Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Sesja Rady Gminy Baranów

W poniedziałek 24 sierpnia br. odbyła się XI Sesja Rady Gminy Baranów.

Nowe osiedle w Baranowie

Jedną z uchwał jaka została podjęta podczas obrad było przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment wsi Baranów. Sprawa dotyczy zakupionej za blisko 769 600 zł działki przez firmę REM Kępno Sp. z o.o., która miałaby zająć się wybudowaniem osiedla mieszkaniowego na Muratorze. Obecny na sesji Wiceprezes Zarządu Spółki Zdzisław Spychalski omówił projekt budowy. W pierwszej wersji na działce miało powstać 6 budynków 12-rodzinnych w formie wolno stojących kamienic wyposażonych w windy z podziemnymi parkingami. Po analizie okazało się, iż bez problemu można wybudować 14 budynków po 6 mieszkań. Jednak byłaby to inwestycja bardzo droga i źle wyglądająca na tle innych zabudowań. Dlatego też spółka REM postanowiła wystąpić do Gminy Baranów o zmianę istniejącego zapisu, aby wybudować tam mniejszą ilość budynków, ale z taką samą ilością mieszkań oraz z większym terenem zieleni i placem zabaw niż zakładał to poprzedni projekt. Radni uchwałę przyjęli jednogłośnie. 

XI Sesja Rady Gminy Baranów1 XI Sesja Rady Gminy Baranów0 XI Sesja Rady Gminy Baranów2

Naturalny ekran dźwiękochłonny

Podczas omawiania zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Baranowa dyskutowano również nad projektem powstania budynku wielorodzinnego na ul. Przy Torach.

Ponieważ ten budynek będzie przy torach to tylko decyzją mieszkańców byłoby czy chcieliby w takim budynku mieszkać. Jeżeli ktoś chce tam postawić budynek i uważa, że mieszkania zostaną sprzedane to dla mnie ten budynek będzie naturalnym ekranem od hałasu dla innych bloków – powiedziała wójt Bogumiła Lewandowska – Siwek. 

Kilka wątpliwości co do tej kwestii miał radny Jan Wawrzyniak, który pytał czy budowa bloku bezpośrednio przy torach nie wymaga uzgodnienia z PKP. Ja nie zazdroszczę tym mieszkańcom, którzy wykupią tam mieszkania. Będą później cały czas męczyć Gminę żeby zamontować tam ekrany dźwiękochłonne. Wydaje mi się, że trzeba dmuchać na zimne. Jednak wójt bagatelizując całą sprawę podkreśliła fakt, iż działka już dawno nie jest w posiadaniu Gminy, a sprawą ekranów martwić będzie się właściciel działki. Zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to władztwo urbanistyczne należy do Gminy - odpowiedział radny Wawrzyniak. Plan już został podjęty, a właściciel wniósł o zmianę w zagospodarowaniu przestrzennym i właściciel będzie się pytał o takie rzeczy PKP - odparła wójt Lewandowska – Siwek.

Baranowscy radni uchwałę o zmianach w zagospodarowaniu przestrzennym wsi Baranów przyjęli mimo wszystko jednogłośnie. 

XI Sesja Rady Gminy Baranów4 XI Sesja Rady Gminy Baranów3

Co z osiedlem Murator ? 

Do Urzędu Gminy Baranów w tym dniu przybyli również mieszkańcy osiedla Murator, którzy znowu protestowali przeciwko budowie kolejnych budynków w pobliżu ich działek. Ta sprawa poruszana była już na poprzedniej sesji, którą opisaliśmy tutaj: Budynki zamiast parkingów? 

Przekazali także do Gminy i radnych pismo podpisane przez ponad 100 mieszkańców osiedla, w którym proszą o uporządkowanie terenu i stworzenie dogodnych warunków mieszkalnych. Przede wszystkim stworzenie miejsc parkingowych dla samochodów, których ciągle przybywa na osiedlu. Każdy z Państwa otrzymał pismo od nas do rąk własnych..,Przedstawiliśmy tam niezbite fakty, że poprzednia władza zmieniała wielokrotnie plan zagospodarowania - powiedział Marek Adamski. Chcielibyśmy konkretnie wiedzieć co chcecie Państwo z tym zrobić…To już jest 15 lat jak z tym czekamy - dodał. Mieszkańcy Muratora czują się oszukani. Kiedy kupowaliśmy działki obiecywano nam że tam będzie teren zielony i  parking – mówił Sławomir Wiśniewski. Jednak jak do tej pory mieszkańcy żadnej odpowiedzi nie uzyskali. Wójt Bogumiła Lewandowska – Siwek w tej kwestii nie zamierzała się wypowiadać i dyskutować z rozżalonymi mieszkańcami.

XI Sesja Rady Gminy Baranów5

W czasie poniedziałkowych obrad radni w Baranowie wyrazili również zgodę na nabycie na rzecz Gminy Baranów części nieruchomości w miejscowości Joanka. Przyjęto również uchwałę dotyczącą zmian w budżecie na 2015 r., a także warunków i trybu przyznawania uczniom stypendium naukowego i Nagrody Wójta Gminy Baranów.

XI Sesja Rady Gminy Baranów6

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
powiat kępiński
Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z organizacją Festynu Pożegnanie Lata 2015 Starostwo Powiatowe w Kępnie informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym na ul....

Zamknij