Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W poniedziałek 29 lutego w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z inicjatywy Starosty Kępińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Kępno oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Przemysłowej w Kępnie odbyła się uroczysta konferencja poświęcona pamięci żołnierzy niezłomnych, jak określa ich szereg historyków, analizujących czas końca II wojny światowej, jak również lat powojennych.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieŚrodowiska kombatanckie, liczne organizacje, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by oddać hołd tym o których przez wiele lat milczano. Efektem tych starań jest ustawa z 3 lutego 2011 roku ustanawiająca dzień 1 marca – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępniePoniedziałkowa konferencja zorganizowana w Kępnie stawiała sobie za cel przybliżenie historii tamtych lat, pozwalając lepiej poznać ich złożoność i przede wszystkim trudne losy żołnierzy wyklętych. Prelekcję „Oddział Franciszka Olszówki „Otta” w latach 1945-1956. Stan wiedzy i  postulaty badawcze” wygłosił dr Jerzy Bednarek z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejny z wykładów ”Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w Wielkopolsce w latach 1945-1956” przedstawił zebranym dr Przemysław Zwiernik z Instytutu Pamięci Narodowej z Oddziału w Poznaniu.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieZwieńczeniem konferencji była prezentacja publikacji wydanej przez Powiat Kępiński „Niepodległościowe podziemie w powiecie kępińskim w latach 1945-1956” stanowiącej wybór artykułów z Tygodnika Kępińskiego, które publikowane były w latach 1990-2015.  Oprawę artystyczną konferencji zapewnił zespół „Mała Garstka” z Sycowa.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieW liście przesłanym do uczestników konferencji Witold Jankowski – Starosta Kępiński napisał: jest to niezmiernie ważne, aby coraz szersze kręgi poznawały na czym polega patriotyzm, żeby bronić prawdziwej a nie połowicznej wolności, żeby nie dopuścić do utraty suwerenności naszego Państwa, żeby nasze i przyszłe pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce. Swoje listy do uczestników skierowali także Zbigniew Hofman – Wojewoda Wielkopolski oraz Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej.

Dopełnieniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” była uroczysta Msza Święta sprawowana 1 marca  w kościele pw. św. Marcina w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNastępnie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik przy ulicy księdza Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w KępnieNarodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Kępnieźródło: www.powiatkepno.pl

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja - Kępno
Piratka drogowa w Myjomicach

62-latka z gm. Doruchów jechała mercedesem w terenie zabudowanym z prędkością 110 km/h. 2 marca br. w Myjomicach patrol Wydziału...

Zamknij