli spotykać się w świecie realnym i organizować akcje sprzątania i odrestaurowywania jednego z najpiękniejszych kępińskich zabytków – cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Kępnie. W pierwszym roku niesieni powszechnym zrywem członkowie Socjum przeprowadzili 23 akcje, z czego 19 na cmentarzu ewangelickim w Kępnie, dwie na cmentarzu w Przybyszowie i dwie na cmentarzu w Nosalach. W kościele ewangelickim w Kępnie zrealizowano też wystawę starych zdjęć z Kępna, która cieszyła się bardzo dużą popularnością.

STOWARZYSZENIE
Wtedy też nastąpił czas aby rozszerzyć działania członków Socjum. Aby móc ubiegać się o dodatkowe fundusze i usankcjonować prawnie działania grupy zapaleńców zainicjowano powstanie Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice, które oficjalnie otrzymało osobowość prawną jesienią 2009 roku.

DZIAŁANIA, CZYLI NIE TYLKO CMENTARZE
Dzięki funduszom uzyskiwanym między innymi z Lokalnego Funduszu Młodych, Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej, dzięki wsparciu udzielanemu przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie oraz przede wszystkim dzięki kreatywności i ofiarnej, społecznej pracy użytkowników strony i członków stowarzyszenia, Socjumowiczom udało się zrealizować kilkadziesiąt różnorodnych akcji czy imprez.

Do kalendarza kępińskich imprez kulturalnych na stałe już przeszły „Spotkania na styku, kultur, religii i czasów”, pierwszolistopadowe nabożeństwa ekumeniczne, bożonarodzeniowe „Fontanny kolęd”, czerwcowe „Wianki”, gry uliczne czy piesze przejścia szlakiem kolei rychtalskiej na trasie Rychtal-Kępno.

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"Socjumowicze wytyczyli też szlak turystyczny „tropem dawnego pogranicza”, stawiali przewrócone kamienie graniczne, wydali już osiem pocztówek będących reprintami zabytkowych pocztówek związanych z Ziemią Kępińską, odbyli rajd na trasie Bolesławiec-Podzamcze, zorganizowali wystawę z okazji stulecia kościoła św. Marcina i spotkanie z Panem Markiem de Skowrońskim, właścicielem majątku Torzeniec. Socjumowicze włączyli się także w obchody stulecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie. Uczniowie szkoły wypuścili wtedy kilkaset balonów z pocztówkami wydanymi przez Socjum z których niektóre doleciały aż pod białoruską granicę.

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"

Oprócz tych działań Socjumowiczom ciągle jest bliskie to, od czego zaczęli swoje działania – ratowanie starych ewangelickich cmentarzy. Choć może trudno w to uwierzyć do tej pory członkowie stowarzyszenia zorganizowali łącznie 78 akcji, 63 na cmentarzu w Kępnie, 8 w Trzcinicy, trzy w Przybyszowie i kilka w innych miejscowościach. Podczas akcji ustawili krzyż na cmentarzu w Kępnie, podnieśli i wyremontowali kilkadziesiąt nagrobków, wymienili dach, wyremontowali drzwi i założyli kratę na grobowcu byłego kępińskiego burmistrza Hugona von Borcke. Aktualnie pracują nad odbudową muru okalającego cmentarz ewangelicki w Kępnie.

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i okolice"

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"

Warto dodać, że do prac Socjum włączają się również sami Kępnianie, którzy dobrowolnie wspierają pomocą działania Socjum. Akcje Socjum są zauważalne nawet za granicą – od kilku lat przy odbudowie muru Socjum współpracuje z inżynierem budowlanym z Lipska – Carstenem Iwanem, który ostatnio zorganizował dwa tysiące euro, które stowarzyszenie z Kępna otrzyma na odbudowę muru od władz Landu Saksonii.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
Jeszcze w tym roku działacze z Socjum Kępno mają zamiar zorganizować kilka ważnych imprez kulturalnych. „Spotkanie na Styku Kultur, Religii i Czasów” ma być uświetnione nie tylko obecnością doktora Gerarda Labudy, którego książka „Granica Reliktowa” ma już status kultowej wśród wielu kępińskich regionalistów lecz także recitalem „Zelowskich Dzwonków”. Na jesień jest także przewidziana premiera filmu poświęconego stowarzyszeniu oraz wystawa ukazująca istotę strony internetowej www.kepnosocjum.pl, przez cały czas trwają też prace nad odbudową muru na cmentarzu ewangelickim w Kępnie.

DOŁĄCZ DO SOCJUM
Ludzie mieszkający w okolicach Kępna to ludzie niesłychanie aktywni, widać to nie tylko po wielu przedsiębiorstwach działających w naszym regionie ale także po dużej ilości stowarzyszeń działających na naszym terenie. Jeśli chcesz się stać członkiem jednym z nich, jeśli chcesz zacząć działać wraz z Socjum wystarczy byś odwiedził naszą stronę: www.kepnosocjum.pl, tam dowiesz się wszystkiego o naszych akcjach i działalności.

KONKURS
Wszystkich chętnych, którzy chcą otrzymać od Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice upominek w postaci kompletu ośmiu reprintów pocztówek związanych z historią Kępna zapraszamy do udziału w konkursie – wystarczy przesłać maila na adres redakcji zawierającego odpowiedź na pytanie: ile „Spotkań na styku Kultur, Religii i Czasów” do tej pory zostało zorganizowanych przez Socjum oraz jaki zespół zagrał na drugim z kolei spotkaniu. Ilość nagród jest ograniczona.

Stowarzyszenie "Socjum Kępno i oklice"

Dominik Makosch

Reklama:

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dni Gminy Łęka Opatowska
Dni Gminy Łęka Opatowska

19-20 lipca Gmina Łęka Opatowska zaprasza wszystkich mieszkańców na boisko sportowe w Łęce Opatowskiej na obchody Dni Gminy. Sobota, rozpoczęcie...

Zamknij