Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Muzeum Ziemi Kępińskiej – inwentaryzacja i plany na przyszłość

 

Na konferencji prasowej Sylwia Kucharska Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego przedstawiła wyniki inwentaryzacji zbiorów muzeum oraz plany jego dalszego rozwoju.

Inwentaryzacja rozpoczęła się w listopadzie i zakończyła 3 kwietnia 2014 roku. Komisja potwierdziła brak muzealiów wykazanych w protokole z komisyjnej kontroli zgodności wpisów w dokumentach ze stanem faktycznym zbiorów muzeum z dnia 19 lipca 2013 r. Brakuje głównie eksponatów archeologicznych i pieczęci Cechu Szewskiego. Niestety nie jest możliwe określenie ich wartości, ponieważ nigdy nie były wyceniane. Poza tym zbiory archeologiczne w praktyce nie poddaje się wycenie. Nie handluje się zbiorami archeologicznymi, byłoby to niezgodne z prawem, w związku z tym nie ma potrzeby ich wyceniania – wyjaśniała dyrektor muzeum.

Muzeum liczy ponad 10.000 zbiorów z czego 4.000 to zbiory archeologiczne, które wymagały zarchiwizowania. Archiwizacja polegała m.in. na segregacji i oddzielaniu poszczególnych muzealiów. W zbiorczych kartonach, często w ziemi znajdowały się zmieszane fragmenty ceramiki, kości i inne historyczne elementy. Wszystkie te zbiory zostały opisane i odpowiednio zabezpieczone. Magazyn archeologiczny znajduje się w szkole w Myjomicach i jest przystosowany do wymogów ustawy o przechowywaniu zabytków. Drugi magazyn mieści się w Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Kępnie i również jest właściwie zabezpieczony.

Muzeum od maja do końca września w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Patriotyzm Jutra będzie realizować konkurs mający na celu zwiększenie zainteresowania historią regionu. Grupą docelową jest młodzież gimnazjalna i licealna (od 13 do 18 lat) powiatu kępińskiego. Uczestnicy konkursu z wykorzystaniem metody storytelling (cyfrowych opowieści) zaprezentują historię ziemi kępińskiej. Na ten cel muzeum otrzymało grant w wysokości 5.000zł.

Kwestią, która w ostatnim czasie budziła sporo kontrowersji są obrazy po plenerach malarskich. Część z nich (90 sztuk) znajduje się w muzeum ale nie ma ono prawa do rozpowszechniania wizerunków tych obrazów z powodu braku dokumentów związanych z przekazaniem owych obrazów muzeum. Kancelaria prawna zinterpretowała tą sytuację następująco: muzeum jest właścicielem obrazów jednakże nie posiada praw autorskich do dysponowania ich wizerunkiem. W związku z tym będziemy musieli zwrócić się do każdego z 53 artystów o przekazanie owych praw autorskich – mówiła Sylwia Kucharska. W praktyce sytuacja wygląda tak, że bez praw autorskich do tych obrazów, muzeum nie może ich nawet wystawić publicznie.

Pod koniec bieżącego roku muzeum wyda pierwszą publikację. Będą to prace Józefa Majchrzaka dotyczące folkloru ziemi kępińskiej.

Natomiast 17 maja w ramach ogólnokrajowej akcji „Noc Muzeów” kępińskie muzeum zaplanowało szereg atrakcji kulturalnych dla mieszkańców.

Sylwia Kucharska Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego

Sylwia Kucharska Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T.P. Potworowskiego

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Droga Krążkowy-Kliny
Nowa nawierzchnia na drodze gminnej Krążkowy – Kliny

W grudniu 2013 roku na drodze gminnej Krążkowy – Kliny została wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa o długości 2100 metrów i...

Zamknij