Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: Happening ekologiczny

Od 1 października Gmina Kępno rozpoczęła realizację ekologicznego projektu pt. „Kępno wolne od smogu, czyli upowszechnianie wśród mieszkańców pozytywnych zachowań przyjaznych środowisku poprzez organizację konkursów, konferencji i wydanie publikacji o tematyce ekologicznej”

DSC_0503Na realizację projektu pozyskaliśmy dotację w wysokości 19 250,00 zł ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
1. W ramach zadania ogłoszono dwa konkursy o tematyce ekologicznej, pierwszy pn. Cuda z odpadów- „Cuda z tego, co się Przedszkolakom zebrać uda” na wykonanie zabawki lub przedmiotu użytkowy z materiałów ekologicznych, oraz konkurs dla szkół podstawowych na wykonanie baneru z hasłem ekologicznym , traktujący o niskiej emisji.
2. W ramach projektu zakupiono również kwiaty doniczkowe dla Przedszkoli, na zajęcia pn. Młody ekolog w twórczym działaniu.
W konkursie wzięły udział 5 Przedszkoli z gminy Kępno oraz 4 oddziały przedszkole działające przy Szkołach Podstawowych.
W konkursie na hasło traktujące o niskiej emisji wzięły udział dzieci ze szkół, łacznie złozono 45 prace.
Łącznie złożono 9 prac z przedszkoli oraz 45 prac z hasłami ekologicznymi traktującymi o niskiej emisji i problemie zanieczyszczonego powietrza.
Jury konkursowe wzięło pod uwagę rodzaj wykorzystanych materiałów do wykonania prac, estetykę wykonania. W konkursie na baner , jury kierowało się pomysłowością wykonania banerów, ciekawymi hasłami traktującym o zanieczyszczeniu powietrza. Happening ekologiczny ma uwrażliwić mieszkańców na problem niskiej emisji.
Istnieje nie wystarczająca wiedza społeczna na temat niskiej emisji. Z tego względu walkę ze smogiem należy rozpocząć od uwrażliwiania mieszkańców na negatywne konsekwencje wynikające z tego zjawiska. W tym szczególności skutki zdrowotne. Na terenie powiatu kępińskiego zaobserwowano wysoki wskaźnik zachorowań na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, na które zapada coraz więcej ludzi młodych. W tym celu kępiński samorząd podejmuje aktywną edukację ekologiczną. Skuteczna edukacja to cały wachlarz działań edukacyjnych jakie zamierzamy przeprowadzić w ramach projektu „Kępno wolne od smogu..”. Cykliczność działań ma na celu poprawę świadomości ekologicznej mieszkańców oraz wypracowanie postaw odpowiedzialności za jakość powietrza, a w konsekwencji poprawę stanu powietrza na terenie Gminy Kępno, przede wszystkim w zakresie zmniejszenia emisji do powietrza.

DSC_0359 DSC_0370W ramach zadania zorganizowana zostanie konferencja ekologiczna pt. „Stop smog – Kępno wolne od smogu”, która odbędzie się 19 listopada 2018 r. w kinie „Sokolnia” przy ul. Sportowej 9.

Nagrodzeni w konkursie ekologicznym:

I Miejsce – SP3 – Julita Moś, Karolina Wartecka, Weronika Pelińska.
Hasło: „Uwaga Kępnianie grasuje morderca cichy zabójca-SMOG”
II Miejsce – SP Hanulin Małgorzata Rozwadowska, Tatiana Bacińska . Spalanie śmieci niszczą płuca dzieci.
III Miejsce- SP Hanulin Dalida Klóska, Nikodem Boryczka, Roksana Nasiadek . Dym z kominka truje synka.
IV Miejsce – SP Olszowa – Martyna Dudzic, Kinga Pastusiak.
Kto o smogu mówi-uświadamia ludzi.
V Miejsce – SP Hanulin – Patrycja Mejza, Lena Dombek

Kępno wolne od smogu.

I Miejsce Przedszkole Sióstr Boromeuszek. Praca Pt. Labirynt
II Miejsce Przedszkole nr 2 w Kępnie Praca Pt. „Zaczarowany Eko-Stoliczek”
II Miejsce Oddział Przedszkolny w Myjomicach Praca Pt. „Domek dla Lalek”
III Miejsce przedszkole w Olszowej Praca Pt. Smok walczy ze smogiem zieje papierowym mrokiem.
III Miejsce Przedszkole nr 5 w Kępnie Praca Pt. „Stroik na drzwi”

Przedszkole Samorządowe w Hanulinie. Oddział Osiny. Tytuł pracy: Ekologiczny pajączek (kosz na śmieci)
Oddział Przedszkolny w Świbie- tytuł pracy: Akwarium
Oddział Przedszkolny w Kierznie- tytuł pracy „Śmieciopełek”
Przedszkole samorządowe w Mikorzynie „Papa Smerf”

46171511_191854201703459_7309782025643229184_n 46214696_2448370838526052_5011416477182459904_n DSC_0330

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
DSCF5582
Kępno: 100 lat Niepodległej w ZSP Nr 2

9 listopada punktualnie o godzinie 11:11 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Cały hymn państwowy...

Zamknij