Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Ostrzeszowskie Prezentacje Artystyczne, Jerzy Jerych i Adam Fulara z zespołem Full-X

W niedzielę 11 maja bieżącego roku o godzinie 17.00 w Kinoteatrze „Piast” w Ostrzeszowie będzie miało miejsce wydarzenie kulturalne, jakiego jeszcze nie było. Swoją autorską twórczość artystyczną wraz z prezentacją idei, które tej twórczości towarzyszą przedstawi malarz Jerzy Jerych, oraz zespół Full-X którego człon stanowią Adam i Tomasz Fularowie. Dodajmy, że impreza ta będzie połączona z dwudziestoleciem zespołu.

Będzie to wydarzenie wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze nie będzie to zwykły wernisaż, ani zwykły koncert – a raczej warsztat sztuki adresowana zarówno do laików, jak i do ludzi żywo zainteresowanych kulturą. Autorzy zaprezentują swoje dzieła w nieco innym świetle – prof. Jerych będzie malować na żywo i opowiadać o technikach, wyrazie i sekretach tworzonych obrazów, oraz o swojej artystycznej drodze, a Adam Fulara – między utworami opowie o rzeczach, na które warto zwrócić uwagę w czasie słuchania muzyki (nie tylko w jego kompozycjach), a także o dziedzinie sztuki, którą się zajmuje. Będzie to zatem swojego rodzaju lekcja plastyki i muzyki. Celem takiej lekcji dla przeciętnego słuchacza może być chęć zainteresowania się sztuką „w ogóle”, lepszego zrozumienia muzyki i plastyki, a dla młodych muzyków pewnego rodzaju wskazówka i porada, co można zrobić aby stać się docenianym poza granicami naszego regionu artystą.


Najważniejsze sukcesy artystów.


Jerzy Jerych, artysta plastyk, absolwent PWSSP we Wrocławiu, posiada wszechstronne talenty i zainteresowania, co pozwala mu uprawiać z sukcesami szereg dyscyplin artystycznych m. in. architekturę wnętrz, projektowanie mebli, ceramikę, grafikę użytkową, wzornictwo i wystawiennictwo. Od 1986 jest organizatorem Ogólnopolskich Plenerów Rodzinnych. W malarstwie sztalugowym umiejętności kształcił kolejno w pracowniach prof. Wł. Kamińskiego, M. Wójciaka, M. Dawskiej i E. Geperta. Malarstwo traktuje jako umiejętność zawodową a nie „posłannictwo talentu”. Mistrzostwo pędzla wydobywa z własnej duszy, wyobraźni i z pracy dla konkretnego odbiorcy, dlatego nie ogranicza się do jednego kierunku, techniki, ani maniery. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego prace z cyklu „Ćwiczenia z wyobraźni”, „Imresje” oraz „Akty”. Posiada bogaty dorobek zawodowy. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą, gdzie był też wielokrotnie nagradzany.

Od kilku kadencji jest prezesem Zarządu Okręgu Związku Polski Artystów PLastyków Polska Sztuka Używkowa we Wrocławiu oraz sekretarzem Zarządu Głownego w Warszawie. Jest też prezesem Dolnośląskiego Klubu Promocji Plastyki.


Adam Fulara, jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Gitarowej w Kielcach (2005), laureatem prestiżowego Guitar City 2005, międzynarodowego mistrzowskiego konkursu gitarzystów jazzowych, oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Jazzowego w Sieradzu (2004).
Od 2004 roku zajmuje się improwizacją polifoniczną polegającą na równoczesnym tworzeniu „w locie” dwóch częściowo niezależnych melodii. Metoda ta wywodzi się w równym stopniu z renesansowego sposobu Cantus Firmus jak i ścisłej realizacji harmonii w improwizacji bebopowej (kierunek jazzu zapoczątkowany w latach 40 XX w.). Metoda Cantus Firmus, której tradycja sięga Chorałów Gregoriańskich swój szczyt rozwoju osiągnęła w barokowej twórczości Jana Sebastiana Bacha. Do dziś wiadomo, że Bach improwizował polifonicznie, ale te improwizacje oparte były głównie na formach imitacyjnych – fugi oraz kanonu więc brzmiały zupełnie inaczej.
Słowna definicja brzmi zawile – ale tak naprawdę ma proste, melodyczne uzasadnienie określane jako „magia interwałów”, która jest znana z kompozycji Bacha. Opisane zjawisko Adam Fulara rozłoży przed słuchaczami na czynniki pierwsze i pokaże krok po kroku jak zrobić Cantus Firmus z dowolnej piosenki nawiązując do metod Bacha. Jest to metoda czysto muzyczna i może być wykorzystana w dowolnym gatunku np. do rozpisania dwóch głosów wokalnych, albo do zagrania aranżacji na dwie gitary rockowe, lub klasyczne. Ma to o tyle znaczenie, że gitarzystów zajmujących się polifonią na świecie jest bardzo niewielu, a tappingu używa w tym celu jedynie Fulara. Na temat tej metody powstała praca naukowa (dostępna na stronie www.fulara.com).
Gitarzysta koncertował na festiwalach gitarowych w wielu krajach europejskich (Belgia, Włochy, Portugalia, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania) a także w Meksyku i w USA występując wspólnie z Tommy Emmanuelem, Josho Stephanem, Stanleyem Jordanem a w 2013 na The Great Guitar Escape z Paulem Gilbertem i Andy Timmonsem, a wcześniej w 2007 w prestiżowej The Great American Music Hall z Sammy Hagarem, na swoim koncie ma też występ na żywo w radiu BBC, muzyk jest autorem dwujęzycznego podręcznika pt. „Two handed tapping. Guitar workshop” (ABsonic 2009) pisuje też regularnie warsztaty i felietony w prasie fachowej (do 2007 roku dla „TopGuitar”, później w „Gitarzyście”).
Swoje idee muzyk realizuje wraz z zespołem Full-X, w którym grają Tomasz Fulara (bas) oraz Michał Bednarz (perkusja). Nieczęsto w Ostrzeszowie możemy oglądać tak efektowne muzyczne popisy nie tylko gry na gitarze, ale także na basie i perkusji.

Tomasz Fulara grał koncerty, robił prezentacje sprzętu oraz warsztaty basowe na europejskich festiwalach Bass Days we Włoszech, Niemczech i w naszym kraju, występując z takimi basistami jak Marcus Miller, Jeff Berlin, Stu Hamm, Matthew Garisson, Jonas Helborg, Dominique diPiazza, od 2010 roku prowadzi też regularnie warsztaty techniki klangu w magazynie „Basista”. Mieszkańcy naszego regionu mogą kojarzyć go też z występami Andrzeja Cierniewskiego, z którym grał w latach 2003-06.
Michał Bednarz to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ostatnio możemy go oglądać w programie „X-Factor” w TVN w którym występuje z zespołem Trzynasta w Samo Południe (w jednym z programów za perkusją zastąpiła go Ewa Farna), zespół dotarł do finałowych odcinków na żywo.


Zespół Full-X wydał dwie płyty – nowa „An Introduction to Counterpoint” (ABsonic 2013) jest praktyczną realizacją pomysłów improwizacji polifonicznej (w tłumaczeniu tytuł oznacza „Wstęp do polifonii”). Mimo całej otoczki teoretycznej i stosowania zaawansowanych środków (m. in. polimetria, zaawansowany timing, złożoność formy i harmonii) jest to muzyka przystępna, nawiązująca do tradycji szeroko pojętej muzyki filmowej, muzyki poważnej i jazzu, muzyka skierowana do każdego słuchacza gotowego by posłuchać czegoś nowego. Płyta miała premierę w Programie 3 Polskiego Radia w audycji Piotra Barona „Trzy wymiary gitary” w lipcu 2013 roku. Więcej informacji o zespole na stronie www.fulara.com.


Zapraszamy wszystkich serdecznie na to wydarzenie, nieprędko będziemy bowiem mieli okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu z udziałem tychże artystów.

Ostrzeszowskie Prezentacje Artystyczne

Ostrzeszowskie Prezentacje Artystyczne

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Święto Konstytucji 3 Maja - Kępno
Święto Konstytucji 3 Maja w Kępnie

W sobotę, 3 maja 2014 r. obchody Narodowego Święta tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Św. za Ojczyznę odprawioną w kościele p.w....

Zamknij