Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Roszczenia Kępna wobec Inwestora

Na ostatniej sesji RMiG w Kępnie zarówno burmistrz Aniela Kempa, jak i radni objawiali swe oburzenie z racji współpracy ze spółką Inwestor.

O co pretensje?
Na sesji samorządowcy podnosili, że prezes spółki Tomasz Spychalski unika obecności na posiedzeniach rady. Domagali się również aby to spółka wykonała drogę dojazdową do zakładu (więcej o tym w relacji z sesji).
Takie oczekiwania wydają się dziwne w gminie, która chce uchodzić za przyjazną dla przedsiębiorców… Jaki inny samorząd wymaga od firmy budowy drogi gminnej? Firmy, która choć prowadzi działalność związaną z gospodarką komunalną to jednak jest spółką handlową utworzoną przez kilkanaście podmiotów.
Trudno się dziwić też, prezesowi Spychalskiemu, że nie stawia się za każdym razem, kiedy oczekują tego rajcy. Prezes spółki ma swoje obowiązki, a samorządowcy z Kępna oczekują jego obecności częściej niż jakakolwiek inna gmina będąca udziałowcem. Gdyby 13 gmin wzywało prezesa na każdą sesję, to kiedy ten znalazłby czas na kierowanie przedsiębiorstwem? Prezes podkreśla jednak, że stara się być za każdym razem kiedy to możliwe lub przynajmniej wysłać kompetentnego przedstawiciela spółki na posiedzenia rady.

Roszczeniowa postawa Kępna
Gmina Kępno jest tylko jednym z udziałowców spółki, na terenie którego znajduje się największa jej inwestycja: ZZO Olszowa.
Zakład zbudowany za ponad 50 mln zł zajmuje siedmiohektarową działkę a powierzchnia obiektów budowlanych wynosi ok. 3900 m2. Warto podkreślić, że wg obecnie obowiązujących stawek podatkowych za m2 powierzchni pod działalność gospodarczą w gminie Kępno należy się podatek w kwocie 0,81 zł, za m2 budynków związanych z działalności gospodarczą firmy płacą 21,38 zł; podatek od budowli wynosi obecnie 2% ich wartości.
Inny podatek – tzw. opłata środowiskowa zapłacona w tym roku przez spółkę wyniosła prawie 1.3 mln zł – połowa z tego idzie do budżetu gminy.
W zakładzie w Olszowie pracuje kilkudziesięciu ludzi, którzy zarabiają i płacą podatki – znaczna ich część wpływa również do Kępna.
ZZO Olszowa jest dla gminy ‚kurą znoszącą złote jajka”. Zapewne każdy z udziałowców spółki chciałby mieć takie dobrodziejstwo na swoim terenie – nawet, gdyby wymagało to budowy drogi dojazdowej.
Pomysł „zrzucenia się” wspólników spółki na budowę drogi w Olszowie jest mrzonką. Bez zgody większości jest to niemożliwe a zgoda innych samorządów byłaby wbrew ich interesowi.

Filmik z sesji (2.10.2014 r.):

Droga do ZZO Olszowa była w pierwotnym projekcie
Pierwotny projekt o dofinansowanie zawierał drogę dojazdową do zakładu, został on jednak później zmieniony z racji działań Gminy Kępno.

Specjalna komisja
16 października odbyło się specjalne posiedzenie komisji, na które przybyli również przedstawiciele władz spółki i rady nadzorczej (byłej i obecnej). Stawili się również byli urzędnicy kępińskiego magistratu zajmujący się wcześniej tą inwestycją.
Spotkanie miało na celu znalezienie rozwiązania problemu i wyjaśnienia sytuacji. W praktyce było jednak wzajemnym oskarżaniem i nie doprowadziło do żadnego rozstrzygnięcia. Sporna nawet była kwota strat (czy utraconych korzyści). Burmistrz Aniela Kempa i przedstawiciele spółki mówili o 1,5 mln zł., były burmistrz Piotr Psikus i jego zwolennicy podawali kwotę 4 mln. Ostatecznie po oskarżeniach o kłamstwo Psikus zmienił wersja na kwotę „od 1,5 do 4 mln. zł straty”

Film z debaty (16 października 2014 r.):

Malejące udziały Kępna
Radni Adam Tęsiorowski i Andrzej Stachowiak dopytywali się o przyczynę utraty dominującej roli miasta w spółce. Jak się okazało było to od początku zamierzone. Kępno miało większościowy udział wtedy, gdy spółka miała jeszcze dość niską wartość. Obecnie po wniesieniu znacznej wartości wkładów przez inne samorządy udział procentowy Kępna zmalał do 35,84% i planowo jeszcze powinien zmaleć na koniec br. do 33,72%.
Nie wydaje się natomiast sensowne dla gminy utrzymywanie większościowych udziałów na siłę, gdyż wiązałoby się to oczywiście z koniecznością przeniesienia kapitału z budżetu gminy do spółki handlowej. Planowany udział wszystkich gmin z naszego powiatu przekracza połowę – więc w sumie lokalne gminy mają dominujący głos w spółce (nie ma go jednak Gmina Kępno w pojedynkę).

Kto popełnił błąd?
Aniela Kepma jako winowajcę wskazywała urzędników z czasów kadencji Piotra Psikusa. Ten z kolei wskazywał na obecną władzę. Dyskusja była zawiła i często schodziła na boczne tory. W pewnym momencie, jak Piotr Psikus nawiązał do zawiadomienia do prokuratury związanego z kartą SIM o wartości trzydziestu złotych Aniela Kempa odparła: Jeżeli Pan zaczyna kampanię wyborczą to ja wychodzę. W urzędzie nie ma kampanii wyborczej – po czym opuściła salę obrad. W tym czasie były burmistrz udowadniał swoje racje…
Aniela Kempa wróciła na obrady po ok. 10 minutach i odniosła się do sprawy prokuratury (jej zdaniem ta popełniła błędy w postępowaniu nie szukając dowodów). Nie odniosła się jednak przekonująco do argumentów Psikusa przedstawianych podczas jej nieobecności.
Wynika z tego, że albo rzeczywiście błąd popełniono w tej kadencji albo emocje nie pozwoliły Anieli Kempie na przekonanie zebranych.
Trzeba jednak zadać pytanie dlaczego dopiero teraz – podczas kampanii wyborczej porusza się takie sprawy? Wskazuje się konkretne błędy, których być może można by uniknąć przy właściwej współpracy burmistrza i rady, starej i nowej ekipy. Gabriela Drzazga, która jest członkiem rady nadzorczej spółki skwitowała konflikt przedstawiając odbiór konfliktu przez „zwykłych mieszkańców gminy”: gdyby było porozumienie między władzą poprzednią a władzą obecną byłaby droga w Olszowie.

Komisja budżetowa - Kępno Debata w sprawie drogi do ZZO Olszowa Debata w sprawie drogi do ZZO Olszowa

Długa wersja filmu z debaty dla bardzo dociekliwych (prawie dwie godziny):

Komentarze

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wystawa kępińskich plastyków amatorów
Kępińscy plastycy – wystawa prac

W piątkowy wieczór 17 października odbyło się otwarcie wystawy malarstwa kępińskich plastyków. Sala w Kępińskim Ośrodku Kultury została ozdobiona mnóstwem przepięknych...

Zamknij