Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Powieść „Miasteczko” Małgorzaty Pośpiech

Autorką książki ” Miasteczko” jest pochodząca z Kępna mieszkanka Nowego Jorku. Inspiracją do powieści były wydarzenia z powojennego Kępna.

Książka „Miasteczko” została wydana  w toruńskim wydawnictwie Adama Marszałka i tam też ją można zamawiać. Powinna też być dostępna w księgarni w Kępnie.

Małgorzata Pośpiech – autorka powieści” Miasteczko”  pochodzi z Kępna. Mieszkała w Kępnie 20 lat, chodziła do szkoły podstawowej nr 3 w Kępnie później do liceum im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławski z tytułem doktora nauk humanistycznych.

W 2011r. wydała książkę „Arthur Penn, rozmowy ( 1992-1995)”.

Obecnie mieszka w Nowym Jorku gdzie  pracuje również jako  autorka powieści , dziennikarka, pisarka, tłumaczka, reżyser filmów dokumentalnych i eksperymentalnych, fotografik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filmoznawstwa.

 

 Od Autorki:

 

Miasteczko jest powieścią zainspirowana wydarzeniami, które miały  miejsce w Kępnie po drugiej wojnie. Jesienią 1945-go w „Gospodzie Pod Łabędziem” zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa, urzędu który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później w do końca niewyjaśnionych okolicznościach, zamordowali osiem osób, których ciał nigdy nie odnaleziono. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa pomógł zatuszować morderstwa. Poseł PSL przedstawił dane na posiedzeniu Krajowej Rady Narodowej w obecności prezydenta Bolesława Bieruta i w kilka dni później został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo dla imperialistów.

Po śmierci Stalina w roku 1958 odbył się pierwszy proces odpowiedzialnych za morderstwa pracowników UB. W procesie tym głównym świadkiem oskarżenia był mój ojciec Edmund Pospiech. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Winni zostali skazani.

Innym wątkiem powieści są moje poszukiwania ojca, którego nigdy nie widziałam i nie znałam, a o jego działalności antykomunistycznej dowiedziałam się w Nowym Jorku z publikacji IPN; jeszcze innym dzieciństwo  i dorastanie bohaterki, Nory, w latach 60 i 70 tych. Kolejnym są fragmenty nie opublikowanych opowiadań z amerykańskiego okresu w życiu fikcyjnej pisarki, której śladami idzie Ingrid, studentka wydziału filologii na jednym z amerykańskich uniwersytetów.

 

Pracowałam nad ta książka ponad piec lat: ogromnie dużo czasu zajęły poszukiwania materiałów w archiwach i w IPN. Wiele z dokumentów zostało zniszczonych i zaginęło bezpowrotnie.

 

Obecnie pracuje nad drugim tomem opowiadającym o losach członków antykomunistycznej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie działającej na terenie Kępna w latach 1947-49 a której dowódca był mój ojciec. Losy tych ludzi którzy przeciwstawiali się stalinowskiego reżimowi są wstrząsające: więzienia, wyroki śmierci, ucieczki, zdrada….

"Miasteczko" - Małgorzata Pośpiech

„Miasteczko” – Małgorzata Pośpiech

Opracowano na podstawie informacji KOK w Kępnie.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stary Ratusz w Kępnie
Trwa remont „Starego Ratusza”

Trwa remont tzw. "Starego Ratusza" w Kępnie, w którym swą siedzibę ma mieć Muzeum Ziemi Kępińskiej. Po pewnych zawirowaniach związanych...

Zamknij