Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Budynki zamiast parkingów?

Jeden z projektów uchwał zgłoszonym przez wójt Bogumiłę Lewandowską-Siwek na ostatniej sesji dotyczył sprzedaży działek na os. Murator pomiędzy Nowym Rynkiem a al. Jarzębinową.

Przeciwko tym planom przyszli złożyć swój protest mieszkańcy. Kupując dwadzieścia lat temu działki mieli obiecane, że w tym miejscu powstaną parkingi i zieleń. Co więcej mieszkańcy przynieśli nawet plany, na którym było to widoczne.

Działki na Muratorze

Później jednak samorząd dokonał zmiany pomimo sprzeciwu mieszkańców przeznaczając ten teren pod zabudowę (utworzono 22 działki pod 4 domy i garaże). Na tej sesji wójt oczekiwała od radnych zgody na finalizację sprzedaży.

murator-dzialkiSesja w BaranowieMieszkańcy czuli się oszukani, gdyż przy wycenie działek było brane pod uwagę to, że są to budynki przy rynku, z parkingami i zielenią z tyłu. Tymczasem zmiana przeznaczenia parkingów na kolejne działki budowlane wydaje się znaczącym pogorszeniem walorów danych nieruchomości. Kto wie, czy kolejnym krokiem gminy nie będzie zmiana przeznaczenia rynku?

Nowy Rynek Baranów

Zabudowanie owych działek znacząco pogorszyłaby dojazd do posesji na Nowym Rynku. Mieszkańcy mieliby do dyspozycji drogę bez chodnika czy poboczy, o szerokości 5 m. Ta wąska droga jest też droga pożarową, choć jak wynika ze słów wójt Lewandowskiej-Siwek, nie widzi ona problemu w ewentualnym gaszeniu domów o wys. 13,5 m tylko od strony rynku (gdzie nie ma wejścia do części mieszkalnej budynków)…

Sprzedaż pod konkretnego klienta?

Kierownik Halina Drobina opowiadała, skąd teraz wziął się pomysł sprzedaży działek: Gdy przyszedł Pan Połomski, byłam wtedy akurat w biurze. M. in. pokazał taką wizualizację, którą chce tam zrealizować… – mówiła pokazując radnym wizualizację budynków mieszkalnych i garaży - Zapewniał, że zgodnie z prawem budowlanym, będzie to wykonane… Ta firma zawsze wykonywała swoje prace ładnie, porządnie i podejrzewam, że te budynki byłyby wykonane przyjemnie dla oka…    Ja jestem zdziwiona, że tu, na forum sesji pada takie stwierdzenie, że jest przygotowany projekt budowy, sprzedaży pod konkretnego dewelopera – zareagowała radna Krystyna Lipska – Z tego co mi wiadomo, to każda sprzedaż mienia komunalnego musi być dokonana w przetargu. Po drugie my jesteśmy po to tutaj, żeby chronić obywateli i jeżeli są jakieś wątpliwości to można tą uchwałę odsunąć i wyjaśnić…

Decyzja odroczona

Ostatecznie decyzję odroczono. Wójt jednocześnie po słowach oburzenia radnej Lipskiej na temat sprzedaży pod konkretnego dewelopera zaprzeczyła wcześniejszej wersji swojej podwładnej. Przetarg jest konieczny, ale sama przyznaje, że nie zgodzi się na sprzedaż 22 działek osobno i sprzedaż będzie dotyczyć całego kompleksu nieruchomości i teoretycznie każdy z „grubym portfelem” może w przetargu wystartować.

baranow-sesja4

Czas pokaże czy do sprzedaży dojdzie, czy jest może nadzieja na parking na tyłach rynku. Mieszkańcy obawiają się też, że ostateczna decyzja zostanie podjęta „po cichu”, bez ich wiedzy (projekt uchwały o sprzedaży działek pojawił się na BIP-ie ok. dwie godziny przed sesją).

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sesja Rady Gminy Baranów
Baranów: najważniejsza sesja w kadencji

Każdy z nas dokonuje zakupów długo planowanych i tych spontanicznych. Planujemy głównie te poważniejsze wydatki, które mają dla nas znaczenie...

Zamknij