Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kręta droga do prawdy

Czasami dziennikarzom nie udaje się dojść do prawdy. Droga do niej bywa kręta i pełna przeszkód. Jeden z takich przypadków dotyczył finansowania nagrody w konkursie „Szkoła marzeń”.

Szkoła marzeń

„Szkoła marzeń” to konkurs dla dzieci zorganizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. Konkurs składał się z dwóch części – okręgowej, organizowanej w biurach parlamentarnych oraz ogólnopolskiej. W organizację konkursu włączyło się 90 parlamentarzystów, wśród nich była senator Andżelika Możdżanowska.

Minister Andżelika Możdżanowska

Finansowanie nagród

Według regulaminu parlamentarzyści, którzy włączyli się w organizację konkursu, mieli powołać jury wyłaniające pięć prac z kategorii do ogólnopolskiego finału. Na tym kończy się etap okręgowy a nagrodą jest wyjazd do Warszawy na etap ogólnopolski.

Punkt 2.  § 10. regulaminu brzmi:
Nagrodą za wyróżnienie w etapie okręgowym jest skierowanie wyróżnionych prac na etap ogólnopolski oraz wyjazd autorów tych prac, w przypadku autorów niepełnoletnich również ich opiekunów, do Senatu RP. Koszty wyjazdu pokrywa parlamentarzysta.

Z tego wynika, że w przypadku naszego terenu koszty wyjazdu powinna pokryć senator/minister Andżelika Możdżanowska. W skład finałowej piątki dzieci w etapie okręgowym weszły dzieci ze szkół podstawowych: w Krążkowach i z kępińskiej „jedynki”. Szkoły wspólnie zamówiły busa dla piątki dzieci i dwóch opiekunów. Jak nas powiadomiła jedna z osób związana ze szkołą na tym etapie zaczęły się „schody”. Stanowisko to potwierdziło jeszcze kilka innych osób związanych z organizacją wyjazdu dzieci do Warszawy.

Relacja organizatorów wyjazdu

Relacje dyrektorów szkół i innych osób posiadających informację na temat organizacji wyjazdu  nakreślają następujący obraz:

Po zamówieniu busa, dwa dni przed wyjazdem do Warszawy do dyrekcji  zadzwoniono z biura senator (lub z kancelarii premiera, gdzie Andżelika Możdżanowska jest ministrem). Osoba dzwoniąca oznajmiła, że Pani senator nie pokryje całości kosztów, gdyż są one za wysokie, zasugerowała poszukanie sponsora. Rozpoczęło się poszukiwanie pieniędzy (m. in. w Radzie Rodziców). Ostatecznie 500 zł pokryło biuro senator Możdżanowskiej lub kancelaria premiera a 450 zł Gmina Kępno.

Relacje wzajemnie się uzupełniały i różniły drobnymi szczegółami (np. kto dzwonił i pokrył część kosztów: biuro senator czy kancelaria premiera). Jednak ich zasadnicza część, mówiąca o udziale Gminy Kępno w finansowaniu wyjazdów była wspólna. Część osób prosiła o anonimowość, dlatego możemy ujawnić tylko osoby dyrektorów wymienionych szkół, którzy odpowiadali na nasze pytania „z urzędu”.

Zapytania prasowe

Postanowiliśmy zweryfikować te informacje wysyłając oficjalne zapytania prasowe do UMiG Kępno i senator Andżeliki Możdżanowskiej. Zależało nam na szybkiej odpowiedzi. Temat podjęliśmy przed naszym poprzednim – czerwcowym numerem.

Kępiński urząd udzielił nam odpowiedzi po 10 dniach (wyjątkowo długo jak na wysokie standardy tego urzędu w przypadku odpowiedzi na inne pytania) o treści:

Gmina Kępno nie partycypowała w kosztach związanych z wyjazdem laureatów konkursu do Warszawy.

Reakcją na zapytanie prasowe do senator Możdżanowskiej był telefon od niej do naszej redakcji. Stwierdziła, że podróż sfinansowała „z własnej kieszeni” i wkrótce odpowie oficjalnie szczegółowo na nasze zapytanie prasowe. Mimo wysłania tych kilku pytań 15 czerwca br. na obiecaną odpowiedź nie doczekaliśmy się do dnia dzisiejszego…

Jaka jest prawda?

Posiadając sprzeczne informacje trudno określić jaka jest prawda. Z jednej strony relacja dyrektorów szkół i innych zaangażowanych osób, z drugiej oficjalna odpowiedź urzędu i zapowiedź oficjalnej odpowiedzi senator, która jednak do nas nie dotarła.

Dyrektor szkoły podał konkretne udziały finansowe wyjazdu z określeniem, że Gmina Kępno pokryć miała 450 zł. Czy zamawiający usługę nie wiedział na kogo zostanie wystawiona faktura i kto za nią zapłaci? Z drugiej strony, skoro urząd oficjalnie odpowiada, że nie partycypował finansowo to takiej faktury zapłacić nie powinien.

Albo ktoś naszą redakcję wprowadzał w błąd (świadomie lub nieświadomie) albo był problem, który ostatecznie, być może po naszych zapytaniach rozwiązano pozytywnie. Prawdy być może nigdy nie odkryjemy…

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
renata-gosc-biblioteka-trzcinica-odznakaDSCN0178 - Kopia
Dyrektor biblioteki uhonorowana odznaką ministra

20 października 2015r. sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Andżelika Możdżanowska wręczyła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w...

Zamknij