Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Radni powiatowi obradowali

30 listopada br. odbyła się XIII Sesja Rady Powiatu Kępińskiego.

Przed przystąpieniem do pracy, radni na czele ze starostą oraz przewodniczącym rady złożyli gratulacje poseł Bożenie Henczycy, życząc dalszych sukcesów w pracy w parlamencie.

XIII-sesja-powiat0

Podczas sprawozdania Starosta Witold Jankowski poinformował, że powiat kępiński otrzymał dofinansowanie na remont ul. Wieluńskiej w Kępnie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Niestety takiej dotacji na razie nie będzie jeśli chodzi o przebudowę drogi Trzebień – Opatów. 19 pozycja naszego powiatu na liście rankingowej wnioskodawców praktycznie wyklucza możliwość otrzymania pieniędzy na ten cel.

Starosta poinformował także, o tym, że na razie nie zostały podpisane kontrakty dla szpitali powiatowych na działalność w roku 2016, ze względu na bardzo niekorzystne warunki dla wszystkich szpitali powiatowych w Polsce. Jankowski wyraził nadzieję, że być może do 15 grudnia sytuacja ulegnie zmianie na bardziej optymistyczną.

XIII-sesja-powiat1

W swojej wypowiedzi Starosta Kępiński Witold Jankowski powrócił również do sytuacji, która miała miejsce na sesji miesiąc temu. A mianowicie chodziło o wypowiedz radnego Włodzimierza Mazurkiewicza, który zarzucał sekretarzowi powiatu Magdalenie Osadzie, że nie spełnia odpowiednich kwalifikacji, aby pełnić tę funkcję. A wszystko przez zbyt późne wywołanie uchwały o dofinansowanie remontu kościołów w kilku gminach. To był wprost bezpardonowy atak na sekretarza powiatu, zupełnie bezprzedmiotowy w sposób pośredni uderzający w moją osobę. Nie będę dokonywał publicznej oceny Pana współpracowników chociaż mam na ten temat swoje zdanie. To nie jest odpowiedni czas, aby takie informacje przekazywać. To były zwykłe pomówienia, a jak Pan wie grożą za to konsekwencja karne. Zwyczajnie po ludzku powiem, że to jest podłe. Kuriozum Pana wypowiedzi sprzed miesiąca było tzw. szukanie haków. Panie radny Mazurkiewicz dopóki ja jestem starostą, nie było takich sytuacji i nie będzie. Nie wiem co oznacza szukanie haków? Dla mnie to jest jakiś prostacki i prymitywny język, ale jeśli poszły takie pomówienia to nigdy nie było takich sytuacji, a jeśli ma Pan takie informacje z wewnątrz starostwa to Panu ktoś bardzo źle donosi. Mogę powiedzieć jednym słowem, że każdy mierzy swoja miarą i jestem przekonany, że Pan właśnie tak robi. Żałuję, że nie mogłem być na tej ostatniej sesji, z różnych powodów, bo wyjaśnił bym to Panu na miejscu. Powiem, że wiele osób, które słyszało Pana wypowiedź było po prostu zażenowanych - mówił starosta.

XIII-sesja-powiat4

Włodzimierz Mazurkiewicz miał na ten temat swoje zdanie: Panie starosto z Pana wypowiedzi nic nie wynika. Spóźniliście się z uchwałą odnośnie kościółków. Pani Osada nie spełnia warunków, aby być sekretarzem, tylko to powiedziałem. Druga sprawa jest taka, żeby zajęła się dobrym pisaniem sprawozdań bez błędów ortograficznych. Moi współpracownicy, za wszystkich mogę ręczyć, byli świetni. Ja za Panem chciałem porozmawiać, ale problem polega na tym, że Pana nie ma w tym urzędzie. Rozumiem, że są różne sytuacje w życiu i życzę wszystkim jak najlepiej, także Panu, ale moje pytanie jest proste czy jest Pan w stanie tę funkcję pełnić? Nie ma Pana w urzędzie, nie ma Pana na zarządzie. Może gdyby był Pan na sesji porozmawiał był z Panem przed sesją - powiedział radny. Tę dość nerwową dyskusję starosta zakończył mówić: Czepianie się tego faktu uważam, za co najmniej niestosowne. Jeśli mnie nie ma to znaczy, że jestem w pracy. Jeśli nie ma mnie dosłownie to nie będę się tłumaczył, że nie jestem wielbłądem. Jestem poza urzędem, bo wykonuję swoje zadania związane z byciem starostą. Trudno przewidzieć, że nie byłem na zarządzie bo był Konwent Starostów? Gdzie były omawiane bardzo ważne sprawy, także związane z naszym szpitalnictwem. No taka jest rola starosty.

XIII-sesja-powiat5

Podczas sesji radni przyjęli jednogłośnie wszystkie przygotowane projekty uchwał. Przyjęto zmiany w budżecie powiatu, gdzie dochody ogółem wynoszą ponad 47 mln zł, wydatki natomiast przekraczają kwotę 48 mln zł. Przekazano także Gminie Perzów zarządzanie drogą powiatową w Trębaczowie oraz Gminie Bralin drogę w miejscowości Weronikopole. Podjęcie tych uchwał umożliwi gminom rozpoczęcie remontów tych dróg. Radni powiatowi przyjęli również oświadczenie w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu na budowę lądowiska dla śmigłowców pogotowia ratunkowego w Michałkowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Powiat w ciągu dwóch lat ma przekazać na ten cel 60 000 zł.

XIII-sesja-powiat6 XIII-sesja-powiat2 XIII-sesja-powiat3

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
nagroda-trzcinica1
Gmina Trzcinica nagrodzona za lokalne działania

Gmina Trzcinica znalazła się wśród laureatów XVI edycji konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”...

Zamknij