Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Pociągiem z Kępna do Wrocławia?

Linia kolejowa nr 181 Wrocław – Wieluń jest nieczynna od 2002 r. Nie ma wątpliwości, że przywrócenie jej jest marzeniem wielu z nas. Dałoby to alternatywny środek transportu, szczególnie do Wrocławia, gdzie podróżuje najwięcej mieszkańców naszego powiatu, a także mieszkańców woj. łódzkiego. Właśnie temat przywrócenia linii kolejowej 181 Wrocław – Wieluń był poruszany na konferencji prasowej zorganizowanej przez wicestarostę Ryszard Dachowskiego w dniu 24 października. Na spotkaniu obecni byli również rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Sekcji Krajowej Kolejarzy Stanisław Kokot oraz Zdzisław Jasiński szef „Solidarności” zarządu Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wlkp. Wraz z wicestarostą są oni bardzo zaangażowani w inicjatywę rewitalizacji omawianej linii kolejowej.

Propozycję przywrócenia połączenia kolejowego z Wrocławia do Wielunia złożyli mieszkańcy trzech województw : wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz łódzkiego. Pomysł ten spotkał się także z aprobatą samorządów terytorialnych leżących przy linii 181.

Rozmowy dotyczące przywrócenia trasy kolejowej Wrocław – Wieluń toczą się już od kilku lat. Ostatnie spotkanie na ten temat odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kępnie  19 stycznia 2012 r. Podczas tego spotkania przedstawiciele naszego powiatu oraz przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich woj. dolnośląskiego i łódzkiego podpisali Deklarację Intencji w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego. Kolejnym działaniem był przejazd historycznego pociągu manifestującego 17.09.2012 r. na trasie Wrocław – Wieluń. W ten sposób chciano udowodnić, że linia ta jest w całości przejezdna. Pociąg został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez czekających na  niego podróżnych. To utwierdziło samorządowców w przekonaniu, że linia 181 jest bardzo potrzebna wszystkim mieszkańcom województw leżących na trasie pociągu.

Po wielu staraniach Ryszarda Dachowskiego oraz prezesów kolejowej „Solidarności” została podjęta ważna decyzja. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że: „W wieloletnim programie inwestycji kolejowych do 2015 r. ujęte zostało przywrócenie linii kolejowej pod nazwą: „przywrócenie do eksploatacji linii 181 Kępno – Oleśnica”. „To jest sukces, że w 2015 r. będziemy mieli ten odcinek przejezdny” – powiedział Stanisław Kokot. W planach finansowych została ujęta kwota 100 mln zł na elektryfikację odcinka. PKL zadeklarowało przekazanie 10 mln zł na realizację tego zadania.

Wznowienia ruchu pociągów na linii 181 byłoby bardzo ważnym elementem rozwoju naszego regionu, jak również przyległych nam województw.  Pomogłoby również w przyciągnięciu nowych inwestorów.  Byłoby  ogromnym udogodnieniem dla wielu osób, szczególnie dla studentów wrocławskich uczelni, których jak wiemy w naszym regionie jest coraz więcej.  Przywrócenie połączenia mogłoby również przyczynić się do integracji regionów Wielkopolski, Łodzi oraz Dolnego Śląska. Warto również podkreślić fakt, iż podróż pociągiem znacznie skraca czas przejazdu. Przykładowo przejazd zmodernizowaną linią z Kępna do Poznania trwa dwie godziny natomiast podróż samochodem o godzinę dłużej. Do Wrocławia jednak mamy już trasę S8, więc różnicy pewnie nie odczujemy. Wznowienie szlaku kolejowego usprawniłoby również ruch pociągów towarowych z Dolnego Śląska. Poza tym w planach jest połączenie linii 181 z linią nr 1 prowadzącą do Warszawy z Wieruszowem na trasie. Skróciłoby to połączenie ze stolicą.

Pierwszy etap modernizacji linii nr 181, tzn. przywrócenie pociągów Kępno – Oleśnica,  może zostać zrealizowany pomyślnie. Miejmy nadzieję, że do rozkładu jazdy wróci również bezpośredni pociąg do Wrocławia. Tym bardziej, że niedawno stacja kolejowa w Kępnie została wyremontowana i niech służy również podróżnym a nie tylko jako budynek w którym mieści się fitness klub. Oby pomysł wznowienia ruchu pociągów nie zniknął po zbliżających się wyborach…

Konferencja w sprawie przywrócenia linii kolejowej 181

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jubileusze małżeństwa w Trzcinicy
Jubileusze małżeństw w Trzcinicy

W dniu 16 października 2014 r. w Trzcinicy obchodzone były żelazne, diamentowe i złote gody Pożycia Małżeńskiego.Uroczystość rozpoczęła się mszą...

Zamknij