Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Nowy wójt Baranowa?

Paweł Stasiak to obecny radny Gminy Baranów, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego i jednocześnie silny kandydat na wójta.

O ocenie mijającej kadencji i szansach dla gminy rozmawiała z nim Dagmara Michalak:

Jesteś radnym w obecnej kadencji. Jak postrzegasz pełnienie tej funkcji?

Funkcja radnego to praca w imieniu i na rzecz mieszkańców, których się reprezentuje. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu składa się ślubowanie „obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców” i tym staram się kierować mając na uwadze oczekiwania mieszkańców.

Co myślisz o naszym samorządzie po tych 4 latach doświadczeń?

Rzuca się w oczy kompletny brak planowania a plan to podstawa działania. Od 2010 r. do 2012 r. gmina nie miała opracowanej strategii rozwoju. Opracowaną ją w grudniu 2012 r. pod presją czasu. Zrobiono to na podstawie kilkudziesięciu ankiet (na 7800 mieszkańców), których wyników radni nigdy nie poznali. Tego chyba nie można nazwać planem.

Nie posiadamy planu dotyczącego oświaty, kanalizacji, dróg, chodników czy ścieżek rowerowych. Mamy za to koncert marzeń pani wójt. Nasza gmina ma potencjał, widać to po budżecie, który jest niemały. Nie jest sztuką inwestowanie za własne środki, sztuką jest pozyskiwanie środków zewnętrznych i ich racjonalne wykorzystanie. Przed nami nowa perspektywa finansowa UE. Musimy się do niej dobrze przygotować i maksymalnie korzystać ze wsparcia dla swoich inwestycji. Minione cztery lata to drastyczny spadek udziału środków UE w wydatkach gminy z 30,69 % w 2010 roku do 2,72% w roku 2013. Dane za 2014 rok są jeszcze niekompletne. Dzięki pozyskanym dotacjom można by zrobić o wiele więcej. Wiem o tym, bo zajmuję się tym w swojej pracy zawodowej.

Nie ma odpowiedniego wsparcia finansowego dla OSP, a chyba zależy nam na bezpieczeństwie nas wszystkich. W tej kadencji nie zakupiliśmy żadnego samochodu dla jednostek straży. A każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy. Budżet gminy tworzymy my wszyscy płacąc podatki, dlatego tak ważne jest rozsądne jego zaplanowanie. Wójt winien wykonywać plany zapisane w budżecie, tymczasem to budżet był dostosowywany do zachcianek pani wójt. Obecnie nawet co miesiąc zmieniamy uchwałę budżetową.

Co skłoniło Cię do kandydowania na urząd wójta?

Mam przeświadczenie, że ten samorząd można poprowadzić inaczej. Rada gminy składa się z piętnastu radnych i każdy może mieć inne spojrzenie na samorząd, inne priorytety. Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym a wójt wykonawczym.
Praktyka tych czterech lat pokazuje. że jest inaczej, czego nie można zaakceptować. Chcę to zmienić.

Myślisz że podołasz tej funkcji?

Myślę że tak, oczywiście jest to wyzwanie i podchodzę do tego z dużą pokorą. Ale cztery lata pracy w samorządzie i moje 8 letnie doświadczenie zawodowe na pewno mi to ułatwią. Nie da się prowadzić gminy nie słuchając mieszańców i ich przedstawicieli.
Współpracując z radą gminy jesteśmy w stanie dobrze poprowadzić ten samorząd dla dobra mieszkańców.

Paweł Stasiak

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy w przedszkolu - Kępno
Strażacy w kępińskim przedszkolu

W listopadzie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie przeprowadzili pogadankę z dziećmi z przedszkola Sióstr Boromeuszek w...

Zamknij