Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Ścieżka rowerowa Kępno-Rychtal-Namysłów?

23 września br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się spotkanie, którego tematem był projekt utworzenia ścieżki rekreacyjnej Kępno – Rychtal – Namysłów.

Ścieżka Kępno-Rychtal

Trasa po zdemontowaniu torów

Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kępnie na czele ze starostą Włodzimierzem Mazurkiewiczem, Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, Wójt Gminy Rychtal Czesław Balcerzak oraz zastępca wójta z Baranowa Marek Potarzycki. Niestety zabrakło przedstawiciela Miasta i Gminy Kępno oraz samorządowców z Namysłowa. Zebranie rozpoczął Łukasz Grycman, który był inicjatorem tego spotkania. Stworzona przez niego grupa dyskusyjna na Facebooku „Tak dla Ścieżki Rekreacyjnej Kępno – Rychtal – Namysłów” cieszy się coraz większą liczbą członków.

Spotkanie w sprawie ścieżki rowerowej Kępno-Rychtal starostwo-kepno-2 starostwo-kepno-3

Ważna inwestycja

Zbudowanie takiej ścieżki było by niezwykle ważną inwestycją w naszym powiecie. Jak podkreślał to Łukasz Grycman, ścieżka jest bardzo potrzebna, ponieważ oprócz walorów rekreacyjnych zapewniłaby bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Pozwalałaby również na bliższe poznanie terenu całego powiatu. Ponadto mogłaby być połączona z istniejącymi już ścieżkami rowerowymi. Szlak rowerowy miałby powstać wzdłuż nieczynnej linii kolejowej Kępno – Rychtal – Namysłów przy czym, jak zwrócił uwagę Grycman, lepiej gdyby był on asfaltowy aniżeli z kostki betonowej. Asfalt jest łatwiejszy w utrzymaniu i jak się okazuje tańszy. Byłoby to ok. 27 km trasy w powiecie kępińskim. Jednak, aby takie przedsięwzięcie mogło być zrealizowane potrzebny jest ogromny wkład finansowy powiatu oraz wszystkich gmin.

Aprobata ze strony samorządowców

Podczas debaty, wszyscy zgromadzeni poparli pomysł powstania trasy rekreacyjno – rowerowej. Jak powiedział starosta „musimy połączyć siły wszystkich samorządów”, jednocześnie zadeklarował udział finansowy w realizacji projektu oraz późniejsze utrzymanie trasy. Koszty takie będą musiały również ponieść gminy. Wszystko będzie również uzależnione od tego, czy powiat oraz gminy otrzymają zewnętrzne wsparcie finansowe. Starosta kępiński oraz wójtowie gmin podjęli jednomyślną decyzję o podpisaniu porozumienia intencyjnego. Ma to być zabezpieczenie na przyszłość przed ewentualnym wyłamaniem się którejś ze stron z realizacji projektu. Wkrótce również ma powstać studium wykonalności, które ma dostarczyć więcej informacji na temat kosztów inwestycji.

Wcześniejsze plany

Warto przypomnieć, że pomysł powstania drogi dla rowerów z Kępna do Namysłowa był już wcześniej omawiany w ramach projektu RETROUVANCE . Niestety wówczas napotkano na przeszkody związane z przejęciem torowiska od PKP. Ponadto Lasy Państwowe wycofały się z współfinansowania usuwania starych torów. Wtedy również oszacowano koszty budowy trasy rowerowej na ok. 18 mln zł. We wcześniejszym artykule „Ścieżka rowerowa Kępno – Rychtal?” wspominaliśmy, że na współpracę otwarci są również leśnicy z Nadleśnictwa Syców i Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach.

Co dalej?

Wkrótce przekonamy się czy inicjatywa stworzenia ścieżki w końcu znajdzie pozytywne rozwiązanie. Czy nasi politycy tak chętnie deklarujący pomoc nie zmienią zdania po zbliżających się wyborach. Wspaniale byłby gdyby powstała ścieżka rekreacyjno – rowerowa Kępno – Rychtal – Namysłów. Mieszkańcy mieli by idealne miejsce na spędzenie miło wolnego czasu, a jednocześnie nasz powiat zyskałby na swojej atrakcyjności. Wszystko uzależnione jest od finansów, ale również współpracy naszych samorządowców. Jak powiedział Łukasz Grycman:  „Na początku XX w. budowa 41,55 km linii kolejowej z nasypami i ceglanymi wiaduktami zajęła ok. 1,5 r. Czy po ponad 100 latach dorównamy tempem z budową ścieżki rowerowej ?” Na to pytanie znajdziemy odpowiedź już niebawem. Być może na kolejnym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Kępnie, którego datę wyznaczono na 21 października br.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja Kepno
Włamywacz zatrzymany

Policjanci z KPP w Kępnie zatrzymali włamywacza, który od kilku miesięcy dokonywał kradzieży na jednym z kępińskich osiedli.  W sierpni...

Zamknij