Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Konferencja bibliotekarzy w Rydze

W dniach 23-25 maja w Rydze odbyła się Międzynarodowa Konferencja pn. „Creative Librarian in Creative Library”.

Do udziału w wydarzeniu zaproszona została Dorota Paszko, zastępca dyrektora Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie.

Książka z biblioteki na tle Biblioteki Narodowej Łotwy

Książka z biblioteki na tle Biblioteki Narodowej Łotwy

Konferencja odbyła się w ramach międzynarodowego projektu o nazwie „Daily innovators and daily educators in the libraries”, który ma za zadanie stworzyć w lokalnych bibliotekach przestrzeń sprzyjającą edukacji osób dorosłych. Udział w konferencji finansowany był w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ w ramach projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemów Informatycznych. Kwalifikacja na konferencję miała charakter konkursu – konieczne było przetestowanie materiałów edukacyjnych dla bibliotek w języku angielskim. Tylko 6 osób z całej Polski zostało zaproszonych na poszczególne spotkania.

Podczas warsztatów

Podczas warsztatów

Konferencja

Konferencja

Konferencja na Łotwie odbywała się w jednej z sal Biblioteki Uniwersytetu Łotewskiego oraz w Centralnej Bibliotece Rygi. Bibliotekarze mieli również okazję zwiedzić Narodową Bibliotekę Łotwy. Już samo zwiedzanie innych bibliotek pozwoliło zobaczyć, jak bardzo można dostosować przestrzeń do potrzeb czytelnika przez chociażby miły wystrój, miękkie kanapy, wydzielenie zamkniętej przestrzeni do pracy itp.
Podczas samych wykładów prezentowane były przykłady kreatywnych działań promujących czytelnictwo jak np. możliwość wypożyczenia bibliotekarza, który pomaga imigrantom
w nauce języka i odnalezieniu się w nowej kulturze czy stworzenie tzw. „makerspace” – czyli przestrzeni warsztatowej, w której czytelnicy mogą pomajsterkować, naprawić sprzęty domowe korzystając ze sprzętu wypożyczonego w bibliotece lub wziąć udział w warsztatach typu „zrób to sam”. W jednej z norweskich bibliotek zachęca się także dzieci do rysowania i pisania własnych książek, które włącza się potem do księgozbioru biblioteki, nadaje im numer i wypożycza innym dzieciom jak prawdziwe książki!

Stare Miasto w Rydze

Stare Miasto w Rydze

Wystrój sali konferencyjnej w Bibliotece Uniwersyteckiej

Wystrój sali konferencyjnej w Bibliotece Uniwersyteckiej

Wszystkie wykłady skupiały się na rozwoju kreatywności, ale nie tylko wśród bibliotekarzy, lecz przede wszystkim samych czytelników. Podczas jednego z warsztatów uczestnicy konferencji wyszli na ulice Rygi, by przeprowadzić ankietę z mieszkańcami i zapytać, w jaki sposób
ci chcieliby rozwijać swoje pasje w bibliotece. Podczas konferencji duży nacisk kładziono na uświadomienie bibliotekarzom, że biblioteki to najważniejsze lokalne centra edukacji dorosłych. Spłycenie ich roli tylko do wypożyczalni książek ogranicza je i deprecjonuje wpływ, jaki mają na kształtowanie i wzrost dojrzałego społeczeństwa. Zachęcanie do rozbudzenia kreatywności zarówno wśród bibliotekarzy, jak i przede wszystkim jej użytkowników, ma prowadzić do rozwijania umiejętności społecznych, edukacji mieszkańców i dzięki temu zmiany świata na lepsze! Wierzymy, że Biblioteka w Kępnie spełni te wyzwania!

Dorota Paszko

Wnętrze Biblioteki Uniwersyteckiej

Wnętrze Biblioteki Uniwersyteckiej

Wnętrze Biblioteki Narodowej

Wnętrze Biblioteki Narodowej

Wnętrze Biblioteki Narodowej

Wnętrze Biblioteki Narodowej

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
KKS Polonia
Umowa między Gminą Kępno a „Polonią”

28 maja, podpisana została umowa między Gminą Kępno a Kępińskim Klubem Sportowym „Polonia” na realizację zadania publicznego w ramach otwartego...

Zamknij