Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Kępno: Gmina przygotowana na nowy rok szkolny

Funkcjonowanie kępińskiej oświaty oraz to jak szkoły i przedszkola zostały przygotowane na nowy rok szkolny 2018/2019 było tematem ostatnie konferencji prasowej z Burmistrzem Miasta i Gminy Kępno Piotrem Psikusem oraz Naczelnikiem Wydziału Oświaty Małgorzatą Fralą – Kędzior w dniu 11 września.

Obserwujemy tendencje wzrostowe w naszych placówkach oświatowych, co oznacza, że kępińska oświata dobrze funkcjonuje - powiedział burmistrz Piotr Psikus. Obecny rok szkolny rozpoczęło o 4 % więcej uczniów niż w roku ubiegłym. Burmistrz nadmienił również, że szkolnictwo w gminie Kępno zmaga się z brakami kadrowymi. Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych.

IMGP5075

Konferencja Oświatowa 2018-02 Konferencja Oświatowa 2018-03

Przedszkola i żłobki

W przedszkolach od września zaczęło zajęcia o 70 dzieci więcej niż w poprzednim roku. Spowodowane jest to wybudowaniem nowego przedszkola w Świbie, rozbudową Przedszkola nr 4 w Kępnie na ul. Cichej oraz powstaniem nowego oddziału przedszkolnego w nowo wybudowanym budynku TPS na ul. Przemysłowej w Kępnie.

Konferencja Oświatowa 2018-06

Coraz więcej obcokrajowców

Do kępińskich placówek oświatowych uczęszczają również obcokrajowcy. Jest ich w tej chwili 85. Mają oni oprócz normalnych zajęć zapewnioną także naukę języka polskiego.

Konferencja Oświatowa 2018-07

Co nowego?

Egzamin ósmoklasisty

Ósmoklasiści w kwietniu po raz pierwszy będą pisali egzamin ósmoklasisty. Potrwa on trzy dni. Pierwszego dnia uczniowie będą zdawali egzamin z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z języka obcego nowożytnego. 

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty będzie obowiązkowe, a jego wynik będzie miał znaczenie przy rekrutacji do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. Liczyły się będą także m.in. oceny na świadectwie.
W grudniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty, by uczniowie zaznajomili się z nową formułą.
Oba roczniki – absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej i gimnazjum będą się w czerwcu ubiegali o przyjęcie do szkół średnich. MEN zapewnia, że między uczniami z obu rodzajów szkół nie będzie bezpośredniej rywalizacji, gdyż będą się ubiegali o przyjęcie do klas równoległych – oddzielnych dla uczniów po szkole podstawowej i oddzielnych dla uczniów po gimnazjum.

Legitymacje szkolne

Z początkiem nowego roku szkolnego weszły również w życie przepisy dotyczące m.in. szkolnictwa zawodowego oraz nowych dokumentów szkolnych. Od września szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom legitymacji szkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci elektronicznej. Legitymacje elektroniczne będą miały formę plastikowych kart wielkości karty kredytowej. Ważność legitymacji elektronicznej będzie poświadczana za pomocą umieszczanej na niej holograficznej naklejki, czyli tak jak jest poświadczana ważność legitymacji studenckich.

Remonty i inwestycje

Aby podnieść komfortm bezpieczeństwo oraz standarty kształcenia Gmina Kępno przeprowadziła wiele remontów w podległych im placówkach oraz zakończyła z sukcesem założone wcześniej inwestycje. Efektem tych działań są zadbane budynki oraz ich otoczenie oraz nowe boiska i sale gimnastyczne. Szkoły zostaną również wyposażone w wirtualne gazetki szkolne w formie monitorów umieszczonych na korytarzach na których wyświetlane będą najważniejsze informacje dla uczniów i nauczycieli. Działania te mogły zostać przeprowadzone dzięki uzyskanym dotacjom, których łączna kwota to ponad 240 tys. zł. 

Bogata oferta edukacyjna

Gmina Kępno przygotowała również dla uczniów szereg zajęć dodatkowych, które m. in. mają za zadanie rozwijać kreatywność pasje oraz umiejętności w różnych dziedzinach nauki. Samorząd zadbał również o zajęcia z nauki pływania, z których korzystać będą wszystkie szkoły w gminie. Odbywać się będą one w Słupi oraz Ostrzeszowie, a z biegiem czasu nauka pływania dla szkół rozpocznie się również na kępińskiej pływalni, której otwarcie nastąpi już niebawem. 

Zajęcia z zakresu robotyki i programowania

W roku szkolnym 2018/2019 we wszystkich szkołach, które w przeprowadzonej w grudniu 2017 roku diagnozie potrzeb wskazały potrzebę wprowadzenia zajęć z zakresu robotyki/zabaw z programowania, zostaną takie zajęcia zorganizowane.
Korzyści z nauki programowania nie ograniczają się tylko do kwestii zawodowych. Dzieci mające styczność z tym przedmiotem zdobywają nie tylko wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy; programowanie to przede wszystkim szukanie i budowanie drogi, która pozwala dotrzeć do wyznaczonego celu. Kodowanie charakteryzuje bardzo świadomy sposób myślenia, który pokazuje dzieciom jak w prostszy sposób i skuteczniej rozwiązywać problemy – czy to w kodzie, czy też w życiu codziennym. Co więcej, używanie kodu rozwija części mózgu odpowiedzialne za pamięć, koncentrację oraz języki obce, co może ułatwić dzieciom nabywanie kolejnych umiejętności. Jeśli zaś chodzi o robotykę, jest to dziedzina interdyscyplinarna, dzięki czemu stanowi wspaniałe wprowadzenie między innymi do mechaniki, inżynierii czy do praw fizyki.
Zamiast siedzieć godzinami nad książką, dzieci mogą zaobserwować wiele zjawisk w trakcie zabawy: jak działają przekładnie, jaki wpływ na konstrukcję ma grawitacja, na jakiej zasadzie działają czujniki i silniki, co spowalnia, a co przyspiesza ruch robota – wszystko to podczas zabawy. Dlatego niezależnie jaką drogę uczeń wybierze w przyszłości, nauka programowania i robotyki nigdy nie będzie czasem straconym.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
DSCN2087
Mobilna Akademia Młodych Orłów

4 września 2018 na zaproszenie Prezesa GKS Trzcinica Januarego Fuska, w Trzcinicy zagościli trenerzy Mobilnej Akademii Młodych Orłów, Błażej Czyżewski oraz Jakub...

Zamknij