Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Muzyczne spotkanie z kulturą żydowską

W niedzielę, 28 września 2014 r. w sali Kępińskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół „Shalom”.

Koncert zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie nawiązywał do obecnej jeszcze na początku XX stulecia tradycji i kultury żydowskiej na terenie Ziemi Kępińskiej. Zespół „Shalom”, wykonał instrumentalne utwory klezmerskie, a także śpiewane na głosy w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni żydowskie. Usłyszeliśmy również dobrze znane: „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”, „Rebeka”, „Bubliczki”, „Tabakiera” i „Salom, shalom”.

koncert-Shalom-1

Zespół „Shalom”, który działa przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu, powstał z potrzeby zaprezentowania muzyki żydowskiej słuchaczom podczas I Dni Kultury Żydowskiej i Izraelskiej w Wielkopolsce. Jego członkowie to doświadczeni i wszechstronnie wykształceni muzycy: Bogusław Łowiński – kierownik zespołu, śpiew, Jagoda Kram – śpiew, Adam Gierak – skrzypce, Jerzy Karwowski – klarnet, Henryk Łukaszewski – akordeon, Tomasz Kasprzak – kontrabas.

koncert-Shalom-2

Wykonane z mistrzowską wirtuozerią instrumentalne standardy doceniła publiczność, która zachwycona była nie tylko muzyką. Blisko dwugodzinny występ zespołu urozmaiciły bowiem anegdoty Bogusława Łowińskiego, który – zgodnie z zapowiedzią – nie tylko wprowadził widzów w świat żydowskiego humoru, ale też porwał ich do wspólnej zabawy.  

koncert-Shalom-3

Dodatkowo atmosferę wieczoru budowały towarzyszące koncertowi wystawy. Na plenerowej wystawie zlokalizowanej na terenie Ośrodka Kultury zaprezentowano pocztówki wydane na Rosz Haszana (Żydowski Nowy Rok). a także wystawę fotografii „Izrael wzdłuż i wszerz” oraz „Cmentarze żydowskie w Wielkopolskie”.

Podczas koncertu przybliżona została przeszłość Kępna, w którym współistniały trzy kultury. Prowadzący koncert Witold Pelka przypomniał zebranym historię i kulturę ludności żydowskiej na terenie Kępna.

koncert-Shalom-4

Koncert muzyki żydowskiej zorganizowany został w ramach projektu pn. „Zatrzymane w czasie – upowszechnianie wielokulturowego charakteru Gminy Kępno” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Oś 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

koncert-Shalom

koncert-Shalom-5 koncert-Shalom-6 koncert-Shalom-7 koncert-Shalom-8 koncert-Shalom-9

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Planszostrada - plakat
Planszostrada – festiwal gier planszowych

4-5 października 2014r. w Kępińskim Ośrodku Kultury przy ul. Broniewskiego 5. odbędzie się Kępiński Festiwal Gier Planszowych "Planszostrada" Ideą imprezy...

Zamknij