Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Co dalej ze ścieżką rowerową Kępno – Namysłów?

23 lutego Łukasz Grycman zorganizował drugie zebranie robocze dotyczące budowy ścieżki rekreacyjno – rowerowej Kępno – Rychtal – Namysłów.

Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kępnie a obecni na nim byli: starosta Witold Jankowski, wicestarosta Grażyna Jany, Naczelnik Wydziały Ochrony Środowiska Marek Oreś, wójt Gminy Rychtal Czesław Balcerzak, Marian Lorenz, który jest pierwszym inicjatorem budowy ścieżki, sekretarz Gminy Baranów Marek Potarzycki, Justyna Muszalska reprezentująca gminę Trzcinica oraz sekretarz powiatu Magdalena Osada. Na spotkanie przybył również Artur Włodarczyk wiceburmistrz Namysłowa. Niestety kolejny raz na zebraniu nie pojawił się przedstawiciel Gminy Kępno i Lasów Państwowych.

Ścieżka rowerowa Kępno - Rychtal - Namysłów

Łukasz Grycman przypomniał opis ścieżki oraz podkreślił, że inicjatywa cieszy się coraz większym poparciem w grupie dyskusyjnej utworzonej przez niego na Facebooku. Zaprezentował, również logo ścieżki, które zostało wybrane podczas konkursu na portalu społecznościowym. Osoby należące do tej grupy wspierają działania dążące do powstania ścieżki i z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie jej budowy.

 logo ścieżka rowerowa Kępno - Rychtal - Namysłów

Jak już pisaliśmy w artykule Ścieżka rowerowa Kępno – Rychtal – Namysłów? ścieżka z Kępna do Namysłowa byłaby bardzo przydaną inwestycją dla mieszkańców naszego regionu. Oprócz walorów rekreacyjnych mogłaby połączyć Kępno z sąsiadującym Namysłowem. Zapewnić bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom. Kończąc swoją prezentację Łukasz Grycman powiedział: Chciałbym ostatni raz zapraszać państwa na to spotkanie, chciałbym od następnego razu być zapraszany, żeby ktoś z Was przejął rolę osoby, która cementuje nasze pomysły. Chciałbym żebyśmy podjęli jakiekolwiek działania.

Od poprzedniego zebrania minęło trochę czasu, zmieniła się też władza, ale chęci pozostały. 
Bardzo dobrą wiadomością jest to, że wszystkie gminy poprzez które ta ścieżka ma swój ślad zgadzają się na nią – powiedział Witold Jankowski. Starosta podkreślił również że zrealizowanie takiego przedsięwzięcia wiąże się z ogromnymi kosztami. Najważniejsze jest porozumienie intencyjne – powiedział starosta. O takim porozumieniu była mowa na pierwszym zebraniu, i jak do tej pory do gmin zostały rozesłane tylko pisma o zaakceptowanie treści porozumienia. Drugą ważną sprawą jest powstanie studium wykonalności, które m. in. ma określić koszty całego przedsięwzięcia. Owa kwestia również była omawiana przez poprzedniego starostę, jednak jak się okazuje stanęła ona w martwym punkcie i została uzależniona od wyników wyborów samorządowych.
Pocieszającym jest fakt, że nowi włodarze Namysłowa mają pozytywne podeście do inicjatywy. Poprzedni burmistrz niestety nie popierał pomysłu powstania ścieżki rowerowej. W rozmowę włączył się wiceburmistrz Namysłowa, który przedstawił swoje stanowisko w tej kwestii: Tak naprawdę przyjechaliśmy po informacje. Jesteście przed nami cztery, pięć miesięcy. Nie mówię, że pomysłu nie znamy…Była władza, która była w gminie miała całkowicie inny pomysł na wykorzystanie tego nasypu kolejowego. Chcieli puścić tym nasypem drezynę, która miała jeździć na linii Namysłów – Bukowa Śląska. My stoimy na innym stanowisku, nam bardzo podoba się ten pomysł. Jesteśmy na tak i będziemy zmierzać ku temu, aby ta ścieżka jednak powstała.

sciezka-rowerowa2
Pozostaje również kwestia przejęcie torowiska od PKP na wieczyste użytkowanie przez gminy na których terenie powstanie ścieżka. Przypomnijmy, że trasa rekreacyjna z Kępna do Namysłowa miałaby biegnąć wzdłuż trasy dawnej linii kolejowej 307. Pierwszy inicjator powstania ścieżki Marian Lorenz przypomniał, że Stowarzyszenie Lasy Rychtalskie, które powstało w celu odtworzenia ścieżki 307 było bliskie rozpoczęcia budowy  trasy z Kępna do Namysłowa jednak napotkało na trudności związane ze stanem własnościowym torowiska. Jak sam podkreślił: Jeżeli gminy nie przejmą tych gruntów nie mamy o czym mówić

sciezka-rowerowa4

Jak dodał Marek Oreś Zdobyliśmy dokumenty, które kolej wysyłała do każdej z gmin chcąc przekazać grunty…Kolej wskazywała, że wszystkie sprawy własnościowe są uregulowane. Tereny są wyłączone z terenów zamkniętych, a więc wskazywali że nic nie stoi na przeszkodzie aby te tereny przejąć. Myślę, że sprawy własnościowe mogły by być w najbliższym czasie załatwione. PKP ma również zająć się uprzątnięciem torowiska.

W Namysłowie jak się okazuje również te sprawy idą w dobrym kierunku. W ubiegłym tygodniu mieliśmy spotkanie z przedstawicielami PKP z Wrocławia. Doszliśmy do porozumienia wstępnego, słownego, że mają nam też te grunty przekazać czyli całą linię kolejową od Namysłowa do Skoroszowa, też mają ją uprzątnąć. - poinformował Artur Włodarczyk. 

Przejęcie gruntów w wieczyste użytkowanie przez gminy wiąże się z odprowadzaniem podatku z tego tytułu do czego sceptycznie podchodzą samorządowcy. 

Powstał pomysł stworzenia stowarzyszenia, które jak podkreślił wiceburmistrz Namysłowa jakiekolwiek partnerstwa są bardziej promowane i będzie kolejny plus do pozyskiwania pieniędzy.

Drugie zebranie robocze dotyczące budowy ścieżki rowerowej Kępno – Rychtal – Namysłów  miało doprowadzić do konkretnych ustaleń ze strony powiatu oraz gmin. Taką też miał nadzieję Łukasz Grycman. Jednak można było odnieść wrażenie, że było to powtórzenie pierwszego spotkania z 23 września. Minęło dokładnie pięć miesięcy a  końcowe ustalenia pozostały te same: przygotowanie przez powiat porozumienia intencyjnego oraz podpisanie go przez gminy a także stworzenie studium wykonalności. Kolejne spotkanie zaplanowano na koniec marca być może wtedy padną konkretne decyzje a sprawy posuną się w pozytywnym kierunku. 

sciezka-rowerowa3

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
łeka-oaptowska1
Nowi sołtysi w Łęce Opatowskiej

W środę 25 lutego 2015 r. podczas VI sesji Rady Gminy Łęka Opatowska Wójt Gminy Adam Kopis, Sekretarz Gminy Małgorzata...

Zamknij