Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Łęka Opatowska: Śladami Niepodległej

Od kilku lat zauważalny stał się renesans roweru jako środka lokomocji. Mimo rozwoju motoryzacji wielu odkryło, że rower pozwala łączyć w sobie aktywność ruchową z poznawaniem ciekawych miejsc.

Właśnie to postanowili wykorzystać organizatorzy „Rajdu dla Niepodległej”. 100 – lecie odzyskania Niepodległości stało się okazją z jednej strony do przypomnienia i uczczenia tych przodków z naszej gminy i okolicy, którzy oddali swe Życie w imię wolności Ojczyzny, a z drugiej do zamanifestowania swej dumy i uczuć patriotycznych. Prawie 150 uczestników rajdu pokonało 26 km w sześciu etapach. Warunkiem udziału w Rajdzie było posiadanie elementów narodowych.

rajd-sladami-niepodleglej-leka-opatowska (2)

Rozpoczęcie Rajdu miało miejsce na cmentarzu w Opatowie, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1920 z Biadaszek, Trzebienia, Lipia, Łęki Opatowskiej, Szalonki. Po odśpiewaniu hymnu narodowego członkowie Opatowskiego Stowarzyszenia Kulturalno Sportowego działający w Klubie Rowerowym odczytali uroczyście nazwiska wszystkich poległych. Została także oddana salwa honorowa. Po odśpiewaniu Roty rowerowy peleton ruszył w drogę. Pierwszy przystanek miał miejsce w Łęce Opatowskiej przy pomniku upamiętniającym poległych w II wojnie światowej. Prowadzący zwrócił uwagę, że w okresie międzywojennym byłą to ostatnia stacja kolejowa po stronie polskiej. Zaznaczył także, że niestety do dzisiaj nie mamy tablicy imiennej poległych z terenu gminy w tej zawierusze wojennej. Kolejny etapy to Raków i Siemianice. Szczególnie ta druga miejscowość zapisała się w walce o powrót tych terenów do Polski. Ogromną rolę spełnił w tym ród Szembeków. Dalej trasa rajdu wiodła przez teren gminy Bolesławiec. Rowerzyści symbolicznie przekroczyli granicę zaborów – Prosnę, by w tuż obok miejscowości Chróścin w leśnych ostępach zatrzymać się przy symbolicznym krzyżu upamiętniającym powstańców styczniowych. Choć historycy poddają w wątpliwość pochowania w tym miejscu 300 żołnierzy powstańczych to jednak do dzisiaj mieszkańcy o nim pamiętają dbając by nie niszczał. W Bolesławcu cała grupa zatrzymała się na Rynku przy pięknym pomniku, na którym zostały umieszczone wszystkie daty wojennych zmagań Polaków o niepodległość. Śpiewem piosenki patriotycznej oraz biało czerwonymi strojami, wzbudziła zainteresowanie mieszkańców.

rajd-sladami-niepodleglej-leka-opatowska (3) rajd-sladami-niepodleglej-leka-opatowska (9)

Ostatni etap Rajdu wiódł do Ustronia. Tam w pięknym otoczeniu dawnego pałacu Hohenzollernów nastąpiło oficjalne zakończenie Rajdu i wspólne radosne biesiadowanie przy grochówce i kiełbasie z grilla.

Rajd okazał się wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu szczególnie dla młodszego pokolenia i dzieci (dość liczna grupa). Cieszy także fakt uczestnictwa całych rodzin co oprócz waloru rekreacyjnego z pewnością miało duży wymiar wychowawczy podkreślił prezes Stowarzyszenia Marek Kowalski.

rajd-sladami-niepodleglej-leka-opatowska (4)

Opracowano na podstawie materiałów UG w Łęce Opatowskiej.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
7971
Bralin: Wizyta Artura Łęgi

Artur Łęga z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży odwiedził bralińską młodzież, która realizuje dwa projekty w ramach Programu „Równać Szanse”....

Zamknij