Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Powiat Kępiński ma 15 lat

1 stycznia 1999 roku w życie weszła reforma administracyjna, na mocy której utworzono 16 województw oraz 315 powiatów. Z tej okazji 12 września w Parku Starościńskim w Kępnie odbyła się niezwykła uroczystość.

Wolność to szansa

Przy budynku Starostwa Powiatowego stawili się przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich, parlamentarzystów oraz jednostek i służb z terenu powiatu. Wszyscy gotowi uczcić szczęśliwą rocznicę powstania Powiatu Kępińskiego. Uroczystość rozpoczął utwór Marka Grechuty „Wolność”, do którego później odwoływało się wielu przemawiających. Po przywitaniu przybyłych gości uczczono chwilą ciszy zmarłych radnych i osoby zasłużone w historii powiatu. Następnie głos zabrał gospodarz wydarzenia Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz: „Wolność to nie cel, ale szansa, by spełniać najpiękniejsze sny i marzenia”. To powinno być motto nas, ludzi żyjących od 25 lat w wolnym kraju. 25 lat temu Polacy określili swoją tożsamość, wybrali wolność. Powstał polski, nowoczesny, demokratyczny samorząd. Mazurkiewicz dziękował wszystkim mieszkańcom powiatu, byłym i obecnym radnym. O powiecie, w którym przyszło sprawować mu najwyższą funkcję, mówił: Powiat kępiński jest na południu Wielkopolski. Niektórzy mówią, że to jego wada. My uważamy, że to nasza zaleta. Próbujemy od kilku lat ten atut eksponować, W 2011 roku przyjęliśmy logo i hasło promocyjne: Powiat kępiński wielkopolski z natury.
Na uroczystości obecny był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, który jest częstym gościem w Kępnie. On również wielokrotnie odwoływał się do historii Polski i słów Marka Grechuty. Wolność to zadanie, wyzwanie. Czy nam się to udaje robić najlepiej jak można? Pewnie nie, nawet na pewno nie. Warto uświadomić sobie, nie tylko, że 25 lat temu dostaliśmy szansę budowania nowej rzeczywistości, ale że robimy to na obszarze, który przez stulecia podlegał destrukcji, pożogom wojennym. Warto pamiętać o tym, że dość heroicznie budujemy naszą przyszłość, zwłaszcza ekonomiczną – mówił marszałek. W swoich słowach wyraził też poparcie dla rządu Jerzego Buzka, który podjął się przeprowadzenia reformy administracyjnej. Zdaniem Woźniaka stworzenie powiatów pozwoliło na lepszą integrację mieszkańców, połączonych wspólną pamięcią historyczną i umożliwiło im wspólne tworzenie istotnych dla nich kwestii. Najlepsze życzenia oraz wyrazy szacunku do władz powiatu kierowali kolejno niemal wszyscy zaproszeni goście.

Włodzimierz Mazurkiewicz, Marek Woźniak

Sporny termin jubileuszu

Jak mówił starosta dzień wyznaczony na obchodzenie 15-lecia powiatu, nie był datą przypadkową. Jest to kolejna ważna rocznica w historii naszego państwa. 12 września 1989 roku zaprzysiężono rząd Tadeusza Mazowieckiego. Wybierając ten dzień na obchody 15-lecia, chciano upamiętnić także tamto wydarzenie.
Wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak w wyznaczonym terminie dopatrywał się jednak drugiego dna, o czym informował kilka dni wcześniej na konferencji prasowej. Oznajmił on, że wszyscy wójtowie wcześniej zadeklarowali uczestnictwo w zjeździe wójtów i burmistrzów organizowanym przez WOKISS i z tego tytułu gminy już poniosły koszty, o czym starosta wiedział. Powiedział, że jest mu przykro, że włodarze gmin tak zostali potraktowani. Jego zdaniem pewnie tylko dwie panie zrezygnują z zarezerwowanego i opłaconego wcześniej zjazdu. Rzeczywiście, na jubileuszu z wójtów były obecne tylko Bożena Henczyca i Bogumiła Lewandowska-Siwek.

Tutaj TAKŻE jest Wielkopolska

Obchody 15-lecia powiatu były także okazją do promocji książki „Tutaj także jest Wielkopolska”. Zespół redakcyjny pod kierownictwem Włodzimierza Mazurkiewicza stworzył ponad czterystustronicową publikację, prezentującą historię powiatu kępińskiego i jego poszczególnych gmin. O dość prowokującym tytule książki starosta wspominał w ten sposób: Nie jest to przejaw naszych kompleksów, to po prostu podkreślenie własnej tożsamości. Również marszałek województwa odwoływał się do hasła „Tutaj także jest Wielkopolska”: Tytuł publikacji prowokuje kogoś, kto myśli o integracji Wielkopolski. Myślę o tych wszystkich obszarach, które mogą czuć się nieuprzywilejowane z powodu położenia. Największym wyzwaniem 15-lecia jest zintegrowanie największego obszaru tej części Polski w jedną całość, jedną myśl, jedno poczucie tożsamości.

Tutaj także jest Wielkopolska

Odznaczenia i nagrody

Podczas uroczystości nadszedł też czas na wręczenie wyjątkowych odznaczeń. Marek Woźniak złożył na ręce Janusza Smiatacza honorową odznakę za zasługi dla województwa Wielkopolskiego, a Starosta Kępiński wyróżnił Mariana Lorenza i Zuzannę Czworowską tytułem Ważna Indywidualność Powiatu. Przyznaje się go osobom, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego oraz społecznego rozwoju powiatu. Na pamiątkę pierwszego nadania tytułu WIP zasadzono Samorządowe Drzewa Wolności nazwane imionami wyróżnionych, czyli Zuzia i Marian. Podczas uroczystości nagrodzono również laureatów konkursu fotograficznego „Cztery pory roku powiatu kępińskiego”. I miejsce zajęła Milena Zawadzka, II Piotr Szczurek, III Przemysław Leśniarek. Nagrodzone oraz wyróżnione w konkursie prace można było podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie oraz na stronach prezentowanej tego dnia publikacji.

Janusz SmiataczWIP Powiatu Kępińskiego

Na koniec obchodów 15-lecia Powiatu Kępińskiego Włodzimierz Mazurkiewicz wzniósł toast, życząc powiatowi wszystkiego najlepszego na kolejne lata istnienia.

15-lecie Powiatu Kępińskiego

Tutaj także jest Wielkopolska czy Kępno do Dolnego Śląska?

 

Integralność powiatu kępińskiego z województwem wielkopolskim podczas 15-lecia istnienia powiatu kępińskiego podkreślali zarówno starosta Włodzimierz Mazurkiewicz, jak i marszałek Marek Woźniak. Nie jest jednak tajemnicą, że mieszkańcy naszego regionu są podzieleni na temat sensu podlegania pod Poznań jako miasto wojewódzkie. Dla wielu znacznie bliższy jest Wrocław, nie tylko co do odległości ale i pod względem gospodarczym, kulturalnym i przez więzy naukowe.
Sprawa ta już wielokrotnie powracała do opinii publicznej. Ostatnio ponad rok temu temat burzliwie przewinął się w sieci na Facebooku i na forum Kympno.pl. Inicjator dyskusji próbował prawdopodobnie zwrócić opinii publicznej problem peryferyjności powiatu kępińskiego wobec pozostałej części Wielkopolski.
Oto tabela odległości do miast wojewódzkich, przytoczona w dyskusji internetowej:
Odległości z Kępna do miast wojewódzkich
Zwolennicy integralności Kępna z naszym obecnym województwem mają jednak ważne argumenty na obronę swojego zdania. Kępno historycznie i kulturalnie jest związane z Wielkopolską (czy kępińscy kibice porzuciliby Lecha Poznań dla Śląska Wrocław?).

Kępno - Wielkopolska i Dolny Śląśk
Być może, takie poruszanie problemu wyjdzie nam na dobre bez zmian administracyjnych. Włodzimierz Mazurkiewicz przyznał, że jeszcze niedawno, niektóre osoby z władz wojewódzkich nie potrafiły poprawnie odmieniać nazwy naszego powiatu. Starosta podkreślił, że hasło „Tutaj także jest Wielkopolska” kierował głównie do dysydentów z Poznania: Jesteśmy w Wielkopolsce i ta Wielkopolska musi nas dostrzegać. Władze województwa – niezależnie, jakie one by nie były muszą nas dostrzegać. My jesteśmy rzeczywiście Wrotami Wielkopolski i nie można nas traktować jak piąte koło u wozu. Włodzimierz Mazurkiewicz podkreślił też, że powiat kępiński jest jednak coraz bardziej zauważalny, m. in. dzięki staraniom samorządu.
Może krokiem naprzód będzie trasa S11? Może przyszłoroczne dożynki wojewódzkie w powiecie kępińskim uczynią go bardziej zauważalnym w Wielkopolsce? Co o tym myślicie?

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Debata społeczna
Mieszkańcy wzięli udział w debacie społecznej

11 września w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie odbyła się debata społeczna z udziałem Zastępcy Wielkopolskiego...

Zamknij