Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

II Festiwal Trzech Kultur za nami

Wielkim koncertem na kępińskim Rynku zakończył się w niedzielę, 2 września II Festiwal Trzech Kultur w Kępnie – wyjątkowe wydarzenie artystyczno-edukacyjne związane z wielokulturową przeszłością miasta.

W tym roku czterodniowy Festiwal zaproponował mieszkańcom i gościom zróżnicowany pod względem formy i treści program. Uczestniczyć można było w przeglądzie filmowym „Zobaczyć – Zrozumieć – Doświadczyć”, na którym prezentowane były dokumenty i fabuły związane z trzema kulturami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia były wybitne osobowości polskiego życia artystycznego – reżyser Krzysztof Zanussi, aktorka Urszula Grabowska i krytyk ks. Andrzej Luter, którzy spotykali się z publicznością w kinie „Sokolnia” i podzielili się z widzami ważnych tematach współczesnej kultury.

20180901_194340

Muzeum Ziemi Kępińskiej ponownie zaprosiło na autorską wystawę „Kępiński sprawiedliwy” obrazującą losy Antoniego Plewy, który podczas wojny uratował z getta Antośkę, czyli Ruth Pardess, oraz powojenne losy tej wspaniałej izraelskiej artystki, która była gościem honorowym pierwszej edycji Festiwalu. Elementem edukacyjnym Festiwalu była lekcja muzealna, którą poprowadził Marian Lorenz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej.

Niedziela – kulminacyjny dzień wydarzeń festiwalowych – rozpoczęła się symbolicznym momentem refleksji pod kępińską Synagogą: modlitwą trzech wyznań. Następnie mieszkańcy Kępna i goście mogli wybierać spośród wielu atrakcji na kępińskim Rynku – gier i zabaw dla dzieci, wielokulturowego jarmarku oraz warsztatów kulinarnych, które poprowadzili: Piotr Kucharski i Maryla Musidłowska. Mieszkańcy uczestniczyli w degustacji specjałów kuch żydowskiej, niemieckiej i polskiej. Kulminacyjnym punktem programu był koncert, który składał się z trzech części: na początku wystąpił Waldemar Malicki z solistami, następnie na scenie pojawili się goście z zagranicy – węgierskiego miasta Encs, którzy zaprosili publiczność na pokaz tańca ludowego w wykonaniu Csikuska Folk Dance Group. W Festiwalu uczestniczyła oficjalna delegacja z partnerskiego miasta Encs na Węgrzech z jego burmistrzem na czele.

DSC_0467

Ostatnią częścią koncertu był występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka z udziałem urodzonego w Kępnie tenora Dariusza Pietrzykowskiego i kępińskiego chóru Cantamus. W tym roku program koncertu szczególnie uwzględniał muzykę polską – w ten sposób II Festiwal Trzech kultur wpisał się w obchodzoną w 2018 roku rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

II Festiwal Trzech Kultur to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018″.

DSC_0032 DSC_0216

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
40597566_662731377444009_431959644236152832_n
Gmina Kępno bogatsza o nowe miejsca przedszkolne

Ponad 70 nowych publicznych miejsc przedszkolnych powstało w Gminie Kępno. To wynik strategii działania, skutecznego pozyskiwania dotacji ze środków unijnych...

Zamknij