W sobotę, 27 grudnia na kępińskim Rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus wraz z Posłanką na Sejm RP Bożeną Henczycą i radnymi Rady Miejskiej złożyli wiązanki pod pomnikiem poświęconym „Bohaterom walk o wolność i demokrację”.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Walki toczone zimą na przełomie 1918 i 1919 roku doprowadziły do upragnionego celu. Dzięki odwadze i determinacji powstańców Wielkopolska po zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach odrodzonej i niepodległej II Rzeczypospolitej.
27 grudnia w Kępnie, podobnie jak w całej Wielkopolsce, wspominamy te wydarzenia, wyjątkowe w historii regionu i stanowiące ważny element naszej tożsamości. O ich godne uczczenie apelował w tym roku do mieszkańców Burmistrz Piotr Psikus oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stachowiak.
W sobotę pod pomnikiem na Rynku w Kępnie zebrały się delegacje władz samorządowych Miasta i Gminy Kępno oraz Powiatu Kępińskiego, radnych, instytucji, organizacji i placówek oświatowych oraz poczty sztandarowe.
O godzinie 12:00 zabrzmiały dźwięki syreny, po których zebrani odśpiewali hymn państwowy, a następnie przy akompaniamencie werbli złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na zakończenie zaś odegrana została „Marsylianka Wielkopolska”, pieśń skomponowana dla uczczenia pierwszej rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Tradycyjnie w obchodach kolejnej rocznicy wybuchu powstania uczestniczyli członkowie Fan Clubu Lecha Poznań w Kępnie, którzy przybyli na uroczystość z flagami powstańczymi i oddając hołd bohaterskim powstańcom odpalili pod pomnikiem race.
Po zakończeniu uroczystości na Rynku Burmistrz udał się pod pomnik w Korzeniu, który upamiętnia poległych powstańców wielkopolskich. Tam wspólnie z radną Rady Miejskiej w Kępnie Alicją Młot i Prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marianem Lorenzem złożył wiązankę kwiatów. Pod pomnikiem zapłonął znicz.
Hołd bohaterom, którzy polegli podczas bitwy pod Korzeniem 19 lutego 1919 roku złożyła również delegacja władz samorządowych Powiatu Kępińskiego z Wicestarostą Grażyną Jany na czele.
Opracowano na podstawie materiałów UMiG Kępno.