Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: mniej płatnych parkingów ale droższe

28 maja na IX sesji Rada Miasta i Gminy Kępno wprowadziła zmiany w  strefach płatnego parkowania i nowe stawki opłat.

Zmniejszenie strefy

Całkowita likwidacja stref płatnego parkowania nastąpi na obszarze następujących ulic: Aleje Marcinkowskiego, ulica Dąbrowskiego, Gimnazjalna, Kilińskiego oraz Obrońców Pokoju. Natomiast znacznie ograniczone płatne parkowanie zostanie na ulicach: Sienkiewicza, Staszica i Warszawskiej. Nowa strefa płatnego parkowania powstanie na parkingu przyszpitalnym i dotyczy ulic: Sikorskiego, Szpitalnej i Ks. Piotra Wawrzyniaka.

Radny Andrzej Jóźwik zwrócił uwagę na niezadowolenie mieszkańców z płatnej strefy przy szpitalu. -  Mieszkańcy się wypowiadali, że jest to jedyna alternatywa, żeby w sobotnie popołudnie, kiedy rynek jest załadowany gdzieś w pobliżu zaparkować bezpłatnie. Z drugiej strony radny zwrócił uwagę również na fakt, że chorzy nie mają gdzie zaparkować, ponieważ parking jest ciągle zajęty. Zatem opłaty spowodowałyby większą rotację samochodów.  Jedna i druga strona ma swoje racje, więc radny poprosił burmistrza o zwrócenie uwagi na opinie mieszkańców i w razie konieczności o dokonanie w przyszłości zmian w strefie. 

sesja KępnoZ kolei radny Ireneusz Czechlowski zwrócił uwagę, na fakt, że osoby robiące zakupy będą mogły zaparkować za darmo przy kinie i przy targowisku.

Podwyżka

Niezbędne kwestie związane z nową uchwałą wyjaśniał radnym prezes spółki Projekt Kępno Janusz Nowak.

Janusz Nowak

Patrząc na inne miasta stawka 2 zł (za 1 godz.) jest stawką przeciętną. Wzrost opłat został w dużej mierze skonsumowany przez zakup parkometrów, na które musimy się zdecydować. Parkometry które w tej chwili funkcjonują na terenie Kępna mają już 11 lat – powiedział prezes.

Z kolei Krzysztof Dąbrowski miał wątpliwości odnośnie najniższej opłaty, która ma ulec zmianie z 0,50 zł za 20 min. parkowania na 1zł za 30 min.  Uważam, że stać gminę Kępno na to, żeby pozostawić tą opłatę minimalną, która funkcjonuje do dzisiaj 20 min. postoju za 0,50zł.- powiedział radny.

Krzysztof DąbrowskiW dalszym toku dyskusji przewodniczący Andrzej Stachowiak zwrócił uwagę na potrzebę częstszej rotacji samochodów na Rynku, aby więcej osób mogło zaparkować. Zaznaczył, że jest to główna idea podniesienia stawek.

Następnie radny Andrzej Jóźwik proponował zmniejszenie o 5 zł kosztu miesięcznego parkowania, które miałoby motywować do zakupu miesięcznej karty zamiast przedłużać dwutygodniową. (Koszt miesięcznego parkowania byłby tańszy niż przedłużanie karty dwutygodniowej). Jednak pomysł radnego Jóźwika nie uzyskał aprobaty rady.

Sesja RMiG KępnoWobec wątpliwości radnych burmistrz Piotr Psikus zwrócił uwagę na możliwość wprowadzania na bieżąco zmian, ponieważ parkingi będą obsługiwane przez kępińską spółkę.

Ostatecznie radni podjęli jednogłośnie uchwałę i tym samym zatwierdzili następujące stawki opłat:

- za 30 min. postoju – 1 zł

- za pierwszą  godzinę – 2 zł

- za drugą godzinę – 2,40 zł

- za trzecią godzinę – 2,80 zł

- powyżej 3 godz. za każdą następną rozpoczętą godzinę – 2zł

Opłaty zryczałtowane:

- abonament tygodniowy – 60 zł

- abonament dwutygodniowy – 110 zł

- abonament miesięczny – 220 zł

- abonament miesięczny z wyłączeniem Rynku – 80 zł

- abonament roczny dla osób mieszkających w strefie – 120 zł

- abonament roczny na tzw. „kopercie” 3.000 zł

Zmiany w strefie płatnego parkowania nastąpią 1 sierpnia 2015r.

 

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
DPS Rzetnia
Nowy dyrektor DPS w Rzetni

Nowym dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Rzetni został Zbigniew Tomczyk.Zdecydowała o tym jego innowacyjność działań i jego pomysły, Pan Zbigniew...

Zamknij