Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Niezwykła Wigilia w ZSP Nr 1

„Jest taki wieczór raz w roku, kiedy całym światem rządzi wszechobecna siła dobra” ks. Jan Twardowski

Zgodnie z wieloletnią tradycją dnia 15.12.2016r. w ZSP nr 1 w Kępnie, po raz kolejny miała miejsce „Wigilia dla osób starszych i samotnych”, mieszkańców Kępna i okolic.

Uroczystość uświetnili honorowi goście: Poseł na Sejm RP Anżelika Możdżanowska, Poseł na Sejm RP Bożena Henczyca, Starosta Powiatu Kępińskiego Witold Jankowski, Wicestarosta Grażyna Jany, Przewodniczący rady powiatu Stanisław Baliński, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Andrzej Jóźwik, Proboszcz Parafii Św. Marcina ks. Jerzy Palpuchowski, ks. senior Kanonik Krzysztof Nawrocki, komendant ZHP Wiktor Gruszka, Przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców z Przewodniczącym Stanisławem Młynarczykiem, długoletni dyrektor szkoły - Zygmunt Nowacki, Adam Mikołowski, Danuta Szpakowska.

zsp1-wigilia-9zsp1-wigilia-8zsp1-wigilia-7W tym roku hasłem przewodnim uroczystości była wciąż aktualna myśl ks. Jana Twardowskiego „Jest taki wieczór – raz w roku, kiedy całym światem rządzi wszechobecna siła dobra”. Na początku harcerze z drużyny Starszoharcerskiej w ZSP nr 1 w Kępnie wraz z Komendantem Hufca Witoldem Gruszką wnieśli światełko Betlejemskie. Dyrektor szkoły, Bogumiła Drobina powitała wszystkich zaproszonych gości oraz osoby starsze, które przyjęły zaproszenie na uroczystość. W swoim wystąpieniu, dyrektor zwróciła uwagę na fakt, że we współczesnym świecie nadal bardzo ważne są wartości duchowe, moralne i etyczne, bez których nie można mówić o właściwym wychowaniu młodego pokolenia. Wszyscy bowiem mamy wpływ na kształtowanie wrażliwości i szacunku dla osób starszych.

zsp1-wigilia-4Po tym wystąpieniu, głos zabrali zaproszeni goście. Program artystyczny łączył w sobie wymiar duchowy i świecki, a w jego zakończeniu znalazły się także akcenty patriotyczne. Autorka scenariusza Maria Połomska-Wojtasik postawiła oprócz aspektów religijnych na wartości etyczno-moralne w życiu współczesnego człowieka. W scenariuszu obok postaci religijnych znalazły się bliskie nam wszystkim metaforyczne postacie świeckie: dziecko łaknące miłości i zainteresowania rodziców, matka – Polka „zabiegana” i przepracowana, ojciec, któremu przeszkadza „przedświąteczny domowy chaos”, sprzedawca marketu, który żali się na spowszechnienie świąt Bożego Narodzenia i sprowadzenie ich tylko do wymiaru konsumpcyjnego: „niech się ludzie śpieszą, niech denerwują, niech w promocjach wszystko kupują. I niech pieniędzy góry wydają! Że takie chcą święta, niech sobie wmawiają!”.

zsp1-wigilia-2zsp1-wigilia-3Prowadzący program artystyczny: Dominika Kasperkiewicz i Tomasz Frąszczak wzbogacili treść programu ponadczasowymi przesłaniami dedykowanymi wszystkim współczesnym ludziom: „Zawsze ilekroć uśmiechasz się do drugiego człowieka i wyciągasz do niego rękę, jest Boże Narodzenie”… „Zawsze gdy rozdajesz nadzieję innym, jest Boże Narodzenie”… „Zawsze ilekroć pozwalasz, by Bóg pokochał innych przez Ciebie, jest Boże Narodzenie”. Wcieleni w religijne postacie Anna Lemiesz – Maryja i Karol Balcerzak – święty Józef wyszli z pięknie zaaranżowanej szopki Betlejemskiej, aby w ciepłych słowach wyprosić błogosławieństwo Bożej Dzieciny dla Polski i całego świata. Uroczystość dopełniła piękna kolęda o niezwykłej treści- „Kolęda o ludzkim zrozumieniu” w wykonaniu Kingi Szczupak „Tak wiele jest ludzi dookoła Ciebie, i dróg tak wiele na Twój wybór czeka, co z tego skoro nikt z zapytanych nie wie gdzie dojdziesz i w kim odnajdziesz człowieka.”Dobór typowych tekstów religijnych przygotował katecheta Paweł Nowak.
Młodzież pod kierunkiem Katarzyny Grabickiej i Radosława Słowińskiego wykonała piękne kolędy zachwycając ich treścią zebranych. Aranżację stajenki Betlejemskiej w symbolicznym wymiarze duchowym przygotowały wraz z młodzieżą Marzena Kalinowska i Małgorzata Lisiecka. Piękne kartki wykonane przez młodzież pod kierunkiem Anny Gawrońskiej i Eweliny Malinowskiej zostały wręczone wszystkim zaproszonym gościom na uroczystość. Ciepłe słowa Pani Dyrektor zapoczątkowały długie spotkanie wigilijne z seniorami i zaproszonymi gośćmi. Całość dopełniły smaczne potrawy wigilijne przygotowane przez młodzież pod kierunkiem Anny Brzykowskiej, Beaty Ludwikowskiej i Anety Szczęsnej.
Śpiewu kolęd i radości biesiadowania nie było końca, a Gościom trudno było się rozstać.

zsp1-wigilia-5 zsp1-wigilia-6 zsp1-wigilia-10

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
wnioski_2016
Trzcinica: Wniosek wybrany do dofinansowania

Gmina Trzcinica przygotowała wniosek nr WW/B/1/01/2016 pn. „Rozwój bazy rekreacyjnej w Gminie Trzcinica” w ramach naboru ogłoszonego przez Stowarzyszenie Wrota...

Zamknij