Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Narodowe czytanie

Już po raz szósty w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie Narodowe Czytanie połączyło mieszkańców Kępna, przedstawicieli stowarzyszeń i młodzież.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i w tym właśnie roku w akcję włączyła się również Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie.

W pierwszym Narodowym Czytaniu wzięli udział członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, którzy zainicjowali akcję wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Na dziedzińcu biblioteki w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie usłyszeliśmy fragmenty „Ślubów Panieńskich„ i „Zemsty”. W następnych latach czytano: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. Co roku do akcji dołączają kolejne miejscowości. W pierwszym wydarzeniu uczestniczyło ich 59, w 2016 r. w całej Polsce i za granicą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku 2 września, po raz szósty, spotkaliśmy się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie, aby wspólnie przeczytać „Wesele” – najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Impreza rozpoczęła się na dziedzińcu biblioteki występem Klubu Tańca Madar, dzieci wykonały kilka różnych tańców m.in. poloneza, za co dostały gromkie brawa od zgromadzonej publiczności. Dyrektor biblioteki Wiesław Walas powitał zgromadzonych i przedstawił lektorów, którzy przeczytali fragmenty dramatu. W tegorocznej edycji Narodowego Czytania lektorami byli: Jerzy Malik prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy, Wiktor Gruszka Harcmistrz i Radny Powiatowy, Maria Adamek członkini Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego, Grażyna Gatner nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie i Danuta Grabowska członkini Stowarzyszenia „Zielony Parasol”.

Wystawę pt. „Narodowe Czytanie filatelistyką opowiedziane” otworzył prezes Kępińskiego Koła PZF Edward Stankowiak, z którego zbiorów pochodzą eksponaty zaprezentowane w bibliotece.

Każde czytanie przedstawione jest za pomocą znaczków, kopert pierwszego dnia obiegu tematycznie związanych z autorami czytanych pozycji oraz okolicznościowych stempli z Kancelarii Prezydenta, które są przysyłane do instytucji, biorących udział w akcji. Bibliotekarze przygotowali niespodziankę dla gości w postaci pocztówek wydanych przez Pocztę Polską z okazji tegorocznego czytania. Każdy mógł ostemplować kartkę okolicznościowym stemplem z tegorocznego czytania. W gablocie wyłożono również inne stemple, które towarzyszyły poprzednim imprezom Narodowego Czytania, które odbywały się w bibliotece powiatowej. Na dziedzińcu pod namiotem wyłożono książki, które czytelnicy mogli zabrać ze sobą do domów w ramach akcji „Książki do wzięcia”.

Kolejna impreza już za rok. Zagadką pozostaje na razie, jakie dzieło będziemy czytali w 2018 roku.

narodowe-czytanie1 narodowe-czytanie2 narodowe-czytanie3 narodowe-czytanie4 narodowe-czytanie5

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oferty pracy
Oferty pracy PUP

Pracownicy poszukiwani za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie BRANŻA HANDLOWA Zawód SPECJALISTA OBSŁUGI KLIENTA – 1 osoba Wykształcenie średnie,...

Zamknij