Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Macewa w Bolesławcu

O kontrowersyjnym wykorzystaniu macewy (płyty nagrobnej z przedwojennego cmentarza żydowskiego) pisze w liście do naszej redakcji Sebastian Gatner – administrator kepnosocjum.pl i członek stowarzyszenia „Socjum Kępno i Okolice”:

Bolesławiec, koniec lat 70 XX wieku, budowa zalewu i ośrodka wypoczynkowego. Niezbędne jest kilkukrotne przekierowanie koryta Prosny, potrzebną ziemię na prowizoryczne wały zwozi się głównie ze zwałowiska ziemi pozostałego po postawieniu nowych zabudowań Gminnej Spółdzielni. Wraz z gruzem i materiałami przewieziono wiele macew – pionowych płyt nagrobnych z terenu kirkutu – przedwojennego cmentarza żydowskiego.

Minęło blisko 40 lat. Trwają prace związane z pogłębianiem zalewu. Na adres elektroniczny stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice zaczynają napływać maile z informacją, iż w konstrukcji tamy znajduje się macewa. Czyżby w obecnych czasach, po bulwersującej dewastacji cmentarza ewangelickiego w Trzcinicy, jesteśmy świadkami kolejnego niepokojącego wydarzenia? Niezależnie od wyznania, przedwojenne cmentarze oraz ich pozostałości są świadkiem tragicznych losów ludności w Polsce. Jako element sacrum szanowany we wszystkich kulturach, powinny być otoczone należnym szacunkiem i zainteresowaniem.

Zaniepokojeni sprawą wystosowaliśmy list do lokalnych mediów. Na reakcję władz Bolesławca nie trzeba było długo czekać. Po apelu stowarzyszenia natychmiastowo zareagował wójt Bolesławca, Pan Leszek Dominas, który po kontakcie z prezesem lokalnego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego, p. Andrzejem Fidychem uzgodnił z nami formę i czas wydobycia oraz przeniesienia macewy, która od piątku, 9 maja br. znalazła swe miejsce na kirkucie w Bolesławcu.

Szczególnie chcemy podziękować za liczne maile od mieszkańców Bolesławca, którzy zauważyli pokaźnych rozmiarów fragment macewy w okolicach prowizorycznej tamy, jak też wójtowi Bolesławca, Leszkowi Dominasowi oraz p. Andrzejowi Fidychowi za szybką reakcję oraz organizację wydobycia macewy z dna zalewu.

Macewa - Bolesławiec

Fragment macewy po przeniesieniu na kirkut w Bolesławcu

Leszek Dominas i Andrzej Fidych

Od lewej Wójt Gminy Bolesławiec Leszek Dominas oraz prezes lokalnego oddziału PZW Andrzej Fidych, przed nimi wydobyty fragment macewy

 

.​

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
„ART – MUSIC – DANCE”,
Ponownie tańczyli z najlepszymi

Młodzież uczestnicząca w projekcie realizowanym przez stowarzyszenie ARTwarium pn. „ART – MUSIC – DANCE”, czyli taniec na falach "BRALIN FM”...

Zamknij