Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Międzynarodowy wolontariat

Ten rok projektowy stowarzyszenie ARTwarium rozpoczyna z nietypową i specyficzną ofertą dla młodych osób.

Do końca kwietnia br. ogłoszono nabór chętnej młodzieży do wzięcia udziału w międzynarodowym wolontariacie. Pierwszy etap przedsięwzięcia to wytypowanie osoby/osób przez ARTwarium, następnie członkowie stowarzyszenia pomogą danym osobom w aplikowaniu na konkretny wyjazd.

Wolontariat międzynarodowy - artwarium Bralin

Oferta stowarzyszenia zawiera formę wolontariatu długoterminowego (Long Term Volunteering = LTV). Główną ideą tego typu wolontariatu jest promowanie pokoju i porozumienia między ludźmi różnego pochodzenia Są to projekty trwające od 2 do 12 miesięcy, podczas których kilku – kilkunastu wolontariuszy z różnych krajów ma za zadanie wykonanie wspólnie pracy o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnej i/lub organizacji pozarządowych i samorządowych.
Wolontariusz ma zawsze zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, własne kieszonkowe, Jest to praca wolontariacka, a nie wyjazd zarobkowy, kieszonkowe jest skalkulowane tak, że pozwala na życie wg standardów studenckich (tzn. możesz sobie od czasu do czasu pozwolić na kino, pub, basen, muzea czy galerię sztuki, na liście tej nie będzie jednak drogich restauracji, firmowych sklepów czy wycieczek z przewodnikiem – dla wolontariusza to i tak same nudy).

Jak się dostaniesz ?
1) Najpierw musisz zgłosić się do stowarzyszenia ARTwarium:
e-mail: artwarium@onet.pl
tel. 793777851; 669351573; 793114877

Okres naboru trwa do 30 kwietnia 2015 r.

2) Umów się na spotkanie w siedzibie ARTwarium z koordynatorem wolontariatu.
3) Po wspólnej decyzji członków stowarzyszenia o współpracy rozpoczynamy poszukiwanie partnera. Wytypowane osoby zostaną następnie przygotowane przez nas do wyjazdu, w jego imieniu złożymy wniosek o uczestnictwo.
4) Jeśli organizacja goszcząca, do której Cię zgłosimy, zaakceptuje Twoją kandydaturę, to jest czas na wypełnienie wniosku o dofinansowanie. Pamiętajcie, że od momentu wypełnienia wniosku do wyjazdu musi upłynąć kilka miesięcy.

Czy to tylko praca ?
NIE! Ważną częścią tego typu projektu jest poznanie kraju i środowiska, w którym się jest, także nauka lokalnego języka i zwyczajów. Po dniu pracy i w weekendy będzie mnóstwo czasu, by bawić się i zwiedzać, pływać, tańczyć, dyskutować, grać w piłkę, śpiewać, pisać listy, nauczyć się miejscowych powiedzonek. Niektórzy znajdują w tych miejscach bliskie osoby lub pracę na stałe…
Projekty EVS mają różny charakter. Może to być np. praca w ośrodku dla uchodźców, może to być praca na farmie organicznej połączona z edukowaniem dzieci o życiu w pokoju i w zgodzie z naturą, czy praca z osobami niepełnosprawnymi, polegająca na umożliwianiu im udziału w życiu kulturalnym, sportowym czy społecznym.
Bycie wolontariuszem stanowi niepowtarzalną okazję posmakowania prawdziwego życia w innym kraju i poznania ciekawych ludzi, ale to także ciężka i bardzo ważna praca. Cała idea otwarcia międzynarodowego wpisuje się w wizję rozwoju profilu naszego stowarzyszenia nad czym będziemy pracować w tym roku – komentuje Dawid Kosakiewicz – koordynator projektów w ARTwarium.

Wolontariat międzynarodowy - artwarium Bralin

Inna formą jaką zaproponować może stowarzyszenie to workcampy. Jedną z form promowania pokoju i zrozumienia między ludźmi różnego pochodzenia są międzynarodowe obozy wolontariackie zwane właśnie workcampami. Są to krótkoterminowe projekty, podczas których kilku – kilkunastu wolontariuszy z różnych krajów ma za zadanie wykonanie wspólnie pracy o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnej i/lub organizacji pozarządowych. Praca ta ma wspomóc lokalne inicjatywy i przedsięwzięcia, które będą kontynuowane po zakończeniu workcampu.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Narkotyki w aucie - Kępno
Kępno: narkotyki w aucie

W nocy 28 stycznia br. oficer dyżurny KPP w Kępnie został powiadomiony o kontroli drogowej, którą podjęli na terenie jednego...

Zamknij