Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Ministerstwo rolnictwa apeluje do rolników

Poniżej prezentujemy pismo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 02.07.2018r. z prośbą do rolników o zgłaszanie strat z powodu suszy oraz informacje dotyczące kredytów klęskowych.

Susza – komisji wciąż mało
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ponownie apeluje o powoływanie komisji do szacowania strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Do wniosków o oszacowanie strat rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów.
Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. Aktualnie szacowane są straty w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W gminie może pracować kilka komisji.
Po zakończeniu prac komisji określona zostanie wielkość pomocy dla poszkodowanych rolników.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, na 2478 gmin w Polsce aż 2329, tj. w 93,99% z nich jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarach. W odniesieniu do zbóż ozimych dotyczy to 91,36 % gmin, krzewów owocowych – 90,4%, w uprawach truskawek – 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych – 76,27 %, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych – 62,87 %, tytoniu – 60,37 %, dla upraw rzepaku i rzepiku – 50,52 %.

 

mrirw

Kredyty klęskowe dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę.
Kredyty klęskowe – ARiMR spłaca za rolników część odsetek od kredytu.
Warunki uzyskania kredytu klęskowego:
1. warunek konieczny – trzeba posiadać protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów – wniosek o powołanie komisji składa do wojewody wójt lub burmistrz. Zapytaj w gminie czy taki wniosek został złożony
2. Wypełnij wniosek o kredyt klęskowy na formularzu przygotowanym przez ARiMR – dokument możesz wydrukować ze strony www.arimr.gov.pl lub otrzymać w banku .
3. Przygotuj inne dokumenty wymagane przez bank
Kto może ubiegać się o kredyt?
Indywidualni rolnicy, mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, a także duże przedsiębiorstwa.

Gdzie ubiegać się o kredyt klęskowy?
O kredyt klęskowy można ubiegać się w następujących bankach:
Bank PEKAO S.A.,
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
SGB-Bank S.A., a także zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.,
Bank Zachodni WBK S.A.
Krakowski Bank Spółdzielczy.
Uwaga: okres kredytowania i okres karencji w spłacie kredytu rolnik ustala z bankiem. Opłaty i prowizje można negocjować indywidualnie z bankiem.
Szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl zakładka Susza

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
biblioteka-kepno-hamkało-szkolenie (7)
Kępno: Agnieszka Wolny-Hamkało o literaturze dla dzieci

"Nowe czy stare? Co wybierać do czytania dzieciom oraz jak promować literaturę wśród najmłodszych" – pod takim tytułem w Samorządowej...

Zamknij