Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Oszustwo „na inkasenta”

21 stycznia br. oficer dyżurny KPP w Kępnie został powiadomiony o zdarzeniu, do którego doszło w jednym z mieszkań w Kępnie.

Policjanci, którzy udali się w miejsce zgłoszenia potwierdzili, że samotnie mieszkająca starsza pani padła ofiara oszustwa tradycyjną metodą „na inkasenta”.

Kobieta usłyszała dzwonek do drzwi, a gdy je otworzyła, zobaczyła, jak nieznany jej mężczyzna sprawdza liczniki, a następnie prosi ją o sprawdzenie czy w domu jest światło.

Mężczyzna wszedł za 91-latką do jej mieszkania. Poinformował ją następnie o nadpłacie widniejącej na jej rachunku i poprosił o rozmienienie pieniędzy na drobne. Kobieta, niczego się nie spodziewając, sięgnęła do szafki, w której trzymała pieniądze. To złodziejowi wystarczyło. Przeprosił kobietę i stwierdził, ze jednak nie musi rozmieniać mu pieniędzy a następnie poprosił ją o sprawdzanie światła i prądu w różnych częściach mieszkania. To dało mu czas na ucieczkę. Kobieta natychmiast zorientowała się, że padła ofiarą oszusta i zadzwoniła na Policję.

Jak działają sprawcy?

Najczęściej typują osoby starsze lub samotnie mieszkające i pod pozorem wymiany np. pieca gazowego, sprawdzenia liczników, kabli telefonicznych, domofonów propozycji tanich zakupów (np. węgla, zakupów ratalnych) wchodzą do mieszkania.Najcześciej podają się za pracowników instytucji: kościelnych, urzędu skarbowego, ZUS, policji, energetyki, gazowni, wodociągów.Proszą o możliwość skorzystania z toalety, podania szklanki wody, rozmienienia pieniędzy, użyczenia kartki czy długopisu i miejsca do pisania. Wtedy wykorzystują nieuwagę domownika, kradną pieniądze i inne cenne przedmioty. Pieniądze pobierają często w formie „zaliczki”, „zadatku” do sporządzonych „umów”.

Co robić?

1. Zawsze zamykać drzwi wejściowe do domu i mieszkania

2. Nie wpuszczać nikogo nieznajomego do domu albo mieszkania; sąsiedzi którzy zauważą takie nieznane osoby powinni albo spytać o cel pobytu (powodując zmniejszenie anonimowości sprawców), albo od razu dzwonić po policję, w celu wylegitymowania osoby;

3. W przypadku nawiązania rozmowy — prowadzić ją na korytarzu albo przed domem.

4. Bezwzględnie żądać okazania dowodu osobistego — ewentualnie innego dokumentu imiennego wraz ze zdjęciem (legitymacje, certyfikaty etc. — pamiętając o tym, iż nie znamy wszystkich wzorów oraz o tym, iż mogą być one podrobione).

5. Absolutnie „nie wpłacać” żadnych zaliczek, zadatków etc. przed sprawdzeniem, czy firma istnieje, spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi wymianę liczników, piecyków etc. (pamiętać należy, że umieszczanie informacji o takich akcjach łączy się z informacjami pisemnymi)

6. W przypadku „zainteresowania” ofertą firmy — należy odebrać materiał reklamowy (wizytówkę, adres, telefon, mail) w celu zweryfikowania autentyczności danych; po sprawdzeniu, że taka firma naprawdę istnieje można dopiero przystąpić do spisania umowy.

7. Zwracać uwagę na wygląd inkasenta, pracownik gazowni, elektrowni, policjanta (policjanci „po cywilnemu” zawsze okazują legitymację służbową!!!); pracownicy tych instytucji występują zawsze w „umundurowaniu służbowym”; w sytuacjach wątpliwych zwracać uwagę na indywidualne cechy fizyczne, pojazd, etc.

8. Większość z osób, która przechowuje pieniądze w miejscu zamieszkania — chowa je w szafach ubraniowych (pod rzeczami, pościelą), w szafkach w kuchni, w szafkach nocnych w sypialniach, czasami w łóżkach oraz w odzieży wierzchniej znajdującej się w garderobach, wieszakach — i nie trzeba mieć „szóstego” zmysłu, aby te pieniążki odnaleźć. Sprawcy bardzo dobrze znają się na psychologii.

9. W każdej wątpliwej sytuacji należy dzwonić na policję, można również dzwonić do Straży Miejskiej albo do swoich bliskich (w tym momencie sprawcy najczęściej pod byle pozorem wychodzą).

Opracowano na podstawie materiałów KPP w Kępnie.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Danuta Froń
Perzów: wybory wójta

Państwowa Komisja Wyborcza wyznaczyła termin wyborów wójta Gminy Perzów na niedzielę 15 marca 2015 r. Tymczasem Prezes Rady Ministrów na podstawie...

Zamknij