Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim

W sobotę, 27 grudnia na kępińskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus wraz z Posłanką na Sejm RP Bożeną Henczycą i radnymi Rady Miejskiej złożyli wiązanki pod pomnikiem poświęconym „Bohaterom walk o wolność i demokrację”.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Walki toczone zimą na przełomie 1918 i 1919 roku doprowadziły do upragnionego celu. Dzięki odwadze i determinacji powstańców Wielkopolska po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach odrodzonej i niepodległej II Rzeczypospolitej.

96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno

27 grudnia w Kępnie, podobnie jak w całej Wielkopolsce, wspominamy te wydarzenia, wyjątkowe w historii regionu i stanowiące ważny element naszej tożsamości. O ich godne uczczenie apelował w tym roku do mieszkańców Burmistrz Piotr Psikus oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stachowiak.
W sobotę pod pomnikiem na Rynku w Kępnie zebrały się delegacje władz samorządowych Miasta i Gminy Kępno oraz Powiatu Kępińskiego, radnych, instytucji, organizacji i placówek oświatowych oraz poczty sztandarowe.

96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno
O godzinie 12:00 zabrzmiały dźwięki syreny, po których zebrani odśpiewali hymn państwowy, a następnie przy akompaniamencie werbli złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na zakończenie zaś odegrana została „Marsylianka Wielkopolska”, pieśń skomponowana dla uczczenia pierwszej rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Tradycyjnie w obchodach kolejnej rocznicy wybuchu powstania uczestniczyli członkowie Fan Clubu Lecha Poznań w Kępnie, którzy przybyli na uroczystość z flagami powstańczymi i oddając hołd bohaterskim powstańcom odpalili pod pomnikiem race.

96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno
Po zakończeniu uroczystości na Rynku Burmistrz udał się pod pomnik w Korzeniu, który upamiętnia poległych powstańców wielkopolskich. Tam wspólnie z radną Rady Miejskiej w Kępnie Alicją Młot i Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marianem Lorenzem złożył wiązankę kwiatów. Pod pomnikiem zapłonął znicz.
Hołd bohaterom, którzy polegli podczas bitwy pod Korzeniem 19 lutego 1919 roku złożyła również delegacja władz samorządowych Powiatu Kępińskiego z Wicestarostą Grażyną Jany na czele.

96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Kępno

Opracowano  na podstawie materiałów UMiG Kępno.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Promocja książki Józefa Majchrzaka
Promocja publikacji Józefa Majchrzaka

W przedświąteczny poniedziałek w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyła się promocja książki Józefa Majchrzaka pt.: Folklor ziemi kępińskiej. Publikacja...

Zamknij