Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: Drugie warsztaty partnerstwa lokalnego

10 czerwca w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie już po raz drugi odbyły się warsztaty partnerstwa lokalnego „EDUKACJA-PRACA-RYNEK PRACY”. Celem warsztatów jest poprawa sytuacji młodzieży na kępińskim rynku pracy. Czego się uczyć? Na jakie kursy się zapisać? Czego oczekują pracodawcy? Jak powinien wyglądać kępiński rynek pracy? Na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas wtorkowego spotkania.

Także na drugim spotkaniu tego typu frekwencja była spora. Pojawił się m.in. radny sejmiku województwa wielkopolskiego Andrzej Mroziński, wicestarosta kępiński Ryszard Dachowski, wójtowie gmin powiatu kępińskiego, przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz uczniowie tych szkół, rodzice.

Moderatorem całych warsztatów po raz kolejny była Jadwiga Olszowska Urban z Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „Partners Network” z Krakowa. Będąc prawdziwym ekspertem w kwestii partnerstwa lokalnego, ciekawie i z zapałem dzieliła się swoją wiedzą. 

Trzeba przyznać, że kępiński Urząd Pracy robi, co może, by pomóc bezrobotnym. W zeszłym roku efektywność zatrudnienia w Kępnie była najwyższa nie tylko w województwie, ale i w całym kraju. Dyrektor PUP, Iwona Rataj,  dziękowała pracodawcom, organizacjom pozarządowym i ośrodkom pomocy społecznej, którzy wykorzystując wszystkie dostępne środki, przyczynili się do tak dobrego wyniku.

Jadwiga Olszowska Urban przez cały czas zwracała uwagę na to, jak ważna jest rozmowa, na której opiera się partnerstwo lokalne. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać lokalne problemy i wymyślić odpowiednie rozwiązanie. Skutkiem prawdziwej rozmowy jest poznanie danego zagadnienia na wielu płaszczyznach. Zwróciła się też do samorządów z prośbą o słuchanie mieszkańców, poznanie ich oczekiwań i wymagań.

Moderatorka warsztatów akcentowała wartość lokalnych przedsiębiorców: To dobro publiczne. Jeśli w firmach na naszym terenie pracują ludzie, to powinny być one ważne też dla samorządów. Przedsiębiorcy zatrudniają ludzi, dzięki temu płacimy podatki, przez co bogaci się budżet gminy, powiatu, województwa, w końcu kraju. Musimy docenić każdego pracodawcę, który tworzy miejsca pracy. W sytuacji kiedy ludzie pracują, zysk odnosimy wszyscy.

Wszyscy obecni zostali podzieleni na pięć równych grup warsztatowych, a każda miała do opracowania inny temat. Goście głowili się nad dostępem do kapitału przedsiębiorstw i instytucji, potrzebami edukacyjnymi w naszym regionie, czy diagnozą kapitału ludzkiego w powiecie. Wszyscy aktywnie włączyli się w pracę i prezentowali wspólne przemyślenia.

Drugie już warsztaty partnerstwa lokalnego zwracają uwagę na problemy kępińskiego rynku pracy, ale też podkreślają jego mocne strony. Liczna frekwencja, obecność przedstawicieli z różnych sektorów pokazuje, że powiat troszczy się o swoich mieszkańców i jest otwarty na zmiany. 

Partnerstwo lokalne - warsztaty w KępniePartnerstwo lokalne - warsztaty w KępniePartnerstwo lokalne - warsztaty w KępniePartnerstwo lokalne - warsztaty w KępniePartnerstwo lokalne - warsztaty w Kępnie

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja Kepno
Były pracownik KOSiR oskarżony

Pod koniec ubiegłego roku policjanci Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Kępnie weszli w posiadanie materiałów,...

Zamknij