Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Rychtal: jednak będą wiatraki

Na VIII Sesji Rady Gminy Rychtal 21 maja został uchwalony plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego pod budowę elektrowni wiatrowych.

Spośród obecnych 14 radnych 12 głosowało za budową siłowni wiatrowych, dwóch poprosiło o wykluczenie z głosowania.

VIII Sesja Rady Gminy Rychtal

W gminie Rychtal ma stanąć ponad 20 wiatraków.
Na nic zdały się protesty mieszkańców, którzy już wcześniej oraz na czwartkowym posiedzeniu byli przeciwni umiejscowieniu wiatraków. Radni podczas sesji odrzucili większość uwag mieszkańców zgłaszanych przed przystąpienie do uchwalenia miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Siłownie wiatrowe powstaną w miejscowościach Drożki, Darnowiec, Skoroszów, Proszów, Sadogóra, Rychtal, Stogniewice, Wielki Buczek. Argumenty przeciw wiatrakom jakie przedstawiali mieszkańcy tych miejscowości to przede wszystkim zbyt bliskie ulokowanie elektrowni wiatrowych od ich gospodarstw. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje bowiem usytuowanie wiatraków od 500 m do 1500 m od posesji. Inna sprawa to zły wpływ wiatraków na komfort życia i zdrowia a także degradacja środowiska. Gmina Rychtal to jedno z najbardziej przyrodniczo chronionych miejsc w powiecie kępińskim. Mają tu swoje siedliska takie ptaki jak m.in. żurawie, bieliki, bociany białe a nawet kanie rude. Przez gminę biegną również tzw. korytarze ekologiczne, które stanowią schronienie dla wielu gatunków zwierząt oraz roślin. Pamiętać jednak trzeba że teren zagęszczony kilkumetrowymi wiatrakami straci w pewnym stopniu swoje walory turystyczne. Ostre słowa padały z ust przybyłych na sesję mieszkańców w kierunku radnych oraz wójta. Z rozżaleniem a nawet złością mówili o działaniach gminy związanych z budową farmy wiatrowej. My nie jesteśmy przeciwni wiatrakom, tylko jesteśmy przeciwni zbyt bliskiej ich lokalizacji od naszych domów - tłumaczyli obecni na sali mieszkańcy gminy Rychtal.

VIII Sesja Rady Gminy Rychtal
Inwestycja, która jak większość, weszła do Polski z inicjatywy zagranicznych firm, kusi gminy wieloma korzyściami. Przede wszystkim są to wpływy podatkowe od nieruchomości. Kolejną rzeczą jest również utwardzenie dróg dojazdowych do pól, z których korzystają rolnicy. Również właściciele gruntów na których mają powstać elektrownie mają korzyści finansowe z tytułu dzierżawy terenu. Wiatraki ograniczają również ilość zanieczyszczeń, które powstają przy normalnej produkcji energii elektrycznej. Jednak czy to wystarczy aby ta inwestycja stała się przyjazna dla wszystkich? O tym będzie można przekonać się dopiero za kilka a nawet kilkanaście lat. Być może przyroda nie zostanie aż tak naruszona a dbałość o stan kasy w gminie przyczyni się również do poprawy jakości życia jej mieszkańców.

VIII Sesja Rady Gminy Rychtal04

VIII Sesja Rady Gminy Rychtal02 VIII Sesja Rady Gminy Rychtal03

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
1Plakat V crossu - 2015
V Braliński Cross Rowerowy

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bralińskiej oraz Świetlica Profilaktyczno - Środowiskowa "Tęcza" zapraszają na V Braliński Cross Rowerowy im. Jana Lissowskiego. 5...

Zamknij