Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Osiny: Walczą z powstającą fermą norek

Ponad 30 stowarzyszeń z całej Polski wzięło udział w Ogólnopolskim Kongresie Antyfutrzarskim zorganizowanym w Osinach  przez stowarzyszenie Otwarte Klatki oraz Czyste Środowisko. Większość uczestników kongresu przyjechało z Pomorza, Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Już przed południem rozpoczęły się obrady plenarne stowarzyszeń. Wieczorem przyszedł czas na spotkanie otwarte z mieszkańcami Osin i okolic, by zaprezentować wspólne stanowiska  w sprawie ograniczeń dla ferm norek nie tylko w Zosinie ale również w całej Polsce.

osiny-norki-07

Stanowiska

Poszczególne stanowiska zaprezentował zgromadzonym Krzysztof Dąbrowski Członek Zarządu Stowarzyszenia Ekologicznego „Czyste Środowisko” – W listopadzie lub na początku grudnia odbędzie się demonstracja w Warszawie z udziałem stowarzyszeń z całej Polski. Tam przedstawimy swoje propozycje dotyczące zmian zapisów w ustawach. M. in. zależy nam na zmianie w ustawie dotyczącej zwierząt gospodarskich aby wykreślić z listy tych zwierząt norkę i uznać ją jako zwierzę inwazyjne, ponieważ norka jest w tej chwili w wspólnym koszyku z owcami a nawet z pszczołą miodną… – powiedział Dąbrowski.

osiny-norki-03Poza tym, uczestnikom kongresu zależy także na na zmianach w ustawie dotyczących przelicznika DJP, aby ograniczyć budowanie dużych ferm przemysłowych i zmianach w gospodarce przestrzennej.

Stowarzyszenia wystąpią również z apelem do wszystkich gmin i marszałków województw w Polsce dotyczącym prowadzenia działań ograniczających budowanie ferm norek amerykańskich.

Już powstają wiaty…

Mimo sprzeciwu mieszkańców inwestor robi swoje. W Zosinie już powstają wiaty, których w sumie ma być 56 sztuk.

Jak zaznaczył Krzysztof Dąbrowski – W tej chwili stan prawny jest taki, że Wojewoda Wielkopolski wydał decyzję uchylającą decyzję starosty kępińskiego w sprawie przyznania strony jednego z sąsiadów bezpośrednich, który przylega do działki na której inwestycja jest realizowana (starosta wydał decyzję odmowną – przyp. red.). Złożyliśmy także skargę do wojewody wielkopolskiego na działalność starosty kępińskiego ze względu na opieszałość czyli na trwałość i długość trwania całej sprawy. Uważamy, że to już bardzo długo trwa. Teraz powstaje już kolejna wiata a w przyszłości gdy uda nam się wygrać sprawę odszkodowanie za to, co się tam dzieje może być większe w stosunku do tego co było wcześniej. Naszym zdaniem ta decyzja była nietrafna (pozwolenie na budowę fermy- przyp red), ponieważ została ona przeprowadzona bez udziału społeczeństwa, bez udziału bezpośrednich sąsiadów chociaż obecne prawo dopuszcza do tego, że burmistrz nie jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny środowiskowej.

Ponad to Krzysztof Dąbrowski w imieniu zebranych, zwrócił się z apelem do władz ogólnopolskich oraz lokalnych o pomoc w sprawie powstrzymania budowy fermy norek w Zosinie.

osiny-norki-05

Co na to mieszkańcy?

Zaskakujący jest fakt, że na tak ważne dla mieszkańców spotkanie, na które przyjechali działacze społeczni z odległych zakątków Polski nie pojawiło się zbyt wielu tych, którzy mieli najbliżej…

Choć sala była wypełniona, to nie można porównać wczorajszej frekwencji do tych z poprzednich spotkań. Może rozpoczęta budowa fermy ostudziła zapały części mieszkańców a może były inne powody?

Na kongres zostali zaproszeni także parlamentarzyści , władze wojewódzkie wielkopolski, starosta kępiński, burmistrz i wójtowie z powiatu kępińskiego. Tymczasem obecni byli: poseł Bożena Henczyca, poseł Piotr Kaleta, burmistrz Piotr Psikus oraz Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kępnie  Jerzy Dobrzyński. Wszyscy goście zabrali głos w sprawie.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów zebrania.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oferty pracy
Oferty pracy

Pracownicy poszukiwani za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie. BRANŻA HANDLOWA Zawód KASJER/SPRZEDAWCA – 2 osoby Wykształcenie gimnazjalne, Wymagania Obsługa...

Zamknij