Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: „Herody” w bibliotece

26 stycznia w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyły się „Herody”, czyli ludowe jasełka odgrywane przez wędrowne grupy kolędnicze tworzone przez młodych aktorów-amatorów. Ich nazwa pochodzi od imienia tytułowej postaci spektaklu, króla Heroda, który w nowonarodzonym Jezusie widzi zagrożenie dla swojej władzy królewskiej. Istotne jest jednak w „Herodach” to, że wątki najstarszej księgi świata, Biblii, mieszają się z elementami folkloru.

2
Orszaki Herodów znane były w zasadzie na terenie prawie całej Wielkopolski, jednak ze względu na zmiany polityczno-ekonomiczne zachodzące na wsi wielkopolskiej po II wojnie światowej obrzęd ten zaczął zanikać.
Jednym z zadań statutowych biblioteki jest zapewnienie dostępu do dorobku kultury polskiej, a zwłaszcza popularyzacja dorobku regionalnego, prezentującego folklor Wielkopolski. Aby to co dawne nie odeszło w niepamięć, przygotowano prezentację książek tematycznych dotyczących folkloru i zwyczajów regionalnych, ale przede wszystkim zaproszono do Biblioteki ludowy Zespół z Kociny.

1 Członkowie grupy to mieszkańcy wsi Kocina, położonej na samym południowym krańcu województwa wielkopolskiego, na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska. W Bibliotece zaprezentowali oni nie tylko „Herody” w tradycyjnym wykonaniu, lecz także zaśpiewali przepiękne ludowe pastorałki. Zaprosili także gości Biblioteki do żwawego tańca, który jest obowiązkowym elementem przedstawienia herodowego.
Niniejsze wydarzenie potwierdziło, że folklor nie oznacza nudy i z pewnością przyciągnie do Biblioteki nowych czytelników, zainteresowanych dalszym poznawaniem lokalnych tradycji i zwyczajów.

Dorota Paszko

3 IMG_9181 (Copy)4 5

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Szkolenie „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolniczym”

23 stycznia 2018r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie, Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim...

Zamknij