Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Piknik sołtysów w Stogniewicach

Stogniewice to niewielkie sołectwo leżące w północno – wschodniej części gminy Rychtal ( Wielkopolska Południowa ) gdzie rządy od 39 lat sprawuje wójt Czesław Balcerzak absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Wieloletnim sołtysem Stogniewic jest Jerzy Hojeński. Natomiast gminnym prezesem sołtysów gminy Rychtal jest sołtys Zgorzelca Krzysztof Zawada. Powołał on komitet organizacyjny pikniku i stanął na jego czele.

Pozostali członkowie komitetu to Ewelina Szymańska – sołectwo Rychtal, Jerzy Hojeński – Stogniewice, i Paweł Wołoszczyk – Proszów. Jak to zwykle bywa u sołtysa Zawady organizacyjnie wszystko było zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Do tańca przygrywał miejscowy zespół muzyczny „Forte” który potrafił zagrać światowe standardy jak i utwory ludowe. Na pikniku obecny był wójt Czesław Balcerzak i jego zastępca Elżbieta Łubieńska Kopeć sekretarz urzędu. Gmina Rychtal liczy 10 sołectw. W sześciu sołectwach funkcję sołtysa sprawują panie a więc stanowi to 60% . W Polsce jest 40.670 sołtysów, panie stanowią 31%, tak więc parytet w gminie Rychtal został znacznie przekroczony. Gmina pod względem ilości ludności jest najmniejszą w powiecie kępińskim. Pod względem obszarowym jest największa i słynie na całą Europę z drzewostanu sosny rychtalskiej. Wszelkiego rodzaju jadła i napojów było pod dostatkiem. Bawili się świetnie sołtysi i członkowie rad sołeckich z całymi rodzinami. Przy boisku sportowym, naprzeciwko domu ludowego pobudowano stylową wiatę, która teraz służy do organizowania wszelkich imprez, szczególnie w okresie letnim zwłaszcza, że dom ludowy jest aktualnie w remoncie. Ta okazała stylowa wiata została wykonana ze świerkowych i sosnowych desek. Głównym źródłem finansowania tego projektu był fundusz sołecki i środki gminne. Mieszkańcy Stogniewic wsparli tę inwestycję czynem społecznym. Jest to pierwszy w tym roku piknik sołtysów w południowej części Wielkopolski. Zobaczymy co się dalej będzie działo.

20170714_205906
Andrzej Wawrzyniak

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
DSCN0227
Trzcinica: Umowa na samochód podpisana

  3 lipca 2017 roku zawarta została umowa dotycząca zakupu lekkiego samochodu gaśniczego pomiędzy Oddziałem Wojewódzkim ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego,...

Zamknij