Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Komendant Waldemar Tyrański o kępińskiej policji

W związku z niedawnym objęciem przez podinsp. Waldemara Tyrańskiego stanowiska Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kępnie postanowiliśmy porozmawiać z nim o obecnym stanie komendy i planach na przyszłość. Rozmawiała Dagmara Michalak.

podinsp. Waldemar Tyrański

Jak Pan ocenia komendę powiatową w Kępnie? Jakie są jej mocne i słabe strony?

Pracuję tu dziewięć miesięcy, a od 20 kwietnia b. r. pracuję na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie i mam bardzo dobre zdanie o tutejszej jednostce. Mam na myśli policjantów, pracowników cywilnych, (…) ale również samorządy znajdujące się na naszym terenie. One również wspomagają moją pracę i moje doświadczenia w chwili obecnej są bardzo pozytywne. Już mam zaplanowane wizyty we wszystkich samorządach naszego powiatu. Będę jeździł i przedstawiał wizję bezpieczeństwa na naszym terenie, ale także będę zabiegał o pomoc ze strony samorządów w celu wspomagania tego bezpieczeństwa.

Działanie policji obejmuje szereg różnych dziedzin. Poza tym, co Państwo widzicie na bieżąco czyli prewencja, która pełni patrole całodobowe na ulicach naszego powiatu, duży nacisk kładziemy na profilaktykę. Pracując wcześniej w dużo większej jednostce bardzo dbałem o to, żeby ta profilaktyka docierała do jak najszerszej grupy społecznej. Głównie do seniorów i młodzieży szkolnej. W tym roku zaplanowaliśmy szereg akcji wobec tych grup społecznych, co niewątpliwie będzie miało wpływ na ich bezpieczeństwo. Już na przełomie maja i czerwca będziemy kierować nasze działania do seniorów, planujemy także współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Prowadzimy także akcję „Narkotykom STOP” oraz „Cyberprzestępczość”, które są skierowane do młodzieży szkolnej i ich rodziców. Dla najmłodszych chcemy prowadzić nasza autorską akcję „Bądź widoczny – świeć przykładem”. W tym celu nawiązujemy współpracę z poszczególnymi samorządami, jeździmy do szkół i przedszkoli, edukujemy dzieci z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze i wręczamy odblaski.

Dostrzega Pan również słabe strony komendy?

Budynek został oddany do użytku 2005 roku i nie do końca spełnia nasze wymagania. Nie mamy dużej sali odpraw, więc w tym zakresie będę zabiegał o środki z komendy wojewódzkiej policji. Marzy mi się rozbudowanie budynku komendy w taki sposób, aby stworzyć salę odpraw dla policjantów, gdzie moglibyśmy się wszyscy spotkać przed działaniami. Poprawiło by to również nasze warunki bytowe, a przede wszystkim komfort osób, które przychodzą do nas ze swoimi problemami. Kilkuosobowe biura, które dzisiaj funkcjonują w komendzie nie do końca sprzyjają prywatności rozmowy osób pokrzywdzonych. W tej sprawie zwracam się także o pomoc do lokalnych samorządów, które zawsze z dużym zrozumieniem podchodziły do tego problemu.

Będę także zabiegał o Posterunek Policji w Trzcinicy z siedzibą w Laskach.
Jest to stary budynek. Chcę pozyskać pieniądze z komendy wojewódzkiej, ale również z samorządów, które swoim działaniem obejmuje Posterunek. Zamierzam poprawić warunki bytowe policjantów pracujących w tym lokalu, gdyż obecnie są one bardzo trudne. To byłaby poprawa warunków również dla osób obsługiwanych. Chciałbym, aby obywatel, który przyjdzie zgłosić jakieś przestępstwo lub będzie oczekiwał innej pomocy, został przyjęty w godnych warunkach. Do tej pory naprawiliśmy w tym budynku dach i zmodernizowaliśmy ogrzewanie. Chcielibyśmy, aby posterunek z zewnątrz nie odbiegał standardem od innych budynków tego rodzaju w województwie. Trzeba wykonać podstawowe remonty również wewnątrz. Z tej strony zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie samorządów, zrozumienie wójtów i radnych z tego terenu. Mam nadzieję, że to się nie zmieni.

Obecna ilość policjantów odpowiada potrzebom naszego powiatu?

W tej chwili nasza jednostka liczy 103 etaty. Mamy zatrudnionych 99 policjantów. Mamy więc cztery wakaty. W najbliższym czasie zostaną one uzupełnione. Są to osoby, które szkolą się na terenie garnizonu wielkopolskiego. W ramach tej ilości zapewniamy bezpieczeństwo, ale oczywiście chcielibyśmy mieć więcej policjantów, sprzętu, pojazdów…

Niedawno w mediach czytaliśmy o zamiarze dosprzętowienia komendy kępińskiej przez komendę wojewódzką. Czy nasza komenda dysponuje motocyklami?

Mieliśmy motocykle, ale z racji małego ich wykorzystania, zostały one przekazane do innej jednostki. Ja oczywiście będę się zwracał do komendy wojewódzkiej o przekazanie co najmniej dwóch motocykli. Powiat kępiński charakteryzuje się drogami o dużym przepływie pojazdów, również ciężarówek. Mam na myśli drogi DK 39 i DK 11. Z tego powodu bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest naszym, przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Poza tym będę zabiegał także o pojazd tzw. wideorejestrator. Jednostka ościenna – Ostrzeszów dysponuje takim pojazdem i ja również (ze względu na charakter przelotowy dróg krajowych) będę o taki pojazd się starał. Poza tym część pojazdów będziemy powoli wycofywać z racji wieku użytkowania. Zatem będzie potrzeba zastąpienia tego sprzętu zarówno poprzez współpracę z komendą wojewódzką jak i z lokalnymi samorządami. Pracujemy przy zabezpieczeniu meczy, imprez, różnego rodzaju sytuacji i każdemu wójtowi zależy na tym, aby jego mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Od tego zależy rozwój danej gminy.

Chciałby się Pan podzielić z czytelnikami jakimś sukcesem, czymś z czego jest Pan szczególnie dumny podczas tej krótkiej pracy w kępińskiej komendzie?

Wspólnym sukcesem wszystkich policjantów naszej jednostki, pracowników cywilnych i komendanta, który odszedł na emeryturę jest fakt, że jesteśmy jednostką, która osiąga dobre wyniki działań w porównaniu do innych jednostek w garnizonie wielkopolskim. Mamy dosyć dużą wykrywalność zdarzeń. Staramy się ograniczać liczbę przestępstw a także poprawiać bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Dużo czasu i wysiłku poświęciliśmy również na przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się narkotyków na naszym terenie. Zatrzymujemy coraz więcej osób, które handlują narkotykami różnego rodzaju. Mamy także przypadki zatrzymywania osób z kokainą. Duży nacisk kładziemy zarówno na wykrywanie osób zażywających narkotyki jak i tych, którzy je sprzedają. Mamy nadzieję że będzie to miało pozytywny wpływ na ogólne bezpieczeństwo. Jak się okazuje spora część przestępców w chwili popełniania przestępstwa jest pod wpływem środków odurzających. Agresywne i bestialskie działania sprawców często są związane z wpływem narkotyków.

Jak wygląda kwestia powołania zastępcy komendanta? Ma Pan już kandydata na to stanowisko?

Mam zapewnienie komendanta wojewódzkiego policji, Pana insp. Rafała Batkowskiego, że w najbliższym czasie będzie powołany zastępca komendanta naszej jednostki. Ja wytypowałem taką osobę, ale oficjalna decyzja należy do kompetencji komendanta wojewódzkiego (…) Poinformuję Państwa o tym fakcie zaraz po powierzeniu i przedstawię tę osobę. Mogę zdradzić, że jest to osoba z naszej komendy.

Reklama:

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencja prasowa Burmistrza MiG Kępno02
W Kępnie powstanie rada seniorów, muzeum i sportu

W gminie Kępno ma powstać Rada Muzeum, Rada Sportu oraz Kępińska Rada Seniorów.    Rada Muzeum Gmina Kępno przymierza się...

Zamknij